bir yaşında - kendi kendine uyuma

dennis soruyor: 7

emeklemeyi öğrendiği dönemdeki geçici inadını saymazsak doğduğundan beri kendi kendine uyuyabilen kızım yürümeyi öğrenince yatağına yatmak istememeye başladı. bu arada kavuştuğu anneannenin verdiği fırsat, üstüne ateşli hastalık ve uzun süre anneden ayrı kalma da eklenince, yanında biri olmadan uyumamayı çok güzel öğrendi. sonuç olarak şu anda önce birlikte yer yatağında yatıyoruz, uyuynca yatağına alıyorum. uyanınca yine yere geçiş yapmak zorunda kalıyoruz tabi. uyanıkken yatağına yatırıp kendine kendine uyumayı öğretebilir miyim (ağlatmadan -nasıl) yoksa bu sadece bir düş olarak kalmaya mahkum bir olasılık mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Benim kızım 2 aylıktan bu yana yatağında tek başına uyuyor. Emerek ya da sallayarak hiç uyutmadım ama beni yanında istediği zaman yanına yattım. Özellikle yürümeyi yeni öğrendiği 12-15 ay arasında denemediğimiz model kalmadı. Yer yatağında yattık, onun yatağında beraber yattık, bizim yatak odasında yattık, yer yatağında tek başına yattı, yatağının parmaklıklarını kaldırıp yanına çekyat açıp yattım :) Ama en sonunda son 1 aydır hem gündüz hem de gece uykularına kendi kendine uyumaya başladı.

Ben tek başına bırakarak ağlatmayı ve ani geçişleri sevmiyorum. Bu nedenle zamana yaydım. Bence asıl dikkat edilmesi gereken nokta şu: Bebek uyumadan kalkmak. Nasıl uyursnaız uyuyun, tam mayışmışken ve uykusunu açamayacak haldeyken yanından kalkın. Biraz mızırdanırsa bile "iyi geceler" diyin ve kapıyı kapatın. Ama her seferinde aynı cümleyi kullanın. Bizim cümlemiz "İyi geceler Ayşe". Ayşe, uyku arkadaşının adı. Yanına koyup, "iyi geceler Ayşe" deyince Ayşe ile birlikte uyuyacaklarını anlıyor. Biraz mızırdanıyor ama kapı kapatılınca telsizden dinliyorum, Ayşe ile biraz sohbet edip uyuyuveriyor :)

Bir de ninni ile uyuturdum ben kızımı. Şimdi de telsizinden şarkı dinletiyorum. Uyuyamazsa kalkıp telsizden şarkısını kendisi açıp tekrar yatıyor :) Şarkı dinletmenizi de ayrıca tavsiye ederim. Yanyana yatarken bile bir şarkı dinleyerek uyuyun. Siz yanından kalkınca da şarkı çalmaya devam edince, rahatlatıcı oluyor.


Damla

Biz de cokbilmis ile çok benzer şeyler tecrübe ettik. Aynı sizinki gibi, 6. hastalık, eşimin 3 hafta uzakta olması, vs. ile kucakta uyumaya alıştı. Sonra da yeniden 20 aylığa yakınken tek başına uyumayı başarabildi. Gerçi gece uyandığında çoğunlukla sorun olmuyordu, sadece akşam dalmadan önce yanında durmamız gerekiyordu. Aralarda deneyin ve doğru bir zamanlama kollayın derim. 

Bu süreçte çoğunlukla gündüzleri bakıcısı yatırdığında gayet sakin, sorunsuz uyuyordu tek başına.


dennis

ve korkulan son dün gece gerçekleşti: dün bu soruyu yazarken bile içimden "en kötü bir süre koyun koyuna uyuruz, zaten sen de kızınla daha fazla vakit geçirmek istemiyor musun? Niye herşeyi kötü tarafından görüyorsun? Yavrucak koynunda huzurla uyuyup sabaha kadar uyanmadan yatıyor nasıl olsa" derken bir taraftan da "ama ben onun iyiliği için, kendi özgüveni ve en önemlisi gece uyanırsa tekrar aynı şekilde uykuya dalabilmesi, uykusunu dağıtmaması için kendi kendine uyumasını istiyorum, yoksa onunla uyumak büyük bir zevk" diye kendi kendimle tartışırken dün gece normalde 19.30 olan uyku saati yerine saat 22.00 civarı ancak uyuyabildi. KArnıma yattı, koluma yattı, dizime yattı, göğsüme yattı, aralarda bir sürü mızıldandı ve en sonunda sızdı. sonra da 01.00 civarı uyanıp ortalığı inletti. niye ağladığını kendisi de bilmiyordu ve ne yaptıysam teskin olmadı, kucağımda yatmak istemedi, kucağımda oturmak istemedi, diğer odaları gezmek istemedi, mama istemedi, süt istemedi, babasına gitmek istemedi, istemedi, istemedi yani... saat 03.00te tekrar sızıp 05.30da da geri kalktı! aynı sahne birebir tekrarlandı ve 07.30da tekrar sızdı.
Bense şimdilik bir düzen oturtmaya çalışmak yerine biraz onun huyuna gitmeye çalışmaya karar verdim çünkü hala penisilin iğnesi oluyor. zaten doktordan felaket korkuyordu, şimdi bu korku kimbilir kaça katlandı. zaten akşamki ağlamaları da iğne olduktan sonraki ağlamaların aynısıydı ve iğneyi uykusundan hemen önce yaptırmak zorunda kalmıştık ki bundan sonra da öyle olmak zorunda. Bu nedenle şimdi onu yatağına koyup zorlamak istemiyorum ama iğneler bitip hastalığın geçtiği kesinleştiğinde yine mümkün olduğu kadar ağlatmadan kendi kendine uyuması için elimden geleni yapabilmek için araştırmaya devam edeceğim. Tabi bu arada o biraz daha alışmış olacak birlikte uyumaya ve gece uyandığında beni aramaya...
İlginiz için teşekkürler... Sağlıklı günler...


canand

Merabalar,

Benim kızım 8 aylıkken kendi kendine uyumaya alışmıştı, akşam yatma saati de en geç 21,00 dı. Tahmin edersiniz ki bu düzen çok hoşuma gitmekle birlikte çalışan bir anne olmam vesilesiyle benim için de inanılmaz kolaylık oluyordu. Fakat nedendir bilemiyorum 1 yaşını biraz geçtikten sonra aynen sizin kızınızda olduğu gibi kendi kendine uyumayı reddetmeler başladı. Yatağına koyup beni görebileceği yere yatıyordum ben de. Daha sonra bu süreç biraz daha zorlaşmaya başladı. Uyku saati 21,00 i geçmeye başladı. Ve şu ana gelince; kızı uyutmak artık çok zor bir hal almakla birlikte yakın zaman önce emziği de bıraktırınca uyku saati artık 22,30 - 23,00 a yükseldi. Bütün bunları moralinizi bozmak için yazmadım lütfen yanlış anlaşılmasın. Zannediyorum ki büyümenin verdiği bir takım değişiklikler ve zaman zaman bütün bunlara ekstra durumlar (hastalık, meme bıraktırma vs.)  eklenince bu tarz huy değişiklikleri yaşanabiliyor. Anne olarak bize düşen de sabırlı, sakin ve de sıcaklığımızı korumaya çalışmak.
Biliyorum bazen yorucu ve bunaltıcı olabiliyor bizler için de ama allah yeter ki başka sıkıntılar yaşatmasın diyorum ben. 


jildando

gece ağladığı zaman yatağına koymayı denedinizmi peki?
Benim oğlum en cok kendi yatagını seviyor ve ozellikle diş çıkardığı zamanlarda gece aynı sizinki gibi deli gibi debelenip ağlamaya başlıyordu, rahat etsin diye bizim yanımıza aldığımızda da bir sure sonra çıldırıyordu, her seferinde sonuç kendi yatağına geri donmesi oldu, bazen yorgunluktanda ne yapacaklarını şaşırıyorlar , once kucaklayıp, sut, su talebi varsa onu deneyip sonunda da mutlaka yatagına koyuyorum, ağlamaya devam edersende bir sure almadan sadece sacını seviyorum sonucta sakinleşip uykuya dalabiliyor.
Belki sizinki de yatağını arıyordur.


Damla

hduran, bir süre sonra zaten söylüyorlar. Azıcık dillenince ona bakmak için hafif bir ışık yakıyorsunuz mesela, kapat diye bağırıyor, ya da yatağınıza alınca uyuyamadığını söylüyor. Hatta bir süre sonra yatarken yanına yatmanızı istediyse bile uykuya dalmadan önce gitmenizi istiyor, rahatsız oldum diyor. Yani aslında o da sorunu neyse uykusu en az bölünerek halledilmesini istiyor. Sonuçta bir kez kendi yatağında döne döne, birileri girip çıkıp rahatsız etmeden, ışıklar yanıp kapanmadan uyumanın tadını almış bir çocuk, arada böyle özel dönemler oluyor belki farklı ihtiyaçlarının olduğu, sonra yine düzeliyor.


UykuMelegi

Merhaba,

Öncelikle şunu belirtmek isterim. 'Nasıl olsa bir gün öğrenecek. Şu anda istediğini yapın' yaklaşımı her çocuk için doğru değildir. Dün küçük bebekleri için danışmanlık vermek üzere ziyaret ettiğim ailenin 9 yaşındaki çocuklarının geceleri halen 2-3 kez kalktığını duyunca, derslerde okuduklarımızın ne kadar gercek olduğunu tecrübe etmiş oldum.

aishwarya 'nın söylediğine katılıyorum. Bir kere kendi başına uyumayı öğrendiyse, hatırlaması için öğrenmesi için harcadığınız enerjiden daha az harcarsınız.

Bir değişimi denemeye başladığınızda, ne olursa olsun oturmuş bir düzeni bozacağınız için herşey önce kötüye gider. Eğer bir deneyip bir vazgeçerseniz, tutarsızlık bebeğinizin kafasını karıştıracağı için bir sonraki denemenizde ne gibi bir tepki vermesi gerektiğini kestiremeyen bebeğiniz ve dolayısıyla da siz daha çok yorulursunuz.

Lütfen şunu unutmayın. İkiz kardeşlerin bile yapılan aynı davranışa tepkisi farklı olduğunu düşünürsek, önerilenleri denemeden önce size ve bebeğinize ne kadar uyduğunu uzun uzun düşünün.

Ne yaparsanız yapın kararlılığınızı kaybetmeyin. 3 yaşına kadar çocukları, iyi ya da kötü, herşeye 3 günde alıştırabilirsiniz.

Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği

www.facebook.com/uykumelegiCevaplamak için Üye ol