bebeğim beni emmiyor sütüm neredeyse kesildi

denizzz2011 soruyor: 10

sütüm az olduğu için doktorumuz tarafından biberonla mamaya yöneltilmiştik bunun üzerine bebeğim beni emmeyi bırakmıştı bunu daha önce de paylaşmıştım sizlerle, hiçbir yol katedemedim, bebeğim hala tepinerek ve katılarak ağlıyor göğsümü ağzına sokup emmeyi bile denemiyor, bunun üstüne yetmezmiş gibi sanırım bu sıkıntılardan dolayı sütüm artık damla damla bir çay kaşığı ancak geliyor artık pes etmelimiyim, oğlumun tekrar emmesini o kadar çok istiyorum ki ne rahat uyuyorum ne rahat oturabiliyorum çok sıkıntı oldu bu benim için. Bir ışık varsa canla başla devam ederim, öneriniz, benzer tecrübeleriniz varsa lütfen benimle paylaşın, sinirlerim çok bozuldu oğlumu mamayla büyütmek istemiyorum, sütüm artar mı 2.5 aylık bebeğimi memeye döndürebilir miyim? 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Önceki mesajınızı görmüş olsaydım mutlaka yanıtlardım. Doktorunuz mamayı biberonla değil, kaşıkla vermeyi tavsiye etseymiş keşke. Eğer doğru anladıysam, bebeğiniz biberondan daha kolay emmeye alışıp memenizi reddetmeye başlamış. Öncelikle canınızı sıkmayın, zor bir üreç ancak geri döndürülemez değil. Elektrikli bir süt sağma makinesi edinin. (Ameda kullanıyorum, tavsiye edebilirim, ancak iyi bilinen başka bir makine de olur). 2,5 saatte bir sütünüzü sağın, düzenli olması önemli. Sağdınğınız sütü (ne kadar çıkarsa) kaşıkla bebeğinize verin. Bebeğinizin bu süreçte  aç kalmaması için mamaya devam edin, ancak onu da artık biberonla deil, kaşıkla verin. Kenarları fazla keskin olmayan, sterilize edilmiş bir çay kaşığı işinizi görür. Size sütü kaşıkla vermek zor gibi görünebilir, ancak bebekler kolayca içer. Kızım biberonu hep reddetti, kaşıkla kolayca içiyor sütünü.

Siz 2,5 saatte bir sağmaya devam ettikten bir süre sonra sütünüz artmaya başlayacak. Bu süreçte bebeğiniz biberondan kaşığa geçtiği için memeye dönmesi kolaylaşacak. Yavaş yavaş memede tutmayı deneyebileceksiniz. Önce o hafif uykulu iken ya da siz ayakta iken, hafif sallayarak emzirmeyi deneyin. Bu şekilde olmaz ise (yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla), bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

Pes etmeyin, canınızı sıkmayın, moralinizi yüksek tutun, herşey güzel olacak.
Ama beklediğiniz gibi gelişmezse de üzülmeyin, en azından tüm yolları denemiş olursunuz. Bebeğinize olan sevginiz ona verebileceğiniz en değerli şey. Bu sütten dahi kıymetli.
Sevgiler


denizzz2011

Çok teşekkür ederim, dediklerinizi deneyeceğim. Doktor seçimi gerçekten çok önemliymiş, biz ısrarla emmeyi bırakır mı diye sorduk o da ısrarla biberon dedi. Her neyse sütüm çok çok az artık, ama sağarsam artar diyorsunuz sanırım. Makinem var 3 gündür sık sık sağmaya çalışıyorum ama pek bir değişiklik olmadı ne kadar sürede artmalı onu da bilmiyorum. denemeye devam, inşaallah herşey çok güzel olacak.

 


erbani

Tabiki pes etmemelisin. Ben pes etmedim çok şükür karşılığını da aldim. Hala emziriyorum. Verebildiğin kardır. Bebeğin biberonu tabiki tercih edecektir rahat rahat doymak varken neden uğraşsın memeyle. Sen sütünü arttırmaya bak. Madem emmek istemiyor biberonu verdikten sonra yada doyduktan yarım saat bir saat sonra ve her aklına geldiğinde emzirmeye çalış. O emmezse sütte kalmayacaktır bu yüzdende düzenli olarak elektrikli pompayla çek sütünü. Tabki bol bol SU sonra BOZA (acayip farketmişti bende), ÜZÜM, ANANAS, bol YESİLLİKLİ SALATA (bu da çok işe yarıyor) tüketirsen ve en önemlisi istersen başarıyorsun bence. Emmeyi reddederse sende sütünü biberonla ver. Ben öyle yapıyordum. Ona mama verdiğin öğünde sende sütünü sağ. Sag ki beynin süt üretme komutları göndersin. Bu çok önemli. Az çıkıyor, boşuna mı uğraşıyorum acaba gibi sorular gelecektir aklına inan zamanla artıyor. Oğlum 2,5 aylık olduğunda mamayı tamamen bırakmıştık biz. Biberona alışır diye çok korkmuştum hatta kaşıkla vermiştim bir ara mamasını. Baktık olmuyor biberona başvurduk mecburen. Bizimki alışmadı. Hatta ,ek gidaya geçince biberonu istemedi tekrar alıştırdık :)) Sen istersen olur. Olumlu düşünürsen birde üzerine ballı kaymak olur. Allah yardımcın olsun...


fistikcik

Biraz zaman alacak, ancak sonuç alacaksınız. Makineniz elektrikli mi ? Elle çalışıyor ise hem çok yorulur, hem de istediğiniz gibi verim alamazsınız. Elektrikli bir makine ile 2,5 saatte bir sağın (daha erken olursa sütünüz pek birikmeyebilir, daha geç olursa da yeteri kadar üretim tetiklenmeyebilir). Mutlaka tavsiye edenler olmuştur, ancak Humana Still Tea etkili oluyor. Bebekle birlikte zor tabii, ancak dinlenmek, uyumak ve bol bol su içmek te olmazsa olmazlardan.


ayse_deniz

Moralinizi hiç bozmayın ve vazgeçmeyin. Günde mutlaka 3 litre su için. Humana still tea gerçekten çok etkili, rezene çayda aynı şekilde. Hepimiz dönem dönem aynı şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. Pes etmek yok :)denizzz2011

Hepinize çok teşekkür ederim öyle yorulmuş ve moralsiz olmuştumki çok iyi geldi öneri ve dilekleriniz. bu arada fistikcik pompam elektrikli, inşaallah işe yarayacak. tekrar teşekkürler


denizzz2011

Hepinize çok teşekkür ederim öyle yorulmuş ve moralsiz olmuştumki çok iyi geldi öneri ve dilekleriniz. bu arada fistikcik pompam elektrikli, inşaallah işe yarayacak. tekrar teşekkürler


denizzz2011

sabahtan beri uğraşıyoruz bebeğime kaşıkla mama vermek için, bu kadar inat mı olur bir bebek ağlıyor, huysuzlanıyor, tepiniyor en sonunda da hiç kusmayan bebeğim kustu. geri biberona döndük. kendini sıkıyori huysuzlanıyor diye dayanamadım sabahtan beri sürekli ağlıyor desem yalan olmaz. Yine kilitlendim, elim kolum bağlandı çok geç kaldım sanırım bebeğimi emzirme duygusunu, mutluluğunu sanırım tadamayacağım :(fistikcik

Moralinizi bozmayın, ilk günler biraz zor olacaktır. kaşık yerine damlalık ya da iğnesi çıkarılmış şırınga kullanılabilir. (Ancak bebeğin boğazına kaçmasına engel olmak için bu şekilde bebeği beslerken dik tutmak gerekir)

Sizin için La Leche League'in şu makalesini çevirdim ( http://www.lllfrance.org/Feuillets-pour-les-professionnels-de-sante/La-confusion-sein-tetine-Cahier-de-l-Allaitement-n1.html )
Burada bahsedilen yöntemleri izlerseniz sonuç alacağınıza emimin.

Meme-biberon karmaşası

Bebeğe yeniden memeyi almayı öğretmek

Kısa bir süre için silikon meme uçları kullanılabilir. Sadece emzirmenin başlangıcında silikon meme ucunu takın. Hızlı süt akışı başladığı zaman silikon ucu kaldırın ve doğrudan memeyi verin. Annenin ilk günler sabırlı ve kararlı olması gereklidir. Bebek ilk günler olumsuz tepki gösterirse annenin cesareti kırılmamalıdır. Silikon meme uçlarınının başlarını keskin bir makas yardımıyla her gün az bir parça keserek bebeğin memeyle teması sağlanabilir. Her gün kesilen miktar arttıkça sonunda bebek kendini sadece memeyi emer bulacaktır.

Meme-biberon karmaşasının üstesinden ancak biberon ve emzik verilmesi tamamen sona erdirilirse gelinebilir. Mama veriliyorsa u başka yöntemlerle (damlalık, fincan, kaşık, iğnesi olmayan bir şırınga gibi...) verilmelidir. Anne ilk günlerin bebek ve kendisi için zor olacvağına hazırlıklı olmalıdır. İkisinin de sabır ve kararlılığa ihtiyacı vardır. İlk günler meme vermeyi denemeden önce bebek başka yollarla doyurulmaldır. Çok aç bir bebek memenin karşısında daha çok ağlar. Bebeği emmeye  teşvik etmek için memeye yakın tutarken dudaklarına damlalıkla sağılmış anne sütü (ya da mama) damlatılabilir. Ya da emzirmeden önce sağma makinasıyla memeyi uyararak hızlı süt akışı başlatılabilir. Burada amaç bebek memeye gelir gelmez sütün ağzına geldiğini hissetmesini sağlamaktır.

Bazı durumlarda (neredeyse sadece biberonla beslenmiş bebeklerde) "Ek beslenme sistemi" en iyi çözüm olabilir.
(Makalede bahsedilen "Ek beslenme sistemi" Medela'nın bir ürünü. Ürün göğüs ucuna takılan ufak bir boru içeriyor, borunun bir ucu bir mama kabına bağlı. Bebek böylece memeyi emdiğini sanarken süt ile birlikte mama da geliyor ağzına. Bu ürünün amacı bebeğin süt gelmiyor diye sinirlenerek emmeyi bırakmasını önlemek. Böylece bebek emmeye devam ediyor. Süt üretimi uyarılıyor ve artıyor. Bir süre sonra borudan gelen mamaya gerek kalmıyor. Bu ürünle evlat edinen anneler bile emzirebiliyor.
Ürünle ilgili bilgi şu adreste mevcut :
http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Yeniden emmeyi öğrenme programı
İlk gün : Biberon da, meme de vermeyin. Sağdığınız sütü (ya da mamayı) başka yöntemlerle damlalık, fincan, kaşık, iğnesi olmayan bir şırınga gibi...) verin. Bu yöntemlerle bebek beslenirken mümkün olduğunca dik tutulmalıdır, böylece sütün boğazına kaçma ve boğulma riskinin önüne geçilir. Annenin sütünü sağıp vermesi en iyi yöntemdir, böylece sütü de artar. Anne bebeği meme vermese dahi bebekle ten temasını korumalı, göğsüne dayayarak kucağına almalıdır.

İkinci gün :
Biberon vermeyin, başka yönetmlerle besledikten sonra meme vermeyi deneyin. Anne bebeğin emzik emmek istediği ya da uykulu olduğu bir anda da meme verebilir. Bebek kesin bir şekişde reddederse ısrar etmeyin ve bir önceki etaba geri dönün. Bebeğin memeyi tekrar almayı öğrenmesi zaman alır ve bir bebekten ötekine değişkenlik gösterir.

Tekrar memeyi almayı kabul ettiği zaman anne bebeği sık sık emzirmelidir. Bu süreçte her türlü emzik ve biberondan kaçınılmalıdır.

Ek beslenme sistemi
Bu sistem kullanılarak (yukarıda açıklanmıştır) bebek parmakla ya da memede beslenebilir. sistemin ince borusunun ucu parmağa bağlanırsa bebek buradan akan sütü annenin parmağını emerken alabilir. Emme problemleri alan bebekler için bu uygundur.
Sistem memeye bağlanarak verilirse bebek memeyi emerken sistemin bağlı olduğu tüpten sağılmış süt ya da mamayı bebeğe verir.


denizzz2011

silikon meme ucunu denedik oğlum kesinlikle göğsüme yanaşmadı, tek başına meme ucunu emiyor ama bana yanaşmıyor. Mamayı göğsüme dökerek denedik 1 kere ağlayarak 12 dk emdi bir daha onu da yapmadı, ama yazdıklarınızı tekrar sabırla deneyeceğim bunun için öncelikle sütümü artırmam gerek çünkü hala 1 çay kaşığı ancak geliyor. Anne olmak ne zormuş ne diyeyim sabır, sabır, sabır size de sonsuz teşekkür...Cevaplamak için Üye ol