baba rolüyle ilgili sorular

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


egeninannesi

arkadaşlar ,Allah kimseye ölüm gibi bir yyokluğu göstermesin derim .Öğrencilerimden gördüğüm kadarıyla babası yada annesi ni kaybetmiş olanlar  içlerinde çok şeyler yaşıyor ve bastııyolar .Bir erkek öğrencim ölen annesinin ardından yeniden evlenen babası için 'büyüyünce onu dövücem ' dedi ve çocugun başarısı annesinin ölümünden sonra feci düştü durum farkındaydı. kendisi kardeşlerine annelik yapmaya başlamıştı  üvey anneye güvenmiyordu.daha 7.sınıftaydı kardeşlerine kitap okuma saati bile yapıyordu.

  birde ana baba ayrı yaşayan çocuklar daha feci durumdalar hep bişeyler yarım kalmış drumu söz konusu.özellikle ortada bir sorun varsa ve o sorun çocuğun kendi cinsi olan ebeveyni tarafından oluşuyorsa o çocuk da çok iz bırakıyor.
  SORU 1   Ben babaların  gebelik +çocuğun yaşamı için gereken sorumlulukları neden daha geç aldıklarını merak ediyorum.
   SORU 2  Babalık kaygıları nedir?


Bona

Egenin annesi yazdigin sorularin konuyla alakasi var mi ?

Varsa ben anlayamadim da ?

Arkadas kizinin babasi olmadigi icin bir uzmana gidecek ve uzmana bu konuyla ilgili neler sorabilirim diye bir soru acmis, kendi sorunlarini bi kenara birakip sizlerin merak ettiklerini mi sormasi gerekiyor anlayamadim ?

Babalik kaygilari babasi olmayan bir cocugu neden ilgilendirsin ?


banu_batu

1. Etrafındaki diğer çocukların babaları varken kendisinin babasının neden olmadığı nasıl anlatılır? (babasını hiç görmemiş bir çocuk için düşünülmeli bu soru)
2. "Çekirdek aile" kavramı yerine sadece anne ve çocuktan oluşan bir aile kavramının da olduğunu ve bunun da diğer tüm aile tipleri kadar normal olduğu nasıl anlatılabilir?
3. Anne ve erkek çocuktan oluşan ailelerde çocuğa rol model olabilecek bir dede-dayı-erkek kuzen vs. yoksa çocuğun kendi cinsiyetini kavrayabilmesi için nasıl davranmak gerekir? (bahsettiğim konu cinsiyet ayrımcılığı değil, erkek çocuğun anne kadar feminen davranışlar gçstermemesi için)
4. Annenin evliliğinin (yeniden evlenme veya evlat edindikten sonra evlenme) çocuk üzerinde olumsuz etkilere neden olmaması için neler yapılabilir?  
5. Babanın sağ, anne-babanın ayrı olduğu durumda, baba çocuğu görmüyor hiç bir şekilde ilgilenmiyorsa çocuk kendini değersiz hisseder mi? Hissetmemesi için ne yapılabilir?


Yasemina

Egenınannesı,


Sorulan soru dogrudan tecrubeledıgım bır hususu konu aldıgından yanıtları takıp edıyorum. Ozel bır karsıt durus yahut tepkı gelıstırdıgımı de dusunmuyorum. Fakat, su cumlenız - "birde ana baba ayrı yaşayan çocuklar daha feci durumdalar " ne anlama gelmektedır? Nasıl bu kadar katı ve sert bır yargıda bulunabılırsınız.? Feci durumdan kastınız nedır? Her sıfat onu kullanan kısıyle hayat bulur, gorecelıdır. Her ınsanın bır yazgısı var, yarın bıle basımıza ne gelecegını bılmez ıken sız ıstem dısı maruz kalınan ve empatı ıle yaklasılması gereken bır durum hakkında nasıl bu denlı agır sıfat kullanırsınız? 

Ebeveyn yokluguna yahut ayrılıgına ragmen hayatı cok ıyı yasayan ve kotaran cok cocuk var.

Ayrıca unutmayalım kı Nurturıa catısı altında bosanmıs ebeveynler de var ve onlar da en az bızım kadar ebeveynlıgın hakkını verıyorlar. 

_yasemen_

egeninannesi+1
Cevaplamak için Üye ol