çalışan annelere soru

annederya soruyor: 1

merhaba, çalışan annelere benim sorum.  sabahları evden çıkarken bebeğiniz ağlıyormu? yoksa kabullenmiş şekilde sadece seyrediyormu?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


AYEM

Bebekler 3 yaşına kadar anne ile kendini bir bilirmiş(Sabiha Paktuna Keskin-Anne İş'te). Bir cismin veya kimsenin gözü önünden kaybolduğu zaman onun varlığını başka biryerde devam ettirdiğini anlamaları zamanla olurmuş. Anneden ayrılırken ağlamaları da bu sebepten anne yoksa kendi de yok. Yani yetişkin mantığı ile ölüm. Bu sebeple bebekler anneyi göremeyince huzursuzlanır ve ağlarlarmış. Bu sebepten annelere Sabiha Keskin işe giderken konunuzu bırakın diyor. Buna transfer obje diyorlar. Bebek bu şekilde anne kokusunu duyduğu için huzursuzlanmıyor. Ben oğlum 4aylık iken işe başladım. O zaman bebeğimin başucuna bir süre kullandığım flarımı bırakıyordum. Büyüdükçe bu objeleri değiştirdim. 12-15aylıkken bandana bırakıyordum mesela. İşe gideken bandanayı cebine koyuyor eve geldiğimde ondan alıp başıma takıyordum. Ayrıca evden ayrılırken ve eve geldiğimde hep aynı şekilde karşılıyordum onu. Mesela 15-18 aylıkken dizlerimin üzerine çöküp kollarımı açıyor koş koş diyorum ve bana koşuyor ve sarılıp hop havaya kaldırıyor ve öpüyordum. Sonra el sallıyor, çıkıyorum. Şimdilerde ise favorimiz burunlarımızı sürtüp öpücük vermek. Herzaman gülücükler içinde uğurlamasa da ağlamıyor. Sadece tekrar tekrar öpüşüyoruz.
Oğlum 20aylık ve 7-8aylık dışında arkamdan çok huzursuzlandığını bilmem. O zmanlar da sadece dudağını bükerdi. O zaman tekrar selamımızı yapar, yüzünü güldürür öyle ayrılırdım. Ayrılma anksiyetesi diye bir şey bu.
Aşağıdaki linkten bahsettiğim kişinin kitaplarına ulaşabilirsiniz. Ben çok yararını görüyorum. Bebeğimi bebeğimin dili ile anlamaya çalışıyorum. Yaptıklarım söylediklerim ona ne ifade ediyor. İçinde ne yaşıyor. Onun ne demek istediğini anlarsak, doğru iletişim kurarsak herşey daha kolay olmaz mı.
Mesela, hepimiz cıss öğretmeye çalışırız. Cıss onlar için ne ifade edermiş biliyor musunuz, odada sehpanın üzerindeki vazo cıs, büfenin kulpu cıs, bardak cıs, bıcak cıs... cıs=değişen obje. Kendine zarar verecek birşey değil yani.
http://www.boyutstore.com/store/Search.aspx?search=true&srchtxt=sabiha%20paktuna%20keskin
Cevaplamak için Üye ol