emzirme ve süt sağmada imdat

FeyzaZ soruyor: 2

sevgili Nurturia Anneleri;

Doğum yapalı 25 gün oldu. Emzirme olayıyla ilgili hala kafamı rahatlatamadım.

Doktorum patron bebektir dedi, ne zaman istiyorsa emecek dedi. Ben de buna uymaya çalışıyorum. Oğlum mesela 20 dakika bir memeyi emiyor, sonra doymuyor, gazını çıkartıyorum, bu arada çok az 1-2 tatlı kaşığı kadar kusuyor. İkinci memeye geçiyor onu da en az 15 dakika emiyor. sonra uyuyakalıyor. Yerine yatırıyorum. Sadece 20-25 dakika sonra tekrar acıkıyor. Acıkma ağlaması çok tipik, ordan anlıyorum, bi de ağzıyla meme arıyor.

İlk başlarda böyle değildi, tek memeyle doyardı, 20 günlükten sonra emzirme sürelerim çok arttı. Sorum şu kusması çok doyduğu için mi? Ben arandığı için kustuktan sonra da emziriyorum yanlış mı yapıyorum? İkinci emmeden sonra kusmuyor genelde. Her emmede de kusmuyor aslında.

Bu arada işe başladığımda kullanmak üzere süt sağmak istiyorum. Ama oğlum sürekli emdiği için buna zaman kalmıyor. Günde 1 ya da 2 kez sağabiliyorum, onda da süt miktarı çok değişken. Bu sütleri de ertesi gün benim artık yorgunluktan tükendiğim anlarda ona veriyoruz. Emzirdikten sonra sağmayı denedim, iki göğüsten 40 cc kadar çıkıyor ama sonra o acıkacak diye sağmasam mı diyorum. Ne zaman sağmam lazım sütü? Stok yapmak için erken mi, daha sonra daha da artacak mı sütüm?

Lohusalığım çok ağır geçiyor, hala enerjim çok düşük ama çok iyi besleniyorum, sadece suyu 3 lt içiyorum, başka bir sürü sıvı tüketiyorum. Üstüne bi de soğuk algınlığı oldum. Kolum kalkmıyor. Bir de emzirmeyi taktım kafaya, yetiyo mu yetmiyo mu diye. Oğlum 15 günlükken kontrole gitti, kilo alımı gayet iyiydi. Günde en az 8-9 bez kirletiyor. Karnının doyduğuna eminim aslında ama gene de bu cc ler bitirdi beni.

Yardımınıza ve morale ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


FeyzaZ

Esma, süpermiş yazı. çooook teşekkür ederim. başka yazıları da varmış. onları da okuyorum.


atb

tam olarak aynı şeyleri ben de yaşadım. bir memeyi emip bırakıyordu ikinciye hiç geçemiyordum bir saat sonra ikinci bir saat sonra diğeri şeklinde sürekli memedeydik. sütü arada sağdım acaba ne kadar geliyor diye, 30-40cc birşey geldi ... şimdi bir memeden 100cc ye kadar alabiliyorum, aralarda uyuyup öğün atlayınca ki daha çok gece oluyor bu, sağıp buzluğa atıyorum. bir de ben bir meme en fazla 20 dk demişti doktorum, 20 dk da bıraktırıyordum, bırakmasa 40dk emiyordu ama şimdi anlıyorum demek ki bitiremiyormuş.  çünkü şimdi emip bitirip kendi bırakıyor.  son süt ilk süt olayına da hep dikkat ettim bu arada kilo alması da gayet hızlı oldu.
Cevaplamak için Üye ol