çocuklarınızı dudaktan öpüyor musunuz?

buseveannesi soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


43 Cevap


minikbeyveannesi

bilimsel açıklamaları şunu bunu bir kenara bırakarak fikrimi söylüyorum. bebekleri ve çocukları dudaklarından öpen ins anlayamıyorum. dudaktan öpmek birebir cinsellik çağrıştıran bir olaydır eğer normal sayılabilecek bir olaysa neden bunu çocukluk çağı ile sınırlandırıyorsunuz kızınız oğlunuz ergenliğe girdiğinde okula vs uğurlarken dudaktan öpermisiniz yada iş ark tanıdıklarınızı. olmaz çünkü cinsenllik çağrıştırır.yapılan tüm hareketler çocukların bilinç altına işliyor ilerde normal bir olay gibi karşılarsa hiç şaşırmayın


LaraSueda

ben bu konuda okuduklarımdan, gördüklerimden ve kendi mantığımdan yola çıkarak asla öpülmemesi gerektiğini düşünüyorum.7 yaşında bir kızım var;bırakın dudaktan öpmeyi, izin vermediği zaman öpmüyorum bile. psikologlar ve çocuk gelişim uzmanları da bunu savunuyor.Çocuğun ''hayır''deme direncini kırmayın, diyorlar.Daha da ileri gidip çocuğunuza ''aşkım, sevgilim...'' seklinde de hitap etmenin yanlış olduğunu belirtiyorlar. Valla ben buna da katılıyorum.Dudaktan öpmek de, aşkım demek de bana göre yanlış ve küçüklükten çocuğunuzun bazı şeyleri yanlış kodlamasına,normal olmayan şeyleri normalleştirmesine neden olur.Sağlık ve hijyen bakımından da sakıncalı olduğunu tartışmak bile gereksiz, diyorum.


nilayy

Çocuk istismarıyla ilgili bir yazıda okumuştum; çocuğunuzun asla dudsğını öpmeyin ki bunun normal bir davranış olmadığını bilsin ve bir başkası (Allah hepimizin kuzularını korusun) böyle bir yaklaşımda bulunduğunda bunun anormal bir davranış olduğunu ayırdedebilsin yazıyordu. Ben öpmüyorum ve öpülmesi taraftarı da değilim.


kuzum

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21204685.asp bu yazıyı mutlaka okuyun bence. Uzman tarafından neden opulmemesi gerektiği yazıyor.
georgia

bende öpmüyorum, daha doğrusu dayanamayıp öptüm birkaç kez ve baktım herkesi dudaktan öpmek istiyor , bıraktım bende.Yine de bazen dayanamıyorum :) ama çocukların bizim sevgi yaklaşımlarımızı yanlış kodlayabilecekleri fikrine katılıyorum. Herşeyi bu kadar normalleştirirsek kendilerine kötü niyetle yaklaşan kişileri ayırt edemeyebilirler.Allah korusun tabii ama öyle çok şey duyuyoruz ki korkuyoruz bizde.


lalena

Ben normalde de öpme- öpüşmeden pek hazzetmem. Şansıma ( aslında şansımıza) aşırı öpüşgen bi eşim var. Oğlum doğduktan sonra bir nebzede olsa rahatladım. Ama çoğu zaman kuzuma acıyorum. Çünkü o da öpüşme olayından pek hoşlanmaz. O kadar uyarmama rağmen ki herkes uyarıyor cocuğun canı çıkıyor öpülmekten . Bizde durum bu. Yani cinsel açıdan ki durumu hiç düşünmedim. Ama bir kaç yerde uzman kişiler tarafından dudaktan öpülmemesi gerektiğini okudum. Mesela bu konuyu Ayşe armanda ele almıştı.


ezgiceylin

kızlarımı severken kendimi kaybediyorum.biliyorum yanlış ama napym çok tatlılar minnacık salyalı dudak dayanamıyorum:))ayberk_aynur

öüyorum


serra77

Opmuyorum,opturmemde..Cevaplamak için Üye ol