Ankara odtü koleji - anafartalar koleji

cfka soruyor: 10

Merhaba

Çalıştıgım işyerinde Odtüye cocuklarını gonderen pek çok arkadas var ve genelde herkes memnun. Bizim de bir kızımız(4,5yas) bir oglumuz(1yas) var. Ve bilindigi üzere ODTUnun anasınıfı ucreti cok yuksek(servis ve yemek dahil 35000 civarı).  

Diger taraftan evimize yakın mesafede Anafartalar koleji açılıyor diger subelerinin iyi oldugunu duydum ve Cankaya subesindeki ogretmenlerle gorustuk izlenimimiz iyiydi(anasınıfı yemek servis dahil 15000).

Kızım su an Cekirdek yuvada ve cok memnunuz, 2016-17 doneminde anasınıfına gidecek inşallah. Odtu anaokulunun internetten programına baktıgımda gittigi krese gore bir fazlasını goremiyorum bu kresin de iyi olmasından kaynaklı tabi.Şu an gittigi kreste de kolejlerin anasıfındaki benzer ingilizce programı iki senedir devam ediyor(renkler sayılar vb.), tabi saat olarak az onlara göre. Odtu ye gondermezsek birsey kaybetmiş olur mu diye dusunuyoruz ozellikle ingilizce acısından. Ve anasınıfında gondermezsek bir daha sansı yok sanırım 1. sınıfta. 

Odtu(anasınıfında kac saat ingilizce bilemiyorum) ya da anafartalar(haftada 10 saat 2 saati native speaker, anasınıfında) ingilizce acısından farkeden ne olur sizce? İngilizcenin kac saat oldugundan cok öğretilme şekli ve öğretmen önemli olacaktır belki de. 2 cocuk olunca anasınıfı ucreti dusunduruyor insanı ne farkı olabilir ki bu kadar diger okullardan diye. 

Bir de herkesin söylediği ilkokul öğretmeni önemli. Odtude sanırım ve belki anafartalarda da kura cekilmiyor mu, öğretmeni secme sansımız olmayacak yani. Bu konuda da ODTUde belki %90 iyi bir ogretmen olacaksa diger tarafta yeni acılacak sube olmasından kaynaklı bu yuzde düsebilir mi?

Bir konu daha var ki aksama kadar okulda olmasını istemiyorum, odtu hem daha gec baslıyor hem de daha erken bitiyor bu acıdan bana sempatik gelmişti. Anafartalar evimize daha yakın olmasına ragmen erken basladıgı icin daha erken kalkması gerekecek ve aksam da daha gec gelecek.

Yorumlarınızı alabilir miyim? Cevaplar için şimdiden tesekkurler.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


SelmaOnurEmre

İkisini kıyaslama şansım yok ama biz iki çocugumuz olduğundan fiyat, eve yakınlığı, veli profili nedeniyle Anafartalari seçtik. Bir de orada çocuğu olan çok arkadaşımızdan çok olumlu geri bildirimler aldık. Tek sıkıntı fiziksel koşulları. Ama siz yenimahalledekine yakın olduğunuz için öyle bir problem de yok. Öğretmen kurayla belirleniyor. Şans artik


ayse_deniz

Anladığım kadarıyla ücret konusu sizi düşündürüyor, size şöyle bir tiyo vereyim. 2.çocugu odtüye anasınıfından başlatmanız gerekmiyor, direkt 1.sınıftan başlatabilirsiniz.

ODTÜ kesinlikle kurumsal bir okul, aslında hangi öğretmene düştüğünüzün de çok önemi yok, çünkü program belli her sınıfta aynı program uygulanıyor ve öğretmenler çok iyi denetleniyor.

İngilizce haftalık kaç saat hatırlamıyorum, belki diğer kolejlerden daha azdır, fakat öğretme şekli çok önemli bence. Çocuklar İngilizceden korkmuyorlar ve gerçekten severek öğreniyorlar. Diğer kolejlerden odtüye geçmek için başvuru yaptıklarında (ortaokul, lise) çoğunlukla İngilizce sınavını atlayamıyorlar. Ve lisede tüm dersler İngilizce (fen, matematik), diğer kolejlerde durum nedir bilemiyorum.

Ve benim için  her şeyden daha önemlisi oğlum okulunda çok mutlu.cfka

Merhaba ulkeryildizi ve ayse_deniz, cevaplarınız icin cok tesekkurler.

Aslında vasat bir okul olmadıgı surece ozel okulların birbirinden cok bir farkı yok.
Bu iki okul da cok klasik egitim yapmıyor, her ikisi de cocugun mutlu olmasını önemseyen, ingilizce eğitimine, brans derslerine , cocugun yeteneklerine onem veren okullar.
Aslında Yenimahalle Anafartalar ın da diğer subeler gibi olacagının bir garantisi olsa ve ders saatleri biraz daha az olsa(Anafartalar gunde 9 ders, ODTU 7 ders) hic dusunmeyecegim ancak şimdilik ODTUnun kurasına girecegiz gibi duruyor, en azından neden girmedik demeyelim. Cıkarsa da sanırım gondeririz, cıkmazsa da yakınımızdaki en iyi alternatif Anafartalar. Hakkımızda hayırlısı olsun.
Yeni gelecek cevapları da bekliyorum özellikle bu okulların velilerinden. Cok tesekkurler


denizkao

Anafartalar kolejinin ana binası bize çok yakın, tanıdık sınıf öğretmeni de var, son yapılan teog'da Ankara 4.olmuşlar, İngilizce konusunda nasıl olduklarını bilmiyorum ama anasınıfı fiziksel koşulunu hiç beğenmedik, apartman altı bir yer


bella_donna

teogdaki sıralamaları nereden öğrenebilirz denizkao?cfka

Merhaba


Cumartesi gunu ODTUnun haydi tanışalım etkinliğine gittik oncesinde onkayıt gibi birsey yapılıyor internetten (200 tl yatırarak). Bu etkinlikte bir olumsuzluk gorulmeyen cocuklar kuraya giriyor. ODTU calısanlarının cocukları kuraya girmiyor ve %50 indirimli gidiyor.
Bu senenin ucreti belli olmuş, yemek servis hariç anasınıfı 31550 tl, ilkokul 22000 tl. Yemek, servis toplamı da 5-6bin civarında sanırım. İlgilenenlerin bilgisine.
Hepimiz için hayırlısı olsun inşallah.


denizkao

bella_donna, MEB okulların sıralamalarını internet ortamında açıklamasını yasaklamış, ancak okula gidip sorarak, belge isteyerek öğrenebilirsiniz, ben orada çalışan sınıf öğretmeni tanıdıktan öğrendim.

 


bella_donna

onlar da sadece kendilerini gösteriyor ki direkt belge değil hazırladıklrı afiş gibi şeyleri gösteriyorlar :( niye yasaklanıyor anlamadım okulu ticarethaneye, veliyi müşteriye, eğitimi yarışa çevirdikten sonra ticaretin en doğal gereği olan bilinçli tüketici olma hakkımız niye olmuyor madem öğrencilerin sırtından devamlı reklam yapılması yasalsa yarıştaki sıralamayı da bilmek lazım. mesela teogda 1. oldu diyorlar yüzlerce birinci var. senemela

Merhabalar,


ben de Anafartalar kolejine yazdırmak ile Yükselen kolejine yazdırmak arasında kalmış durumdayım. İşin aslı ODTÜ kolejini hiç düşünmüyorum çünkü çocuğumu özel okula yazdırıyorsam okulun sosyal etkinliklerinin de olmasını ve çocuğumu sadece eğitim olarak değil sosyal olarak da doyurmasını istiyorum , bu yüzden ODTÜnün bu konuda yetersiz olduğunu bildiğimden direkt değerlendirme dışı bıraktım. Zaten ders saatlerinin azlığı da sadece eğitime önem verildiğinden, diğerlerinde draması satrancı müziği yüzmesi görsel sanatları v.s. oluyor. Ayrıca sıralamalarda da esamesi okunmuyor sadece adı var. Yükselenin başarısı açık ara önde. Yükselen kesinlikle çevremdeki tanıdıklarımın çocuklarından gördüğüm ve başkalarından dinlediğim kadarı ile çok iyi bir okul. Akademik başarısı özellikle çok iyi . Ama bana uzak kalıyor bu nedenle Anafartaları düşünmeye başladım. Anafartalar koleji de başarı sıralamasında üst sıralarda yükselen ayarında akademik başarıya önem veren hırslı bir okul. Ben şu anda kızımın arap atı gibi koşturulmasına tamamiyle karşıyım ama ortaokulda sanırım bu durum biraz başkalaşıyor. Anafartalar için bilgisi ve yorumu olan varsa rica edebilri miyim
teşekkürler herkese okul arayışında başarılar diliyorum


bella_donna

anafartalar fiziki olarak kötü geldi bize, çok sıkışık ve yetersiz bir ortamı var. ayrıca her sene sınıf değişikliği yapıyorlarmış bu da bize uygun gelmedi yani orta 1 de başka sınıfta orta 2 de başka sınıfta olmasının tam da ergenlik çeğındaki çocukta olumlu etkisi olacağını düşünmüyorum. bu başarı sıralamalarına siz nereden ulaştınız? her okul 20 birinci yüzde 99 başarı gbi şeyler söylüyor doğruluğunu test edecek bir yer var mı?Cevaplamak için Üye ol