işten eve anne sütünü taşımak

goncad soruyor: 8

Merhabalar. yarın işe başlıyorum. Avent marka pompa ve termal çanta aldım ama aklıma bir soru takıldı.

İşten eve anne sütünü taşımak için işyerinde sağdığım sütü buzdolabının alt gözünde tutup bu çanta ile taşımam yeterli olur mu? 
Yoksa buzlukta dondurup mu taşımalıyım? buzlukta dondurulan sütün tadının kötü olduğunu ve bebeklerin reddettiğini duyuyorum sık sık. 
O yüzden buzdolabında tutup taşımak ve ertesi gün bebeğe verilmesini istiyorum ama güvenli midir emin olamıyorum. deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim :)

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Nadex

   Merhaba,
 Ben sağdıktan sonra direkt dondurucuya koymuştum ve 8 ay boyunca o şekilde devam ettim. Önümüz yaz buzdolabında durması ve eve gelirken sıcak yemesi sütü daha çabuk bozuyor. Dondurulunca ertesi gün buzluktan çıkarılıp ılık suya konulunca 30 dk içinde çocuğa verilebiliniyordu. Kızımın bu konuda bir şikayeti olmadı hatta fazladan çıkartabildiğim tüm sütleri böylece daha uzun zaman da kullanabiliyordum. Birde sağmada sabah ve öğleden sonra belirli saatleri standartlaştırmanız önemli. Günde 2 şişe olması yatmadan önce ve akşam iş çıkışına yakın huysuzluğunda çok işe yarıyormuş.
   Gerçi ne olursa olsun kapıdan gier girmez meemmm diye kucağıma atlıyordu kızım.
Allah gönlünüze genişlik versin zor bir süreç oluyor. Kolay gelsin. :)


ediluj

termal çanta ile taşıyacağınız için sıkıntı olmaz buzdolabında beklettiğiniz süt diye düşünüyorum..işyerinde buzluğa atmanıza gerek yok,benim oglum ben evdeyken dondurduğum sütleride eriyince çok rahat içti ama bazı bebekler içememiş..


Bona

işyerinde buzdolabının alt rafında muhafaza edin , eve giderken de ısı yalıtımı olan bir çantada buzlukla taşıyp tekrar buzdolabına koyun.. yani 1 gün sonra vereceğiniz sütü dondurup çözdürmeyin boşuna..


SenaMina

Bencede gereksiz yere buzluğa atmayın, bende sağdığım sütü buzdolabında muhafaza edip termal çantayla eve getirip tekrar dolaba koyuyordum, ertesi günde içmiş bitirmiş oluyodu zaten.taburcu

Sağdığınız sütü 48 saat mi 72'i saat mi tam hatırlayamıyorum böyle bir süre içinde veremeyecekseniz dondurmanız tavsiye ediliyor.  Anne sütü dolapta 72 saat bekleyebiliyor. Sanırım 72 saat içinde verecekseniz dondurmamanız daha iyi. Çünkü dondurduğunuzda bir enzim nedeniyle konusu değişiyor. Ama bu sütün bozulduğu anlamına gelmiyor. Yine tüketilebilir. Ama aynı zamanda dondurulup çözünmüş sütte, hiç dondurulmadan dolapta saklanmış süte göre besleyicilik açasından daha fazla kayıp oluyordu.


goncad

çok teşekkür ederim arkadaşlar yanıtlarınız için, umarım yarın çok zor bir gün olmaz ikimiz için de :)


yuksel_

ben de işyerinde sağdığım sütü buzdolabının altgözünde saklar sonra termal çantayla eve götürürdüm, evde buzluğa atardım, evde önceden sağıp buzluğa attıklarım vardı, işe başladıktan sonra uzunca bir süre o yedeklerle idare etmiştim...çünkü bir süre sonra işyerinde sağılan süt azalmaya başlıyor...


pinarbyk

İşyerinde sağdığınız sütü buzdolabında bekletip termal çantada taşıyabilirsiniz, ben öyle yaptım. Hatta çantanın içine plastik buz blokları var onlardan ya da pet şişede su dondurup sütünüzün yanına koyup termal çantada taşımanız daha iyi olur. Çok sıcaklarda sıkıntı yaşamazsınız böylece. Çok fazla sütünüz olursa dondurup akan ılık suyun altında çözerek verebilirsiniz. Kolay gelsin... 


Cevaplamak için Üye ol