Bosanma sebebi

bellroad soruyor: 10

arkadaslar merhaba. esimle bosanma noktasındayız. anlasmalı olmasını istiyorduk ama anlasamıyoruz. anlasamadıgımız icin cekismeliye donebilir bu da sureci uzatır ve sizi yıpratır diyorlar. esimin önerileri: su an ortak tapulu evimizde benim oglumla kalmam, onun ayrı eve kiraya cıkması, kira & aidat masrafı olacagı ve yasam kalitesini dusuremediği icin iyi bir muhit ve yuksek kiralı bir ev istiyor, cocuk icin bakıcı ve okul masraflarına nafaka vermeyeceğini soyluyor, bana zaten vermiyor.

Ikıncı talebi de haftaici cocugu gormemek haftasonu 2 gece 2 gun onda kalması, cuma aksamından alıp pazar aksamı bırakmak. Cocuk 2.5 yasında babası bugune kadar tek basına 3 saatin ustunde bakmamıstır yemek & uyku vs hep ben yaptım. Bu sartlarda 2 gun zaten bakamayabilir. Ben calisan anneyim ama cocugun tum bakıcı, okul, gıda, giyim masrafını ben karsılayacagım nafaka almadıgım gibi oglumu hic bir haftasonu goremeyeceğim zaten hafta ici 7de eve geliyorum oglan 930da uyuyor. ee babası site icinde tek basına otursun keyifle diye mi ben kendimi paralayacagım. Bunları kabul etmediğim icin anlasamıyoruz. ne önerirsiniz cekismeliye mi donsek?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


derininannesiyasemin

eşinin geliri nekadar tabiki çocuğun bakımına yardım etmeli..herşey ortada bölünsün gerekirse evde...birde hafta içi bakmayan insan haftasonu nasıl bakacak??


Devin_2012

Valla boşanma konusunda kanunlar genel olarak bayandan yana hiç merak etmeyin bence ..dediklerinize gelince ben olsam ben de kabul etmezdim..  bu arada çekişmeliye dönseniz bile benim bildiğim kanuni olarak 5-6 yıl bile sürse boşanmanız ,sizin tüm kira-aidat elektrik-su gibi evle ilgili ödemeleri erkeğin yapması gerekiyor..

 bence biraz bekleyin, birkaç avukata sorunca kanunları, sizinle anlaşma yoluna gidecektir diye düşünüyorum,çok fazla alttan almayın o sizinle anlaşmaya uğraşsın. ayrıca çocuk için hertürlü nafaka isteme hakkınızın olması lazım..


cerenaltintel

Rahat olun, bir avukata danışın, her haftasonu 2gun almak gibi bir hakkı yok zaten sakin oyle bir hakkı ona vermeyin. Anlaşmak istemiyorsa anlaşmasin kendi zararına, onun kirasini da odemenizi de isteyecekmis neredeyse ne saçmalık. Açın davayi, üzerine nafaka, bakin bakalım kim kazanıyor. Evden giderse zaten evlilik duzenini bozan kişi olacak.( Bu da tiyo olsun size) ne evinizden vazgecin ne de 2haftada bir cozugunuzla haftasonunu gecirmekten ne de nafakadan. En azindan cocugunuzun nafakasindn ve bakici ucretinin ..okulunun vs masraflarinin yarisindan.


burkatek

7 yaşından önce gece yatılı olarak alamaz diye biliyorum. Haftasonu sabahtan akşama kadar alabilir.

Çocuğun hertürlü masrafı için nafaka talep edin eğitim,sağlık, bakıcı,beslenme bütün masrafı sizin üstünüze yıkamaz hatta siz kendiniz için bilenafaka isteyebilirsiniz.


iflah_olmaz

Nafaka mecbur verecek o isler oyle olmuyo kafasina gore belirleyemez kanun var arkadasim.bi bir.ikincisi haftasonu kucuk cocuk gece anasız kalamaz.bu gorusmeler saatlerle sinirlidir bu da kanunda var.bu da iki.ucuncusu size de nafaka baglanir.kanunla kisiye maddi sosyal duruma gore belirlenir.bu da 3.size bir kadın tavsiyesi olsun.ağır durun.çirkinlesmeyin.ama alttan da almayın.avukatiniz gerekeni yapacaktir.muhattap olmayin ve asla boynunuzu egmeyin l.kolayliklar dilerim...zeyneb

İlk sorunuzla ilgili cevap vereyim. Medeni Kanun, boşanma sebebi ile yoksulluğa düşen tarafın daha fazla kusuru bulunmamak şartı ile diğer taraftan yoksulluk nafakası adı altında süresiz nafaka almasını düzenliyor. Gördüğünüz gibi bu kadını koruyan bir hüküm değil. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşen taraf kadın olsun erkek olsun böyle bir haktan faydalanabilir. Yeter ki daha fazla kusuru olmasın. 


Boşanma davası sırasında tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırmaları yapılır. Buna ilişkin bilgi vermemişsiniz sorunuzda ama eşinizin ve sizin işiniz, sosyal konumlarınız, aldığınız maaşlar önemli. Genellikle boşanmadan dolayı kadınların yaşam standartlarında bir düşme oluyor ülkemizde. Eşiniz kendi yaşam standartlarını korumaya yönelik çözümler sunmaya çalışıyor ama sizin de bunu korumanız önemli. 

İştirak nafakası ise çocuğun velayeti kendisine bırakılan tarafın diğer eşten çocuğun bakımına iştirak etmesi için isteyebileceği bir nafaka. Bundan zaten çalışan bir eşin kurtuluş hakkı yok. Bakıcı, okul masrafları gibi masraflara ben katılmıyorum demek gibi bir lüks söz konusu bile olamaz. Adı üstünde müşterek çocuğun bakımına iştirak edecek. 

Velayetle ilgili ise bu şekilde bir protokol yaptığınızda zaten mahkeme sizi uyarabilir; çünkü sizin kendi aranızdaki anlaşmanızın da mahkemece kabul edilebilir olması gerekiyor. Yılın bütün haftasonları çocuğun bir ebeveynde kalması dengesiz ve adil olmayan bir velayet hükmü olur. Bunu kabul etmenizi ise kimse sizden beklemez. Mahkemelerin velayet uygulamaları çekişmeli davalarda genel olarak aynı il sınırları içinde yaşıyorsanız, her ayın birinci ve üçüncü pazar günleri tüm gün şeklindedir. Çocuğunuzun yaş durumuna göre mahkeme bunu 10.00-18.00 arasında da düzenleyebilir. 

Müşterek sahip olduğunuz evi de karıştırarak bir çözüm bulmaya çalışıyorsunuz sanırım ama eşiniz taşınmazın mülkiyetini size mi devredecek? Bunu net olarak yazmamışsınız? Boşanmanın mali sonuçları, tazminatlar ve nafakalardır. Müşterek sahip olduğunuz malların bölüşülmesi apayrı bir konu aslında. 

Ayrıca boşanma için gerçekten haklı sebepleriniz olup olmadığını iyi düşünün. Kaç yıllık evli olduğunuz da önemli. Maddi ve manevi tazminat davası açabilecek durumda olabilirsiniz. 

Ayrıca yukarıdaki cevaplarda yanlış bilinen şeyleri de bir hukukçu olarak düzeltmek isterim.

Yasalar genellikle kadından yanadır diye bir şey söz konusu değildir. Sadece ülkemizde kadınlar özellikle çalışmadığı için yasaların genel düzenlemeleri lehlerine sonuç verebilir. Çalışıyorsanız yoksulluk nafakası alamazsınız mesela. 

Evden giden kişi evlilik düzenini bozan kişi olmaz. Gitmeye zorlayan kişi de terk etmiş sayılır ama fiilen kalandır. 

Boşanma davaları 5-6 yıl sürmez. Fakat çekişmeli bir dava 1,5 yıldan önce sonuçlanmaz. Fakat dava devam ederken tedbir nafakası talep edebilirsiniz, çocuğunuz ve kendiniz için. 

Yasalar görüşme sürelerini düzenlemez. Saatlerle sınırlamaz. Hakim tarafların sosyal durumlarına, çocuğun ihtyiacına göre en uygun zamanı takdir etmek için orada bulunuyor. 

Bir avukata gitmenizi, tek tek tüm öykünüzü, sosyal ve ekonomik durumunuzu anlatmanızı öneririm. Bunları ayrıntılı olarak verip sosyal medya üzerinden anlatmanız çok zor. Sizin için önemsiz bir ayrıntı bazen bir davayı çekişmeliye çevirmede lehe sonuçlar sağlayacak bir hak verebilir. 

İletişimi koparmanızı tavsiye etmem, fakat yukarıdaki şartlarda anlaşmanızı da tavsiye etmem. Mümkün olduğu kadar anlaşmalı boşanma tarafında olun fakat bu adil olmayan bir anlaşmanın dayatılması şeklinde olduğunda çekişmeli boşanmak sizi uzun vadede daha mutlu edecektir.        


cancun

illa anlaşmalı boşanalım diye karşı tarafın isteklerini kabul etmek olmaz. eşinizin dedikleri zaten kabul edilecek tarz da değil.


maviboncukk

Evde siz oturun, nafaka ve okul masraflarina yardim etsin.. 2 gece cok fazla. O yasta yatili bile verilmesine karsiyin. Daha anne cocug. Haftada bir gun gorse yeter bence..bellroad

cevaplar icin tesekkur ederim. avukatım var yakın bir arkadasım. bana dediği her konuda anlasma yoluna gidersen cok kolay hallolur, nafaka konusunda ısrarcı olmak bosanırsın sonra nafaka davası acarız ama gorusme gunleri aranızda halledin diyor. 7 senelik evliyiz, evimiz ortak tapulu ikimizde satmak istemiyoruz, ben evden ayrılıp aileme yakın bir yere kiraya cıkmak istiyorum ama esim de hem cocugun anılarından hem de mekan degıstırmek istediğinden evden ayrılmak istiyor. evi kiraya verip bolusebiliriz diyor. ama evimizi kirayaverirsek alacagımız kirayı bolusunce yarısı ile istediğimiz muhitlerde kiraya cıkmamiz mumkun değil o yuzden önerisi siz evde kalın ben kiraya cıkayım. ama cıktıgı ev 2-3 bin tl kirasi olan bir yer. 2-3bin de kendi masrafım olur maasım anca yeter bakıcı ve okul veremem diyor. bu arada 2.5 sene boyunce zaten bakıcı ve diger masraflara karısmadı ben karsılıyorum. zeynepb ayrıntılı mesajınız icin cok tesekkur ederim cok faydalı oldu.


seraphic

Avukat arkadaşınız haklı anlaşmalı boşanma çok daha çabuk sonuçlanan bir süreçtir.Çekişmeli boşanma davasında süreç uzadığı için taraflar daha çok geriliyor ve birbirlerini düşman olarak görmeye,karşı tarafa zarar verme niyetinde olmaya başlayabiliyorlar ne yazık ki. Eşiniz kendi hissesini size satmayı kabul etmiyor mu peki? Cevaplamak için Üye ol