nezle, soguk alginligi icin SURUP

nurturia soruyor: 3

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


kuzum

Bugolog'da yazdığımı aşağıya kopyalıyorum. Belki işinize yarar. Biz aldık ve çok çok memnunuz.

Elektrik Süpürgesiyle Çalışan Süper Burun Aspiratörü

4 hafta önce | 1 Yorum | Genel (Tümü)

Milliyet'te aşağıda linkini verdiğim yazıyı okudum. Yeni bir burun aspiratörünü tanıtıyor. Alıp denemedim ama Otri bebe'yi falan epey sollar gibi duruyor. Elektrik süpürgesine takılan bir aparatla bütün nünükleri çekiyor. Süper bir şeye benziyor.
http://www.milliyet.com.tr/bebeklerde-burun-akintisina-son-veren-icat-/pedagog-sevil-yavuz-gumus/bebek-ve-cocuk/yazardetay/27.01.2011/1344711/default.htm

Ürünün internet sitesi de bu:
http://www.bebevak.com.tr/

Bu da videosu:
http://www.bebevak.com.tr/video.php


Bona

ben nezle ve soğuk algınlığı için hiç şurup kullanmadım bugüne kadar , doktorum da hiçbir ilaç vermez böyle durumlarda..

ıhlamur , buhar ve vicks üçlüsü rahatlatır batuyu.. günde bir biberon ıhlamur içer , akşamları yatarken odasında buhar makinası çalıştırırım , eğer o yoksa annemde falan kalıyorsak , su kaynatır bir kaba döker içine bir tatlı kaşığı vicks koyarım , mışıl mışıl uyur burnu da açılır..


kuzum

Prof.dr. Rasim Küçükusta'nın kaleminden viral enfeksiyonlarda yapılması gerekenler
********************

Şu günlerde viral enfeksiyonlara bağlı öksürüğü olan çocuklar için annelere bazı tavsiyelerim var:

BİR: Bu tür enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gereksiz, hatta zararlıdır çünkü antibiyotiklerin virüsler üzerine hiçbir etkisi yoktur. Antibiyotikler, sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar için doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

İKİ: Öksürük ve soğuk algınlığı şuruplarından da uzak durun. (benical, aferin ve peditus gibi) Bunun yerine çocuğunuza bol sıvı verin, seviyorsa ıhlamur, ada çayı, nane-limon çayı içirin. Çocuğun odası nemli olsun. Radyatörlere su kapları, sobaların üzerine çaydanlık koyun. Odaları her gün havalandırın ve ev içinde sigara içilmesine mani olun.

ÜÇ: Vitaminlerin de bağışıklığı kuvvetlendirdiği ileri sürülen ilaçların da hiçbir faydası olmadığı aklınızda bulunsun. C vitamininin sağlıklı hayat için gerekli olduğu, antioksidan özelliği bulunduğu elbette doğrudur ama vitaminler ilaç olarak değil de meyve ve sebze yiyerek alınmalıdır. Mandalina, portakal, havuç, greyfurt gibi meyveleri ve her türlü sebzeyi bolca yiyin.

DÖRT: Çocuğun ateşi çok yükselse bile şayet onu iştahsız, halsiz bırakmıyorsa, aktivitelerini etkilemiyorsa hemen ateş düşürücü şurup ve fitillere sarılmayın. Yüksek ateşin virüslerin vücutta üremelerini durdurduğunu unutmayın. 

BEŞ: Burun tıkanıklığının en iyi ve en zararsız tedavisinin buruna serum fizyolojik ismi sıvının damlatılması ve ortamın nemlendirilmesi olduğunu unutmayın. Eczanelerde deniz veya okyanus suyu adıyla satılan burun damlalarına dünyanın parasını ödemeyin. “Bir litre kaynatılıp soğutulmuş suda 1 çay kaşığı sofra tuzunu eriterek” kendi serum fizyolojiğinizi yapın.

ALTI: Havuçlu, patatesli, kerevizli, soğanlı, maydanozlu tavuk sulu çorbaları soğuk algınlığının bir numaralı ilacıdır.

 

Aşağıdakiler de Dr. Kadir  Tuğcu’ya ait:

 

Öksürüğü, nezle ve gripte burun akıntısını durduran ilaçlar tarih oluyor. Savaştığı mikropları bu yolla atmaya çalışan vücudu engellemek, fayda değil zarar veriyor

Öksürüğü kesmeyin
Birçok kez öksürüğü kesip ateşi düşürmek için ilaç kullanılıyor. Öksürük kesilirse mikrobun içeride kalıp daha önemli hastalıklara yol açabileceğini hatırlatan Dr. Kadir Tuğcu, hastalıklar ve aşılar konusundaki soruları yanıtladı.

Öksürük, kusma, ishal ve ateş korkutucu mudur?
Bunların hepsi vücudun mikroplara karşı gösterdiği tepkilerdir. İnsanoğlu mikropları bilmediği zamanlarda bu belirtileri durdurarak tedavi yoluna gitmiştir. Eski çağlardaki doktorların üç tane ilacı vardır. Afyon, kokain ve kodein. Hastanın midesi ağrıyorsa, mide kanseri dahi olsa 15 damla afyonun alkolda erimiş hali verilir, kanser ağrısı şıp diye kesilirdi. O devrin şartlarında bu yapılacak en iyi şeydi. Adam sulh ve sükun içinde göçüp giderdi. Öksürük de aynı şekilde tedavi ediliyordu. Örneğin adam veremli, öksürükten uyuyamıyor, yiyemiyor. Bu durumda doktor kodeini, öksürük surubunu hastaya verirdi. Ama tedavi olmazdı. İşte tıp ilerlese de biz atalarımızdan gelme alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz. Bu yüzden öksürüğü kesecek hernangi bir şurubu çocuğa içirmemek gerekiyor. Bilhassa balgamlı zatürree tipi öksürüklerde bu son derece zararlıdır. İshal için de aynı şekilde.

Peki öksürüğe karşı nasıl bir tedavi uygulamak gerekiyor?
Öksürük için karabiberli çorba, limonlu bal, zencefilli bal öneriliyor. Bunların ticari versiyonlarını da eczanelerden alabilirsiniz. Burada önemli olan zencefil, karabiber ve limondur. Söktürücü maddelerdir. Balsa çocuğun içmesini kolaylaştırır. Amaç öksürerek içeride mikrobu dışarıya çıkarmaktır.

Mide bulantısına nane-limon iyi gelir diyorlar doğru mu?
Mideye iyi gelen nane veya limon değil, sıcak veya ılık sudur. Ancak sıcak su tek başına pek hoş gelmeyeceği için içine birtakım aromatik otlar konur. Ne nanede, ne limon, ne de ıhlamurda bir mucize vardır.

Terlemek ateşi düşürür mü?
Vücudun ateşi yükseldikçe bağışıklık sistemi çalışır. Ateş kuru kuru çıkar terleyerek düşer. Terlemesi ateşin görevinin bittiğini gösterir. Hasta terlediği için iyileşmemiştir, hasta ateşi çıktığı için iyileşmiştir.

Burun akıntısını kesen şuruplar zararlı mı?
Nezlede, gripte akıntıyı kesen şuruplar son derece sakıncalıdır. O bölgeye bir virüs girmiştir. Vücut oradaki virüsü atmak için burnu akıtır.

 Cevaplamak için Üye ol