Bebekli ve Oruclu Olunabilir Mi?

Yasemina soruyor: 10

Annelik/bebek ile dogrudan ilgili bir soru olmadıgının farkındayım ama ancak sizler bana saglam bir gorus verebilirsiniz...

Kızımdan once oruc tutma alıskanlıgım vardı, gecen yıl yeni dogum yaptıstım ve emziriyordum tutamadım, bu yıl ozellikle haftasonları (haftaici isteyim) kızımın tum yemekleri tum dokuntusu uykusu evin silinmesi supurulmesi hemen hemen herseyle ben ilgileniyorum - eminim sizler de bu sekilde yogun gunler geciriyorsunuzdur.  Aranızda kucuk bebekli olup oruc tutmayı dusunenler var mı acaba, varsa da bunu nasıl basarabileceklerini bana soyleyebilirler mi?

Bu soruyu cevapla


50 Cevap


sumeyye

gebelik düşünürken ben tutamayabilirim diye düşündüm belki bende tutmazdım.. veya yeni doğum yapmış olsam seneye (ah inşallah!) tutmama ihtimalım var. ha daha buyuk bır bebegım olsa yada gebelıkte olsam tutmak ısterdım o yanı da var. kırılacak kıracak bır durum da yok aslında :)
velhasıl senayc nin dediği gibi zaten konusulacak bır durumu yok sanırım üstüne sağlık meselesi yoksa bu bir tercih (ılle son sozumu soylerım ama :P)


iptal_uye

çalışmaya başladıktan sonra ve bebeğim büyükçe tabiki sütümde bir miktar azalma oldu. ancak hala emzirebildiğime inanın çok seviniyorum. gerçi emziren bütün annelerimiz bu durumdan mutludur ya :) ve bunu sürdürmeyi çok istiyorum. normalde bile bir öğün atladığımda sütüm azalırken tüm gün oruçlu olursam herhalde iyice biter diye düşünüyorum. başkasına oluyormu bilemem ama emzirme anında dilim damağım kuruyor üstelik. bu sebeplerle tutmayacağım.


elfide

Ben neden böyle başlıkların açıldığını merak ediyorum. Özellikle böyle tartışmaya açık konularda herkesin vicdan sesinin farklı çıktığı konularda tartışma yersiz. Kimsenin ne çocuğunun sağlığı nede kendisinin sağlığı kimseyi ilgilendirmez.

İsteyen tutar istemeyen tutmaz. O tutuyo bende tutuyum bu tutmuyor bende tutmuycam diyecek hali yok kimsenin. Neden açılmış bu başlık o zaman bilemiyorum.


Yasemina

Benim sorum dogrudan kimsenin dinini yahut inancını sorgular nitelikte degil.
Zaten amac emziren veya hamile annelerin tutup tutmayacagını ogrenmek de degil, tutmaya niyeti olan kisilerin bunu nasıl gerceklestirebilecekleri konusunda fikir alıs verisi yapmaktı.
Yani konu oruc degil anne olup tum onca kosturmayla oruc nasıl tutulabilir seklinde
Sorumla bir bolunme veya catısma ortamı olusturmayı aklımdan bile gecirmedim.
Baslıgın acılmasının sebebi aynı sartları ve yasam tarzını paylastıgımız cok sayıda kisinin gorusunu baska bir ortamda alamayacak olusum.
Konuya ilgi duymayanların yazmama gibi bir ozgurlugu de var ayrıca ki en guzeli de bu.


iptal_uye

tüm bunların yanında belki de göremediğimiz, atladığımız bir nokta vardır, 'evet bak ben bunu düşünmemiştim' de diyen mutlaka çıkmıştır. tutmak ya da tutmamak anlamında.
bence de bu kimsenin dini inancını, ibadetini sorgulamak değil. faydalı bir paylaşım olduğunu düşünüyorum. sonuçta yazılanlar okunur ve kim neye ikna olursa onu yapar, yaptırım söz konusu değil tabi ki...Yasemina

Her goruste olan yazsın, paylastıkca cogalıyoruz ve gelisiyoruz, tum samimiyetimle soyluyorum bunu... Birlikten kuvvet dogar diyerek tum iyi niyetimle baslattıgım konuyu hepimize tesekkur ederek kendi adıma kapatıyorum.


Ulku

"çocuğumun aç kaldığını düşünmüyorum"
boyle diyen biri buraya yazmadi sanirim. herkes doktorlara, tibba, arastirmalara, bilimsel makalelere bakarak karar veriyor, vermeli bu konuda. baska birinin hayati soz konusu cunku, keyfi, "dusunuyorum"larla karar verilemez. ben de oyle yapmistim. burada, bilerek zarar veriliyor, tavrina uzuldum. kimse oyle birsey yapmadigi halde, israrla doktorlara danisildigi, arastirildigi soylendigi halde. demek ki bunlar da duyulmamis.


elfide

Başak "zararlı olma ihtimali yüksek bir eylemin özendirilmeye çalışıldığı mesajlara karşı da bir tepkimiz oldu" demişsin. Neye göre zararlı oruç tutmak. Kendi fikrinmi? Tıbben mi zararlı? Eğer kendi fikrinse benim de fikrim diyorki bence çocuğun ramazandaki maneviyatı hissedebilmesi adına oruç faydalı bir eylem. Sadece beden değil ruh sağlığı işin içine giriyor.

Peki çocuk ramazandaki maneviyatı hissetmeli diyorum ama ben oruç tuttummu? Hayır ne hamileliğimde ne de emzirirken tutmadım. Hemde oğlum 10 aylık olana kadar göğsümde pedlerle gezdiğim sütüm bol olduğu halde tutmadım. Tekrar hamileyim ve tutmayı gözüm yemediği için tutmayacağım. Ama tutanada karşı değilim. Doktoruyla işbirliği içinde olduğu sürece tutmak isterse tutsun, istemezsede tutmasın.

Peki gelelim diğer hususa madem ortada bir bebek ve bunu düşünen kişiler var. Anne oruç tutunca çocuk aç kalır deniyor. Peki doktorlar "ilk 6 ay sadece anne sütü" diye bas bas bağırırken bu bebeği annesi 40 günlükken bakıcıya ya da akrabasına bırakıp tüm gün anne sütünden mahrum eden anneyide suçlamak gerekmiyormu? Yani şimdi bu bebek aç kalmıyor mu?
Bana göre suçlamak yersiz. Annenin kendi tercihidir kimse karışamaz.yasemin_ekin

Peki doktorlar "ilk 6 ay sadece anne sütü" diye bas bas bağırırken bu bebeği annesi 40 günlükken bakıcıya ya da akrabasına bırakıp tüm gün anne sütünden mahrum eden anneyide suçlamak gerekmiyormu? Yani şimdi bu bebek aç kalmıyor mu? "

Ağır olmuş, yakıştıramadım buradaki ortama.... :(((((((

ve en önemlisi aradaki bağlantıyı kuramadım...... 3 aaylıkken çalışmaya başladım, iş yerinde,evde, gece gündüz demedim sağdım, 6 ay anne sütü ile besledim yavrumu. Kimse işe giderken aç bırakmıyor bebesini. Ya anne sütü, ya formul mama....

Ağır ve alakasız olmuş......


sumeyye

daha konusmayacaktım bu konuda ancak ; yasemin-ekin,elfide'nin o cumleyı sarfetmesı suclamak ıcın degıl kı. yanı suclamak gerekıyor demıyor.
yanı
emınım o da ısıne baslayan annelerı itham etmeyi düşünmemiştir. bence "sonucta herkesın kendı tercıhı calısır calısmaz. herkesın calısmaktakı kar zarar hesabı farklıdır. anne kendıne/cocuguna uygun olanı secer. tıpkı oruc gibi"ben bunu anladım..Cevaplamak için Üye ol