öksürüğün geçmesi için ilaç kullanımı haricinde neler yapabilirim?

asyagezgini soruyor: 10

6 aylık kızımda öksürük başladı.2 doktora gittik teşhiste sağlama yapalım amacıyla ama ikisi de farklı teşhis koydu.İlki bronşit dedi,ciğerinde biraz  hırıltı var dedi  diğeri bronşit mi olmuş diye sorduğumda hayır sadece boğazında kızarıklık var,ciğerinde bir şey yok dedi.Şimdi hangisine inanmalıyım?İlki 2 tane şurup verdi diğeri 3 tane şurup.Hangisini kullanacağımı bilememekle birlikte anne olarak kızımın bronşit olduğuna inanmak istemeyişimden belki de 2. doktorun verdiği  3 tane şuruba başladık.Ama bu kadar küçük bir çocuğa bronşit bile değilse 3 çeşit ilaç da niye verilir?Önemli bir sorun yoksa bu kadar ilaç kullanmak da ne kadar sağlıklı diye endişelenmeye başladım açıkçası.Acaba ilk doktorun verdiği 2 şurubu alıp ona mı başlasaydık diye sormaktan da kendimi alıkoyamıyorum.Siz bu durumda ne yapardınız?Teşhis için 3. bir doktora daha mı gösterseydik acaba?Ya da nasıl düşünürdünüz?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


ipekkusgoz

Böyle bir durumda 3. doktora giderdim. bize de tam da o aylarda aynı şey olmuştu. Direk bronşit dememişti ama ben daha sonra verdiği ilaçların içeriğine baktığımda okuduklarımdan hoşlanmamıştım. Neyse ki bizde 2. gittiğimiz doktor ilaca gerek yok geniz akıntısı öksürtüyor deyip burun açmaya yönelik şeyler vermişti, sprey vs. gerçekten o tedaviyle geçiridk öksürüğü. Ama o doktor da içimi rahatlatmasaydı 3. bir doktora giderdim.


nadia

bronşit dedilerse direkt saçmalamışlar, o ayda bronşit olmaz. bronşiyolit demiş olmasınlar?


asyagezgini

Yok doktorun en fazla 30 cm uzağındaydım bronşit diye duyduğumdan eminim.Hatta yazdığı ilacın prospektüsünü okudum şimdi orda da bronşit için yazıyor.Bronşiyolit geçmiyor yani.


nilinmasali

Kesinlikle 3. doktora gider ve diğer iki doktorun tehşislerinden bahseder ve bu celişkiden ötürü ona geldiğimi söylerdim..


bamelca

3.doktora gösterin derimshantaram

http://www.nurturia.com.tr/questions/0a0bece0-6c53-4ad8-bff7-a1300180c51b/5/antibiyotik-ve-ilac-kullanmayan-anneler ; bu başlıkta konuşulmuş faydalı şeyler var bence hepsini oku bence geçmiş olsun


asyagezgini

Dün akşam başka bir doktora daha gösterdik kızımı.Öncesinde 2 doktora daha gösterdiğimizi,ikisi tezat şeyler söylediği için bir de kendisine geldiğimizi söyledim.Gittiğiniz iki doktor da kısmen doğru söylemiş yani 1.sinin dediği gibi ciğerinde biraz hırıltı var,diğerinin de dediği gibi  boğazında kızarıklık var ama bronşit veya bronşiyolit yok dedi.Bronşiyolitte çocuk hırıltılı nefes alır ve çok öksürür dedi.Sizinki az öksürüyor,nefesi de hırıltılı değil dedi.Fakat buna rağmen diğer 2 si antibiyotik vermezken bu doktor bir şurup ve antibiyotik verdi.Bronşiyolit vs yoksa neden antibiyotik dedim? Evet yok ama boğazdan aşağıya inebilir ve bronşiyolit olabilir dedi.Sizce bu doktorlardan  hangisine güvenmeliyim?


fleez

işler karışmış üçüncü doktorla sanırım.


sanırım ben olsam antibiyotiğe başlardım çünkü benim kızımda boğaz enfeksiyonu başladığınında ve bir ikigün geçer diye ilaç vermediğimde hep daha kötüye gitti, ama bilemiyorum yanlış bir şey de söylemek istemem tabi, bünye meselesi, benimkinin bünyesi zayıf olduğundan da olabilirketrin

bu son gittiğiniz doktor daha makul konuşmuş sanki... antibiyotik için çok erken ama dediği gibi ciğerlere inme riskide gözardı edilemez. Ben olsam verdiği ilaçları kullanırdım. ilaçlar nedir?


ediul

haydaa..yorumları okudum..4.dr gitte denilmez ki şimdi...hepsi ilaç yazmaya çok meraklı...ilaç firmalarının sunduğu cazip teklifler onlara çekici geliyor..tedbir amaçlı söylemiş sonuncusu..benim şalırdığım dr ların üçününde biribirinden bağımsız yorum yapmış olması ..öncelikle güven uyandırmalı dr sanırım siz hiçbiri güven verememiş size ki böylllle düşünüyorsunuz ve ben hak veriyorum size..iyi bir dr bulup istikrarla ona götürmek lazım..ama hiç başka dr a gitmedim diyen yok..belki kaç dr dolaştık hepsi ayrı telden çaldı bize de..Böyle bi durum başıma geldi dr lara güvenemedim..tecrübeli bi anne olan arkadaşıma daanıştım..diğerlerini kullan kötüye giderse ant.e geç demişti..onu dinledim..düzeldi ve ant kullanmadım..ama size böyle yapın demiyorum sadece bu dr ların durumu beni gerdi..hangi birine inanalım güvenelim??Cevaplamak için Üye ol