Yatakla ilgili yardımcı olur musunuz?

ColukluCocuklu soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,
Kızıma hamileyken büyük bir hevesle onca para verip bebek karyolası aldım en azından 1 yaşına kadar kullanacağını umuyordum ama artık içine yatmak bile istemiyor sıkılıyor ben olsam ben de sıkılırım o kadarcık yerde diyorum bazen.
Sonuçta kızım 6 aylık olmak üzere ve ben Ikea'da linkteki karyolayı beğendim eminim aranızda kullanan ya da Ikea'daki bebek karyolası tiplerini bilenler vardır. Benim sorum yatak yere çok yakın ve etrafındaki korkulukları da alçak sayılır 9 cm beni düşündürende bu deneyimli anneler sizce şuandan itibaren kızımı bu yatakta yatırabilirmiyim acaba uygun mudur merak ediyorum?

http://www.ikea.com.tr/urundetay/39887442/gulliver_cocuk_karyolasi.aspx

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


khan

Linki açamadım ama yazısından Gulliver olduğunu varsayıyorum. Biz IKEA Gulliver'i uzun süre kullandık. Yüksekliği ayarlanabilir olduğu için kızınız hareketlenince aşağıya indirirsiniz. Zamanı gelince de parmaklığını çıkarıp kullanabilirsiniz. Biz, arkadaş erken tırmanmaya başladığı için 15. ayda çıkarmıştık.

Eşim şurada yazmıştı bizim tecübemizi:
http://www.kitubi.com/2008/07/05/bebek-yatagi-parmakliga-elveda/

Bence basit ve iyi düşünülmüş, harika bir yataktır.


ColukluCocuklu

khan tam olarak resimdeki değil bu ikea nın yeni ürünü gönderdiğniz linkteki son resimdeki halinin korkulukları 9 cm olarak düşünün yatak o şekilde aslında benim sorum o korkuluk boyu yeterli olur mu ya da yatak yere zaten yakın ama düşme vs. bir risk oluştururmu? çünkü henüz daha 6 aylık


klinisyen

b iz mothercare den james brown serisinin karyolasını aldık,parmaklığının 3 seviyesi var,5-6 yaşına kadar kullanılabiliyor,daha sonrasında ön parmaklık çıkıyor,bu seri doğal çam ağacından yapılmaymış,dişliği de var,isterseniz ileride ya da şimdi takımını da tamamlayabilirsiniz,ben gayet memnunum..


yuksel_

Bence gönderdiğiniz linkteki yatak bariyerlerinin boyu çok kısa. bebeğiniz 6 aylık, 8 aylıkta ayağa kalkmaya, kendini kenarlardan tutup kaldırmaya başlayacak. çok tehlikeli diye düşünüyorum. Normalde bebekler 7-8 aylık olduğunda içerideki yatak aşağı indirilerek bu bariyerlerin yüksekliği artırılır.
Bebeğiniz 16-18 aylık olsaydı belki yatırabilirdiniz, düşmeden yatmayı öğrendikten sonra kalkabilirdi kolaylıkla. ama 7 ay-1.5 yaş arası en çok dikkat edilmesi gereken zaman, çünkü hem aşırı hareketliler hem de hiçbir güvenlik , korku vs duyguları yok.
kolay gelsin,


selencem

sevdeyasar, bence de bu hic kullanisli degil. direkt atar kendini tepetaklak. bu sanki 4 yas sonrai gibi geldi bana.ColukluCocuklu

öncelikle hepinize çok teşekkür ederim işte acemi annelik bu oluyor demek:)) yukseltur ve selencat sizleri okuduktan sonra hemen vazgeçtim, klinisyen söylediğiniz ürünü araştıracağım teşekkür ederim.


khan

sevdayasar,

Linki açabildim. Söyledikleri gibi, çok alçak. Eğer beşiğiniz benim bahsettiğim tipteki Gulliver boyutundaysa çok normal bir boy, daha büyüğü çocuk yatağı olur artık. Kendi kendine oturmaya başladığında yatağına oyuncak koyarak orada kalması sağlanabilir bence. Kendi başına pek bir şey yapamadığı için sıkılıyor olaibilir.


Bubus

Eğer düşünürseniz büyüyebilen yatakta bakabilirsiniz,benim oğlumun yatağı büyüyebilenden,hemde normak yetişkinlerin yattığı tek kişilik yatak oluyor,bende bir bebeğin daracık küçücük yerde yatmasına karşıyım,bu nedenle büyük aldım.Mobilyacılarda rahatlıkla bulabilirsiniz,yada iyi bir marangoz bulup yaptırabilirsiniz.Bizimkinde dişlik falan hepsi vardı,diğer arkadaşlar zaten belirtmiş,bencede bu yatak sizin bebiş için çok erken,sağlıkla büyütmeniz dileğiyle...ColukluCocuklu

khan şuanki yatağı çok küçük sizin linkteki ikea yatağınıza göre daha küçük bir model içinde sağa sola dönemiyor bile sabahları ayakları bacakları kıvrılmış yatağın içinde dönmeye çalışırken buluyorum
:( tunayekta yatağınız hangisi eğer marka model belirtebilirseniz bende düşünebilirim.


yuksel_

sevdeyasar, bebek karyolaları genelde 60*120 veya 70*140 olur...sizinki hangisi?  uzunluğu 120 cm olan bir yatakta 5 aylık bebeğin ayaklarını kıvırması hiç mantıklı gelmedi bana?? Sepet gibi birşey mi acaba sizin ki?

Mesela, İKEA da sadece 60*120 lik karyolalar var benim bildiğim. Khan'ın gönderdiği model de onlardan...Biz MotherCare'den almıştık, 70*140, ahşap, yatağı 2 seviyeliydi, rüya 7-8 aylık olduğunda aşağı indirmiştik, 20 aylık olduğunda da yan korkulukları çıkarıp normal çocuk karyolasına çevirmiştik. Bu şekilde pek çok model var sıradan mobilyacılarda bile.. Bu yataklar genelde 4-5 yaşına kadar çok rahat kullanılabiliyor.Cevaplamak için Üye ol