''Anne bunun adı ne?''

dinlebeni soruyor: 10

Babaannesi kuku anneannesi pıtı teyzesi kuş diyormuş. Bizimki çiş yaparken soruyor ''anne bunun adı ne?'' diye. Bende kızların çiş uyaptığı yere pıpı erkelerin çiş yaptığı yere pipi denir gibi bir cümle uydurdum acelemde vardı pek düşünmedim... ismi ne denir ki ''şey'' kelimesi bence en güzeli ama günlük hayatta çok kullanıyoruz kafası karışır.. erkeklerin ne güzel pipi de tamam .... siz ne diyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


CokBilmis

elifnazar: Ben de kızım olduğu için çok rahatım. Kuku süper harika bir kelime çünkü. Pipi biraz bebekçe gibi, asil değil yeterince :)))) Şaka gibi cidden :)

Bu arada: Evet, diğer kelimeleri de doğru öğrettim kızıma. Düdüt, mama, atta, bıcı bıcı demedim.

Tekrar edeyim de kulaklara yerleşsin: Kuku demek ayıp değildir. Kuku güzel bir kelimedir. İnsanın kukusu acıyabilir. Kuku muayenesi yapılabilir.

Bir de merak ettim: Cinsel organlara isim takanlar doktora gittiklerinde ne diyorlar acaba? "Doktor hanım pamuğumda çok ciddi kaşıntı var" mı mesela? Ya da eşinizle konuşurken ne diyorsunuz: "Şuşumda ciddi kuruluk var, rahatsızlık hissediyorum" mu mesela? Yani hiç mi kuku demiyorsunuz siz cidden?


CokBilmis

oykununannesi: Ben yazılanları baştan okudum, sizin dediğiniz tarzda bir tartışmaya rastlamadım.

Soru "siz kız çocuklarının cinsel organı için hangi kelimeyi kullanıyorsunuz" şeklinde. Özetle 3 temel cevap verilmiş:

1. grup: Tıbbi karşılığını kullanıyorum ve "vajina" diyorum demiş.
2. grup: Türkçe'de kadının cinsel organının adı kukudur ve ben de bu kelimeyi kullanıyorum demiş.
3. grup: Bizim ailede kadının cinsel organına farklı bir isim takılıyor demiş.

Kimse de benim yaptığım doğru dememiş netice.

Benim rahatsız olduğum tek bir nokta var: Kukuya isim takılabilir. Ben de kızımın göbeğine göbiş diyorum mesela. Kızımla göbiş diyip diyip kıkırdaşıyoruz. Kukusuna da kukuş diyebilirim. Sorun değil. Ama ben "kuku" kelimesinin kullanılmasından "utanılmasını" anlayamıyorum.

Bunda utanılacak bir şey yok. Benim kızım bir başkasının yanında kuku dediğinde de başkasının utanmasına gerek yok ve bu kelimeyi kullandığı için benim kızımın utanç duymasına neden olacak bir tepki verilmesini de özellikle istemiyorum. "Oğlum olduğu için rahatım, oğlan pipi diyebilir. Ama kızım olsa kuku demesini istemezdim" denmesini genel toplum anlayışı açısından doğru bulmuyorum. Bu durumda benim kızım rahat bir şekilde "kuku" dediğinde, ayıplanabilir. Anlatabiliyor muyum?

Özetle ve ısrarla söylüyorum: Kuku ayıp ve utanılacak bir kelime değil. Ama size sempatik gelen herhangi bir ismi onun yerine kullanabilirsiniz tabii. Kim karışabilir ki? Ama bu kelimeden utandığınız için yapıyorsanız bu isim takma işini, ben olsam durup bir düşünürdüm neden utanıyorum acaba diye. Neticede bu ülkede yaşıyorsunuz ve sizin de bir cinsel organınız var. Cinsel organınızla ilgili konuşmanız gerekecek ve o zaman cinsel organını tanımlayan kelimeyi kullanmak size utanç mı verecek? Böyle olmamalı.


tiara

http://blogcuanne.com/2011/05/26/cocuklarda-cinsel-egitim/ 

fena anlatmamış neslim hanım, orada dediği gibi kuku pipi kukuş her neyse, önemli olan cinsel organın 'ayıp' olmadığını, bundan konuşmak konusunda bir sıkıntınız olmadığını fark ettirmek ve isimden ziyade kavramı oturtmak. ben oğlumun cinsel organına vakti gelince pipi diyeceğim, cinsel eğitimi zaten babasının vermesi daha uygun hemcins olduğu için. kız olsaydı da herhalde kuku derdim. vajina çok tıbbi bir terim gibi geliyor bana..cinsel terapide ya da erişkin görüşmesinde kullanmak uygun ama çocuklar için güç bir kelime sanki..

not: cinsel organla oynamak, öpmek doğru bir davranış değil, annesi bile olsanız cinsel bölgelerin çocuğunuzun mahrem alanı olduğunu bilmelisiniz, ona mahremi öğretmenin yolu onun mahremiyetine saygı duymakla başlar. temizliğini yapacaksanız yapın ama cinsel bölgeler oyun için değildir, hatırlatmak istedim..


asna

türkce'de kadinin cinsel organin adi kuku mu? vallahi az evvel türk dil kurumunun sözlüklerinde arattim, aradiginiz kelime bulunamadi diyor :-p

bir diger sözlükte de kukunun manalari: cocuk dilinde yemis, lale, köpek, baykus.

yöresel bir tabir mi acaba? biz aslen karadenizliyiz, bizim oralarda kukuyu kimse bilmez, bizimkiler direk kaba ismi ile adlandirirlar kadinlik organini, ben cocukken öyle biliyordum mesela :)

bizimkiler henüz 'kuku'nun ayri bir organ oldugunun farkinda degiller, popo / popis isimizi görüyor, evde üc kiz kardes olunca, e hepsininki de ayni olunca sorma geregi hissetmediler herhalde, danimarkalilar 'pusi' diyor cocuk dilinde, belki öyle kullanir bizimkiler de :)


pkaracasu

Asna'cığım, Uludağ sözlük veya Ekşi Sözlük'ten aratacaktın, TDK malum ayıp diye yazmamıştır :Pasna

he he, kaba tabiri aratinca tdk 'kadinin üreme organi, kaba' yaziyor, ben hala yöresel oldugunu düsünüyorum, belki de sehirlere has bir tabiridir :)

test mahiyetinde esime sordum, 'kuku ne biliyor musun' diye, 'cocuklarin oyuncaklarindan birinin adi mi' dedi :-p trakya'da da cok kullanilmiyor herhalde :) 


sevcanvet

adanadada küfürvari bi kelimedir kuku bencede yöresel farklılık var :))


sevcanvet

eşim osmaniyeli bende ona sordum o ne demek ya dedi :))Damla

Ben küçükken hiç duymadım kukuyu. Büyüyünce ilk kez karikatür dergilerinde okuduğumu hatırlıyorum ve onların uydurduğu bir kelime olduğunu düşünmüştüm. Biz küçükken de herkes farklı bir şey derdi, çok da kafa karışıklığı olmamıştı ama yine de artık kreşler, vs epey yaygın kullanılmaya başlandı ve bir ağız birliği olduğu iyi oldu. Ben de kreşlerde öyle diyorlar diye kuku diyorum oğluma, onda olmasa da diğer cinsiyette farklı bir organ olduğunu bildiğine göre adını bilmesi lazım sonuçta ve kreşte yani sosyal ortamda ortak olarak ne kullanılıyorsa ondan sapmamak, başka bir şey uydurmamak lazım. Kuku çocuğun telaffuzu, aklında kalması açısından da pipi gibi basit iyi bir kelime bence. 


dinlebeni

valla 3 kuşaktır istanbuldayız bende kukuyu çok duymadım (duydumda çook duymadım) sülalede pıtı derler çevremdede şey...kızımın iki peluş köpeği var biri kuki diğeri kuku :) kayınvalidem kuku deyince o benim köpeğim diyor kızım... tüm yorumları okuyunca pıtış sevimli geldi bana yarın törenle koyarız ismini :)Cevaplamak için Üye ol