yatılı yabancı bakıcı

sunkey soruyor: 6

Henüz doğuma var ancak bakıcı meselesi beni endişelendiriyor. Bakıcı ile büyüteceğiz, ben de ev işlerine de yardım eder düşüncesi ile yatılı ve yabancı bakıcı düşünüyorum uygun ücretlerinden dolayı. Ama son çıkan yasalar neyi değiştirdi pek bilmiyorum. Tecrübesi olan var mı? Herkes geri mi dönüyor, yoksa kaçak olarak devam mı ediyor?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


sunkey

 Yabancı sigortalandığı zaman Türk bakıcı almak daha makul gözüküyor. Bu arada benim bütçem 1000 tl + sigortaya yetmez. Bu nedenle sigortasız türk olabilir ancak ki bu durumda yabancı için harcayacağım paraya türk bulurum en azından güvenip güvenemeyeceğimi daha rahat kestiririm  diye düşünüyorum şu an. hoş türk ya da yabancı fark etmez ben nasıl bırakacağım bilemiyorum :(


melahat06

meryem77 emniyet çalışma bakanlığına haftalık tezkere alanların listesini gönderiyor.6 aylık turistik vize alıp çalışma bakanlığına müracat etmeyenlerin önünü kesmek için  gerekli tüm önlemler alınmış:))


meryem77

melahat06

çalısma bakanlıgına ikametgah tezkereyi alır almaz 1 hafta içinde basvırı yapılması gerekiyor yazıyor.

Yani basvuruda bulunmazsak emniyet tekrar bize dönüş yapabilir mi niye basvurmadın diye? ozaman niye 6 aylık vize veriyolarki, mazeret olarak sunu diyemezmiyiz 

1-Bakcııyla birbirimizi daha iyi tanımak için bekledim, hemen işe almak istemedim. 6 ay sonra işe alacaktım.

yada

2- Bakıcım bana dediki ben 6 ay dan fazla çalısmak istemiyorum. o yuzden 6 aylık ikametgahtan fazlasına gerek kalmadıgını


meryem77

melahat06

emniyetten farklı bi ikametgah tezkeresi alamazmıyız. mesela turistik amaçlı 3 ay yada 6 ay. o süre bittikten sonra tekrar buseferde çalısma izni almak için alırız.
 
Yani mümkün oldugunca eldeki diger imkanları kullanıp, en son sigortaya basvurmak istiyorum.


melahat06

0532 2784878 tel numaram isterseniz arayabilirsiniz


meryem77

2012 yılında çalışma izni alınmasına gerek kalmadı diy anlıyorum asagıdaki yazıdan arkadaslar.....

http://www.egm.gov.tr/detay.aspx?id=57&tur=duyurular&Page=4


yukarıdaki linkte açık açık yazmış, şöyle diyor.


son 180 gün içerisinde 90 gün olup, bu süreden fazla kalmak isteyen yabancılar ülke ayrımı yapılmaksızın (6) aya kadar turistik amaçlı ikamet tezkeresi alarak kalabileceklerdir. Örneğin; 90 günlük vize ve vize muafiyeti olan ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 90 günün ardından 6 aya kadar yurt dışına çıkmadan turistik amaçlı ikamet tezkerelerini bulundukları yerin İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine müracaat ederek alabilmektedirler.

       Bu şekilde yabancı turistler ülkemizde 3 ay vize ve vize muafiyetiyle kaldıktan sonra 6 ay süreli ikamet tezkeresi de alması halinde yurt dışına çıkmadan 9 ay kalma imkanına sahiptirler. Ayrıca, bu imkandan yararlanarak 9 ay kalmış olan yabancı turistler bu sürenin sonunda Türkiye’den çıkış yapıp 1 gün sonra tekrar giriş yaptığı takdirde 90 gün süreyle tekrar ülkemizde kalması mümkün bulunmaktadır. Dolayısıyla bu uygulama yılın tamamında kalınacak süre bakımından yabancı turistler için hiçbir kısıtlama getirmemektedir.
Cevaplamak için Üye ol