yatılı yabancı bakıcı

sunkey soruyor: 10

Henüz doğuma var ancak bakıcı meselesi beni endişelendiriyor. Bakıcı ile büyüteceğiz, ben de ev işlerine de yardım eder düşüncesi ile yatılı ve yabancı bakıcı düşünüyorum uygun ücretlerinden dolayı. Ama son çıkan yasalar neyi değiştirdi pek bilmiyorum. Tecrübesi olan var mı? Herkes geri mi dönüyor, yoksa kaçak olarak devam mı ediyor?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


efenin_annesi

Çok teşekkür ederim birazdan arayayım buraya da yazarım. Saol canım.


sunkey

haklısın, eline bir şey kalmaz :) 450 USD bulunuyor mu ? iyiyimiş.efenin annesi bekliyoruz :)


efenin_annesi

Aradım öğrendim emniyete 137 tl harç bir yıl için + 1033 tl aylık gider (701 tl maaş + 332 tl sigorta primi). herkes buna göre kararını vericek artık. ne dersiniz?


sunkey

harika bilgi, çok teşekkürler.


sevcanvet

amannnn çok pahalıymış sigorta :(((ozgurbora

Merhaba,

Sunkey soru icin tesekkurler, tum yanitlari ilgiyle izliyorum, ayrica bilgilerini paylasanlara da tesekkurler

Sigorta ucretini calisanla paylasmak konusunda ne dusunursunuz?


melahat06

Arkadaşlar yabancıların oturum ve çalışma izinlerini alan danışmanlık şirketim var.Tesadüfen nete bir araştırma yaparken sitenizi gördüm ve bilgimi sizlerle paylaşmak istedim.Emniyet harçları ve istenen evraklar  illere göre değişiyor yaklaşık 2 adımla emniyet işlemi yapılıyor.İlk işlemdende 6 aylık turistik vize alınıyor  defter parası ve harçlar yaklaşık 500-550 ytl civarında.Çalışma bakanlığından 1 yıllık çalışma izni için 137 tl harç yatıyor.Emiyetten çalışmaya baglı ikamet harçı olan son işlemde ise 80-100 ytl arasında  harç yatırılıyor.Yaklaşık toplam harç maliyeti 750 ytl civarında..


meryem77

Merhaba arkadaslar
çalısma izni almadan önce, 6 aylık turist vizesiyle bisüre daha kalınabilirmi acaba? emniyetin verdiği ikametgah tezkeresi, turist vizesi yerine geçiyor degilmi? hani enazından bisüre daha sigortalı yapmadan kalabilirlerdi yanımızda.meryem77

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP%20Repository/yabancilar/dokumanlar/ev_hizmetleri

yukarıdaki linkte şöyle bi yazı buldum: yani 7 gün içinde basvurmamız lazım diyor ikametgah tezkeresini aldıktan sonra. ikametgah tezkeresini alıp calısma bakanlıgına basvurmaz isek sorun olurmu acaba.

Talebin Emniyet makamlarınca uygun bulunması halinde ikamet tezkeresinin teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izin başvurusunda bulunulması gerekmektedir


CokBilmis

Benim tecrübem şöyle:

Yabancı da alsanız, Türk de alsanız düşük maaşla ama sigortalı çalışmayı kabul edecek birini alın. 1000 TL'den aşağı Türk gelmiyor zaten. İstanbul için 1000 TL uygun bir rakkam. Kadın haftanın 6 günü 24 saat yanınızda olacak. Bu lükse değer. Sigortalı çalışan insan işi bırakıp gitmeye cesaret edemiyor. Ayrıca yabancılar için bile sigortanın sağlık güvencesinden yararlanmak çok önemli.

Yabancı çalıştıracaksanız her koşulda pasaportuna el koyun. Bu uygulamaya ben çok karşıydım, ta ki 1 sene yanımda çalışan bakıcım bir sabah ortadan kayboluncaya kadar... Pasaportu elimde olsaydı, o kadar da kolay bırakıp gidemezdi...

Çevremdeki pekçok kişi aynı konuda hemfikir "3'e 5'e baktım, düşük ücretli bakıcı aradım. Şimdi pişmanım". 2 kuruş fazla ver ama adam gibi birini bul. Düşün ki o kişi annenden daha çok senin yanında kalacak. Anlaşabileceğin kafa yapısında bir insan olması lazım. Laf söylediğin zaman anlatabilmen lazım. Ayrıca çocuğunu da senden daha çok görecek. Çocuğa uygun eğitim verebilmesi lazım. Yabancı bakıcılar arasında lise mezunu olanlar çok. Hatta meslek lisesi mezunları da var. Onlardan bulmaya gayret et.

Hatta bana da sorarsan eğer ev işi yaptırmamayı göze alabiliyorsan, sadece çocuğa bakmak koşulu ile çocuk eğitimi konusunda uzman bir bakıcı al. Ev işi yaptırmayınca daha az maaş alıyorlar.Cevaplamak için Üye ol