Yabancı bakıcı için oturma ve çalışma izni?

sanemsy soruyor: 1

Merhabalar,

Bir süredir yatılı bakıcı bakıyorum. Bana mı öyle denk geldi bilmiyorum ama bakıcıların çoğu kaçak.

Vizeleri bitmiş yenilememişler vs. Böyle bir kişiyi işe alırsam hemen oturma ve çalışma izni almam gerekecek.

Bunun prosedürü maliyeti ile ilgili bilgisi olan var mı? Kaçak olmayanlarda alternatif çok az. Begendiklerim kaçak genelde özbek ve türkmen. Yerli bakıcı son alternatifim.

Parasını verip yabancı bakıcı için oturma ve çalışma izni almayı tercih ederim. Yardımcı olacak var mı?

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


Florian

Merhaba, öncelikle kaçak olan kişiye oturma izni alamazsınız. O kişi emniyete gidince sınır dışı edilir. Dolayısıyla ülkeye yeni giriş yapmış (1 ay dolmaması gerekiyor) ya da gelir gelmez turist oturma izni almış bir kişi bulmanız gerekiyor. Her ihtimalde ilk yapılacak iş turizm amaçlı 1 yıllık oturma izni almak. Aksi takdirde oturma izni olmayan bir kişi için Türkiye'den çalışma iznine başvurulamıyor. Eğer halen kendi ülkesindeyse o zaman ancak oradaki konsolosluk aracılığıyla çalışma izinine başvurabiliyor. 


Diyelim oturma izni olan birini buldunuz ya da yeni giriş yapmış birine turizim amaçlı oturma izni aldınız, bu durumda da istediğiniz herhangi bir zamanda çalışma bakanlığına başvurarak çalışma izni alabilirsiniz. Prosedürler bakanlığın sayfasında açık olarak yazıyor. Cüzi bir miktar ödeniyor bu izin için (Türkmen bizim bakıcı ve 180TL gibi bir şey ödedik izin alırken). İzin talebiniz zaten bir iki hafta içinde değerlendirilip çalışma kartı adrese gönderiliyor. Çalışma kartı geldikten sonra da 1 ay içinde sgk girişini yaptırmanız gerekiyor.

Kolaylıklar dilerim.Cevaplamak için Üye ol