19 aylık emziren annelerin bi günü ve de gecesiii

naktu soruyor: 5

merhaba nurtiler..ben kzım 19 aylık ve emzirmeye devam...sabah kaçta kalkarsınız ve bir günü nasıl geçiriyorsunuz...özellikle akşamları kaç gibi yatıyorsunuz ve yatmadan önce neler yer mesela..benim kzım bu aralar geceleri okadar sık kalkıyor ki anlatamam..biberonla sü2o de kabul etmiyor..geceleri sadece anne sütü alıyor..acaba dpymuyor mu sorusu hep aklımda ama öyle olsa daha farklı bi huysuzluk yapar diyorum...lütfen bir gününüzü bizzlmle paylaşır mısınız...kahvaltısı yemesi uykusu aktivitesi teşekkürlerr

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

İdeal düzenimiz şu şekilde (Ama her zaman bu düzen tutmuyor. Sabah 1 saat daha geç kalkabiliyor. O zaman da tüm program 1 saat ileri atılıyor) :

07:00-07:30 kalkış. 15-20 dakika anne sütü-yatakta oyalanma
08:30-09:00 gibi kahvaltı.
Bizim kız ne yerse yesin yemekten sonra da süt içer. Bu yüzden tekrar anne sütü.
O sabah yetiştirmem gereken bir yazı yoksa kahvaltıdan kısa süre sonra, 10:00 gibi dışarı çıkış. 30 dakika-1 saat arası dışarda dolaşma, yürüme, kedilere bakma, parka gitme vs.
11:00'de eve dönüş. Anne sütü. Belki meyve, belki yoğurt ya da ayran. Canımız ne isterse.
12:00 gibi hemen uykusu gelmezse öğle yemeği.
(Bazen hemen uykusu gelir, o zaman öğle yemeği uykudan sonraya kalır).
12:30-13:00 gibi öğle uykusuna geçiş.
(İyi günündeyse 2,5-3 saat uyur. Bazen 1,5 saatte uyanır. Bazen de 2 saat uyur. Kakasını yapamadıysa 1 saati bile bulmaz uyanır).
15:00 gibi öğle uykusundan kalkış. Anne sütü.
Uykudan önce öğle yemeğini yemediyse 15:30 gibi öğle yemeği.
Yediyse 15:30-16:00 gibi meyve ya da başka bir ara öğün.
Ardından tekrar anne sütü !
O gün erken kalktıysa ve erken uyku sinyalleri alıyorsam
18:00 gibi akşam yemeği. Uykusu henüz gelmemişse akşam yemeği 19:00'u bulabilir.
Elbette uyumadan önce anne sütü.
Erken kalktığı günler 19:30 gece uykusuna geçiş. Geç kalkmışsa bu saat 20:30-21:00'i bulur.

Ne yediğine gelince : bizim yediğimiz herşeyi. Sabah yumurtanın türlü şekilleri (haşlanmış, omlet vs..), zeytin, domates, tereyağı, aklımıza ne gelirse.
Yemekler de ev halkının yediği yemeklerin aynısı. Bugün gün içinde taze fasülye, brokoli, karnıbahar, yoğurt, makarna, mandalina, kuru kayısı, muz yedi. (Bugün menümüzde et yokmuş farkettim. Ama normalde köfte ya da balık ta olur).
Bazen ufak parçalar halinde ceviz yer. Ekmek seviyor, ufak miktarlarda yiyor.

Gün ve gece boyunca her fırsatta anne sütü, ayran, yoğurt ya da kefir (çok seviyor)

Tüm bu yedikleri ve içtiklerine rağmen gece uyanır. Henüz gece emzirmesini kesmediğim için bu uyanmalar devam ediyor. Bir sıkıntısı yoksa 2-3 defa uyanır. Varsa tabii daha fazla defa.
Bebeğinizin de -gün içinde eğer iyi yiyorsa- uyanmasının açlıkla ilgisi olduğunu sanmam.
Gece emzirmesine son verip anne sütünü gündüz almasını sağlamak gerekiyor.


naktu

çok teşekkür ederim arkadaşlar


neretva

Naktu bizimki de Fıstıkçık'ınkine benzer. Sadece ben gece emzirmelerini 8. ayda kestiğim ve uykulardan sonra emzirmeye alıştırdığım için anne sütü günde 3-4'e düştü. Sabah kalkınca, öğle uykusundan sonra ve akşam uykusundan önce. Bazen arada gelip isterse o zaman da emziriyorum tabii. Yedikleriyse bizim yediğimiz şeyler. Her gün 2 kase yoğurt, 1 yumurta ve 1 köfte fiks. Akşam sebze yemeği ve çorba vermeye çalışıyorum. Sevmediği birşey olursa şekil değiştiriyor: brokoli yemeği brokolili gözleme oluyor, kuru fasulye ise fasulye köftesi oluyor. Açlıktan uyandığını sanmıyorum. Bu aylarda emmeye düşkünleşiyorlar. 2 yaşa doğru öyle olurmuş. İstersen gece emzirmesini kesmeye çalışabilirsin. Laf anladığı için 1 haftada hallolabilir.


CokBilmis

Ben de hala emziriyorum.

Gece emzirmelerini 4. ayda kestim.

19. ayında tüm gece kesintisiz uyuyabiliyordu. Akşam 8'de yatıp, o aylarda sabah 7 gibi uyanıyordu.

Yatmadan önce en son protein ağırlıklı yedirmeye gayret ediyordum, yoğurt mesela ve uyumadan önce de emziriyordum (ama memede uyumuyordu). Ama akşam yemeği olarak sadece meyve yediği günler de oluyordu (ki hala oluyor, bugün 1 salatalık, 1 kepçe çorba ve biraz da nar yedi sadece) ama bu gece uyanmasına neden olmuyordu.


nilinmasali

sabaha karsı 5 civarı uyanıyor 150 cc süt veriyorum,sabah sütünün içine birazda bal ilave ediyorum, 7:30 civarı kalkarız,emziririm,1 saat sonra kahvaltı eder(omlet,peynir,zeytin,domates,şekersiz marmelat,kısın tahin-pekmez bazen kuymak)
10:30-11 arası meyve ve kuruyemiş saatimiz ,meyve saatinde bisikletle geziyor oluyoruz o yiyor ben gezdiriyorum,
11:30 civarı 250 cc devam sütü,birazda emziriyorum ve uyku.
Bazen 1 saat bazen 3 saat uyuyor,uyanınca oyun oynuyoruz 1 saat sonra genelde corba içiyor(tarhana favorisi),
Akşam üzeri 5-6 arası yoğurt,bazen sütlü bir tatlı(şekersiz),7 gibi babası geliyor onunla 1-2 köfte yada bir parca balık-tavuk ve pilav yiyor(pilav bu aralar favorisi)sonrası uyku saatine kadar babaya pas,babası sürekli''aman boşver uyumasın uykusu gelince yatar'' diye söylendiği için uykuyu ona bırakamıyorum,iyice azıtıyorlar:) favori oyuncakları ahşap yapbozlar ve her türden kitaplar ,bişeyler karalamaya bayılıyor,özellikle hayvanlara deli oluyor,akşam 20:30 civarı uyuyor genelde bu saat ileri-geri yarım saat oynayabiliyor uyurken 250 cc devam sütü içine keçiboynuzu tozu ilave ediyorum,yazdıklarım çok gibi gözüksede miktarlar az,mesela çorba yarım kaseyi gecmiyor üstelemiyorum bitti dediği noktada 2. kasık yok bazen sabrımı zorluyor ama yapacak bişey yok,süt mktarını azaltmayı denedim,hiç bi değişiklik olmadı hepten aç kaldıCevaplamak için Üye ol