Bebeklerde ürperme, silkinme

meltem soruyor: 5

Merhaba,

9 aylık kızım İdil gün içinde sık sık ürperip, silkiniyor. Araştırdığım yabancı kaynaklarda (bilimsel bir şey bulamadım, genelde forumlar) anneler, bebeklerin idrar yaparken silkinebileceğini söylüyorlar. Pediatrımız da her insan gibi bebeklerin de ürperip silkinebileceğini söyledi. Muayenesinde sinir sistemi ya da gelişmesine dair bir aksaklık bulamadı.  Merak ettiğim sizlerde bebeklerinizde aynı şeyi gözlemlediniz mi? Öyleyse ne gibi açıklamalar buldunuz?
tesekkürler
Meltem

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Damlanin_Annesi

İlk başlarda çözememiştik ama benim kızım korktuğu zamanda ürperiyor. 

İdrar esnasında da ürperiyor tabiki...


hande

Tam nezamandı hatırlayamıyorum ama yanılmıyorsam tahminen 7-10 ay arasıydı Can'da bana istem dışı gibi gözüken bazı hareketler vardı sanki tik gibi bazen ürperme gibi. özellikle ağzını kasarak bir hareket yapıyordu ve ben çok panik olmuştum. 

Zamanla şunu keşfettim. bazı hareketleri bize ritmik ve istem dışı görünsede aslında isteyerek vücutlarını ve hareketleri keşfetmek için yapıyorlar. O dönemlerde vücut hareketlerine çok hakim olmadıkları için bizim gözümüze garip görünüyor olabiliyor.
biz üstüne düştükçede bu hoşuna gidiyor ve aklına geldikçe bizim için anlamsız zamanlarda tekrarlıyorlar.

ben odasında yapıyor odasında birşeye allerjik reaksiyon mu gösteriyor diye eşimle çocuğun yanında konuştukça, o her odaya girişinde benim söylediklerimi hatırlayıp o hareketi yapmak hoşuna gidiyordu sanırım. ben de odasını dezenfekte ettikten ve komple Can'ı oda dan taşımadan önce durumu keşfettim. Ama günlerce uyumadım desem yeri:)))


meltem

Doktorumuzda dedi bebekler bazen dikkat cekmek icin bu tur hareketleri tekrarlarlarmis. Ben bunu kafama takdigimi pek gostermedigimi dusunuyorum ama bebisler hersey seziyorlar sanki.
Bizimki bu sabah emmesinden sonra ayyy gibi bir ses cikararak bir silkindi. Bakalim ne kadar surecek.


sedaydin

kesinlikle çişini yaparken ürperip şöyle bir silkeleniyor...hatta ben burdan uzun zaman lazimlikta oturmussa "işin bitmis kucuk hn hadi kalikiyoruz" diyebiliyorum.
tuvalette başka birini böyle incelemediğim için ben de istemsiz yapıyorum ve farkında değilim heralde diye düşünmüştüm....


derya08

Arkadaşlar,bebekleriniz bu hareketi ne sürede yaptı.Lütfen biraz bilgi verirmisiniz.Aynı durumla karşı karşıyayım ben..Offf çok morelim bozuluyor..Normal bir durummu bu (tabi doktor en doğrusunu bilir ama)tecrübe ettiğiniz kadar bir bilgi istiyorum,lütfenn...Cevaplamak için Üye ol