dil gelişimi

fozev soruyor: 9

Dil gelişimi için nasıl etkinlikler yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


AOA

En önemli şey bol bol konuşmak ve kitap okumak.


lopikcim

sürekli şarkılar söylüyoruz, kitap okuyoruz, hı hı larını sözcüklere çeviriyoruz ( köpeği mi istedin canım? gibi), bir de bu aralar sakın şu kelimeyi söyleme oyunu oynuyoruz ( tersini yapmaya bayılıyor)


papish

şarkı çok söylüyoruz eskiden benzer kelimleri peşpeşe söylüyordum tekrarlıyordu ' anne baba lamba ışık baba anneye aşık' gibi..sonraları sevdiğim kelimeleri' canım aşkım bitanem'in arkasından komik karışık harfli kelimler söylüyorduk 'optik şaptik şımarık maydanoz yaramaz şemsiye' gibi..


fozev

Lopikcim; "sakın şu kelimeyi söyleme" nasıl bir oyun, biraz anlatır mısın?

Papish; sanırım tekerleme gibi söylüyordunuz kelimeleri..Bu da güzel; komik kelimeleri ardarda söylemek.
 
Kuzey son zamanlarda  jest ve mimiklerini daha çok kullanıyor .Söylediklerini anlamamış gibi yapıyoruz; zorlansın ,konuşmaya çalışsın diye. O zaman da anlatamadığı için çok sinirleniyor.:)lopikcim

doğru bir yöntem olup olmadığını bilmiyorum ama kızım sakın bir şeyi yapma dediğimizde inadına( espri olarak algılıyor daha çok ve gülerek yapıyor) yapıyor, biz de bunu konuşma işinde uyguluyoruz.sakın baba deme dediğimizde anında söylüyor, yeni bir kelimeyi söylmye çalışırken özellikle, bu şekilde pratik yapıyor


fozev

Sevgili Lopikcim ,
Sizin oyununuzu 2 haftadır biz de oynuyoruz.İnanılmaz yararı oldu. Hem çok eğleniyoruz hem de kelimeleri söylemeye çalıştığı için faydası oluyor. Koca bir teşekkür bizden size..


gardelya

biz söylediklerimizi ona tekrarlatarak geliştirmeye çalışıyruz ve bu bir haftada inanılmaz gelişti konuşması artık biz tekrarlatmadan o papağan gibi bizi tekrarlıyo, hatta papağan diyorum oda bana papaan diyo :) aa kırıldı anneciim diyorum nolmuş?? kırıııldıı diyo mesela, yada onun adı top anecim neymiş ? diyorum o da top diyo vs...artık bu iki haftadır kendi kelimelerini de kuruyor çok güzel ifade ediyor istediği şeyi, anenaanne pat yapmış korkmuş filan :)


fozev

Evet Gardelya, o yöntemi de kullanıyoruz. Zaten bir kaç kelimeyle başladıktan sonra taklit etmeyi öğreniyorlar ve diğer kelimeler daha hızlı çözülüyor. Tekrar et demediğimiz halde kendisi söylemeye çalışıyor. Nesne kartları da çok işe yaradı bu arada..


gardelya

zamanla gelişecek zaten hele şu iki gündür kızımı tanıyamıyorum bi çene bi çene maşallah sokakda ne gördü söylüyo olaylar ne oldu söylüyo, eşimle ne konuştuk bıcır bıcrı tekrarlıyo maşallah, yani zamanla sizinkide gelişecek ne olduğunu anlamadan :)


Cevaplamak için Üye ol