tuvalet eğitimi için geçmi kalıyorum?

exedol soruyor: 5

merhabalar,
Kızım bu ay 2,5 yaşına giriyor ve ben hala tuvalet eğitimine başlayamadım,aslında çocuk istiyor, tuvalet adaptörü almıştım anne ben buna oturabilirmiyim diyor,bi kaç defa oturtup beklemişliğim var başında ama yapana kadar sabredemiyorum kaldırıyorum.Bezini hiç çıkartmayı denemedim çünkü bir kere çıkartınca bir daha bağlamamam gerekiyormuş diye duydum,onunla aynı zamanda doğmuş bir kaç arkadaşı bu yaz bezi çıkardılar.Bu soğuk havalarda pek cesaret edemiyorum açıkcası üşütürmü falan diye kaygılanıyorum,annane ve babane ise artık alışsın diye bana baskı yapıyorlar,kararsız kaldım.Bu mevsimde yapabilirmiyim acaba tecrübeli annelerden öneri rica ediyorum....
tşk.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


karanfilim

İpek 2 yaşında.Tecrübem olduğunu söylenemez ama biz yaklaşık 2 aydır şöyle yapıyoruz:Bezini ne gece ne de gündüz hiç çıkarmadık.Oturaklı lazımlıklardan aldık,bez bağlamamıza rağmen belli saatlerde çıkarıp oturtuyoruz, tuvaletini yapıyor.Klozet adaptörü aldım önce ama kullanamadım çünkü dediğiniz gibi başında beklemek gerekiyor,yapıp yapmadığını anlayamıyorsun.Oturaklılardan almanızı tavsiye ederim.İzlediğimiz yöntem doğru mu bilmiyorum ama en azından tuvalete yapma fikrinin gelişmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum.Tuvalet olayını çok büyütüyorum gözümde,inşallah sorunsuz bir şekilde atlatırız,sizde bizde...


ayberke

bence 3 yaşta başlayın.nisan gibi çabuk halledersininiz böylece.ne siz yorulursunuz nede çocuk


jildando

çok da korkmanıza gerek yok aslında. Herşeyden önce çocuğunuzun istekli olması ve fiziksel olarak gerekli gelişim aşamasına gelmesi önemli, uzun süre tutabiliyormu? tuvaleti geldiği zaman bir süre tutabiliyormu?
Biz şöyle yapmıştık.
Kızım önce sadece kakayı tuvalete yapmaya başladı, evdeyken bezsiz dolaşıyordu, öğlen ve akşam uykusunda ve dışarıda bez takıyorduk, sık sık tuvalate gitmesini hatırlatıyorduk,
daha sonra ikinci etap olarak dışarıda da bezsiz dolaşmaya başladı, genelde kac saat ara ile yaptıgını biliyorsunuz zaten, ona göre mutlaka götürüyorduk, bu arada evdeyken tuvaleti geldiğini söylemiyordu dışardayken se söylüyordu, dışarıda hiç kaza yaşamadık.
Sonra 3. etap öğlen uykusuna bezsiz yatış, zaten kuru kalkıyordu ve son olarakta gece bezini çıkardık.
Tüm bunlara başlamadan öncede bir hazırlık evresi yapmıştık. bezli olarak kakayı tuvalette yapma, ve tuvaleti yaptıktan sonra 1-2 saat kaza yaşatmadan evde bezsiz dolaşma ki bezsiz olmanın rahatlığına alışıp istek duysun.
Bu konuda farklı yaklaşımlar var, bizimki bu şekilde oldu, bir çok soruda sorulmuş bir konu , hatta çok daha erken yaşlarda da bıraktıranlar var, bezsiz bebek diye geçiyor olmalı.
Sorularda aratırsanız uygulanan yöntemleri bulabilirsiniz, hangisi aklınıza yatarsa onu yaparsınız.


CokBilmis

Eğer bezi çıkarmak istemiyorsanız ama tuvalet eğitimine de başlamak niyetindeyseniz, alıştırma külotlarını önerebilirim. Ben hala bir yere giderken, olası bir kazaya karşı alıştırma külodu giydiririyorum.

Bir de madem çocuk adaptöre oturmayı kabul ediyor, bence bu fırsatı kaçırmayın. En azından kaka ile başlayabilirsiniz. Her gün aynı saatte tuvalete oturtun, yapsa da yapmasa da 5-10 dk bekleyip kaldırın. Sizin canınız sıkılıyorsa klozetin yanına bir tabure koyun ya da yere oturun, bebeğinizle kitap okuyun birlikte..

Kakayı zaten günde sadece 1 sefer yapıyorlar. Kakayı tuvalete yapmaya alıştıktan sonra asla bezine yapmayacaktır. Temizlik açısından da kolaylık olur. Rahat edersiniz. Çiş için daha zamanınız var zaten.


repre78

bende adaptörleri denedim ama çok oyalanıyorduk.oynuyordu 20 dk. bazen dahada fazla.2.5 yaşındaydı o zaman ben kucağıma alıp tutmaya başladım.yoksa ben bu işi yapamayacağım.alıştıramadım tuvalete.halen kucağımda yapıyor.ilk 2 ay gecede söyledi.tulumla çok zor oluyordu.şimdi gece ara sıra söylüyor.bazen kaçırmalarımızda oluyor.2 gün öncesine kadar 3 gün öğle uykusunda kaçırdı.günde 3 kere falan kaçırdı.ne oluyoruz dedim.iyi şimdilik.kucağımdan nasıl vazgeçip kendi yapacak fikirlerinizi bekliyorum

 Cevaplamak için Üye ol