idrar kültürü + ne demek???

ritalar soruyor: 3

arkadaşlar cocuk hastanesinde yaptırdığımız idrar testimizin sonucu +...

bu ne demek? ne miktar var, ne başka 1 veri...

dr umuzla görüşücez yarın ama sizlerden de bilgisi olan paylaşırsa sevinirim....

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


pkaracasu

Benim kuzenim  bakteriolog doktor du (simdi emekli), benim oglum minikken, surekli bana ' her kulturden sonra, eger + cikarsa antibiyogram yaptirmayi sakin unutma' derdi. Idrar kulturu, bogaz kulturu vb. gibi her seferinde antibiyogram da yaptirdim. Antibiyogram, kulturde + olarak cikan bakterinin hangi antibiyotik tarafindan yok edildigini gosteren arastirma.

Antibiyotik, antibiyogram sonucuna gore verilmeli, oysa doktorlar genis spektrumlu bir antibiyotikle gecistiriyorlar, bu tur antibiyotikler cogunlukla bakteriyi bayiltiyorlar, cocuk iyilesmis gibi gozukuyor, ancak cocugun imune sisteminin zayifladigi bir anda tekrar ortaya cikabiliyorlar. Cocuk surekli antibiyotik almak durumunda kalabiliyor, bu da zararli tabii..

Biraz uzunca yazdim ama bu konuda doktoruna israrci olursan iyi olur bence :)))


ritalar

cok tşk ediyorum. p karacasu özellikle de sana... antibiyaograma dikkat edeceğim ve hatta bu sorunun etiketine de ekleyeceğim.. öperim..


Aysegul_

idrar kültürü sonucu genelde + veya - şeklinde verilmez aslında. ancak henüz tamamlanmamış yani sonucu çıkmamış testlerde, eğer bir bakteri üremeye başlamışsa, durumdan haberdar etmek için verilmiş olabilir. gerçek yani tam olarak sonuçlanmış idrar kültürü sonuçlarında eğer bakteri ürediyse hangi bakterinin ürediği, hangi miktarda ürediği (yani koloni sayısı -  örn E.coli için 100.000'in altı genellikle dışardan bulaş olma durumu olarak değerlendirilip test tekrarlanır) yazar. yine çoğu lab.da da antibiyogram da zaten mutlaka yapılır ve altında veya ikinci bir kağıtta yazılıdır.
sizinki kültür sonucu mu yoksa tam idrar tetkiki gibi bir şey mi?Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Anasınıfında yemek götürmek 3

yesil_erik 5Y5A
Son: derya275,

Bebeğim uyurken yüzüstü dönüyor 1

damlaayv 5A
Son: zehrashn,

Doğum öncesi süt arttırıcı 5

Siyah nokta 1

ozlemhira 2Y
Son: ayazlali,