2 yaşından sonra süt faydasız mı, gereksiz mi?

ssebnemm soruyor: 6

Şu sıralar çevremden çok fazla duymaya başladım "iki yaşından sonra verilen sütün bir faydası yok gereksiz" sahiden böyle mi? Ben hala günde iki bardak süt içiriyorum ve oğlum daha fazlasını da versem içer. Sütün bir faydası yoksa faydası olan bir şeyler vermeyi tercih ederim ama bir türlü aklıma yatmıyor. Sizin bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


guta

Merhaba. Valla ben de okuyorum onları. Ama hiç aklım almıyor. Büyüğüne de küçüğüne de mutlaka 2 bardak günlük şişe sütü veriyorum ben. Süt içmeden büyüyen çocuk bana ters geliyor, hele bir de benimkiler gibi yoğurt yemiyorlarsa. Kefir içiyorsa, yoğurt, peynir yiyorsa belki süt azaltılabilir ama biz de onları hiçbiri yok, süte devam diyorum :)


SelmaOnurEmre

Sıralama şu şekilde keçi sütünden kefir, inek sütünden kefir, keçi sütünden yoğurt, inek sütünden yoğurt, keçi sütü, inek sütü. Yani diğerlerini tüketiyorsa inek sütü vermeyin. İnek sütündeki kazeinin bağırsaklara zarar verdiği yönünde çalışmalar var.


burcaksahin

Bana göre bu konu oldukça ciddi bir konu. Aşağıya aklınızı çok karıştıracak yazı linki koyuyorum. 

http://www.besindestekleri.gen.tr/sutun-faydalari-zararlarindan-cok-daha-azdir.html

https://yesilgazete.org/blog/2016/01/05/inek-sutuyle-ilgili-inanmamaniz-gereken-sagliga-dair-5-iddia/

Ama yazılanlara direk inanın veya inanmayın diyemem. Konu hakkında okuyun araştırın, dr'larınıza danışın. 

Sütten daha fazla kalsiyum içeren hayvansal ya da bitkisel kalsiyum kaynakları var. Onları düzenli ve bol bol tüketmek oldukça faydalı olabilir.


eltemtn

Tereyağı, yumurta karalandı, aklandı şimdi sıra süte geldi. Çocuk sevmiyordur, sindiremiyordur, bir şekilde dokunduğunu fark edersiniz tamam ama ortada net bir bilimsel kanıt yokken sadece şüphe aşamasındaki şeylerle çocuğu mahrum bırakmanın alemi yok. Yemeklerini yesin tabiki ama iki bardak süt bence iyidir.


ayazlali

Ben çocuklarıma hiç süt vermedim, anne sütü dışında. Kefir, yoğurt, peynir yiyorlar. Bol bol yumurta ve et de veriyorum, sebze ve meyve de. İlla ki süt vereceksin diyen bir doktorumuz da olmadı, tuz vermeyin şeker vermeyin diyor doktorlar o kadar.


Damla

Ben 1 bardak süt veriyorum, kalan 500 ml'ye gelecek süt ürününü yoğurt, peynir, ayran vs. ile tamamlıyorum. Ayran hep dolapta bulunduruyorum.Cevaplamak için Üye ol