6 aylık kilo alımı az olan bebek

GJosephine soruyor: 8

Merhabalar. 6 aylık bir bebeğim var doğduğundan beri anne sütü alıyor ama nasıl;yenidoğan iken max 10 dk (saatli emzirmedim ama isteme süresi hep 2 saatte 1e tekabül etti) 3 aydan sonrasında da max 5 dk (bu da 2 buçuk 3 saatte 1e tekabul) zor emzirebiliyorum emme süreleri çok kısa ve bebeğim resmen memede olmayı sevmiyor zorundaliktan emiyor gibi tok olduğunda sakinleşmek vs için asla ama asla memeye koyamıyorum. 1 aylıkkenden beri sadece uykuya geçişte emzik kullanıyoruz. Biberon yeni kullanmaya başladık çünkü işe başladım. 6 aydır her an memeyi bırakacakmış gibi geliyor ama öyle birşey de yaşamadık kilo alımı da iyi değil hatta doğduğu persentilin bir tık altına düştü. iş yerinde 1 sefer sağıyorum sağdığım sütte max 100 cc çıkıyor evde besledigimizde 120 130 cc içebiliyor hadi diyelim sağma bebek kadar çekemez illa ki. Göğüslerim çok sertleşmiyor bebeğim kısa eme eme olan az birşey süt gidecek diye aklım çıkıyor. Gece de tam farkındalık sahibi 5 dakikadan sonra uykuda bile aldıramıyorum kafasını çeviriyor tam kabul ediyorum ritmi bu şekilde demekki diye sonra kilo sorunsalı peşimi bırakmıyor formül mama aldım onu bile deniyorum her emzirmeden sonra az birşey kesinlikle henüz bir yudum almadı açken meme yerine verdim bitirdi e o zaman doyuyor diyorum sinirlerim bozuldu ben bir hemşireyim ve bu girdabin içinden çıkamıyorum. Bebeğim neden yeterince kilo almıyor? Doyduğuna takviyeleri kabul etmediği için eminim bir kaç aydır kilo alımı 350 450 250gr şeklinde doktor kontrolünde o kadar geriliyorum ki bir sınava sokuyorlar sanki beni. Benzer bir durum yasayan varmı ? Psikoloji bozuldu..

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


tiramisu

e çocuk kilo alıyor. zaten ayda kaç kg alcak bu çocuk. persentilleri nasıl? çocuk büyüdükçe emme kuvveti artar 2 aylıkken 10 20 dkda emen bebek 5 6 ayda 5 dkda doyabilir çünkü çektiği süt miktarı artar. göğüslerinizin de ilk zamanlarki gibi sert olmasını beklemeyin terbiye olmuş memeler bebeğin ihtiyacı kadar üretiyor artık. 

gece aç olduğuna eminken de kafasını sürekli geri itiyosa gaz problemi veya pozisyon sıkıntısı olabilir. 

ayrıca da memeyi tokken istememesi sakinleşmek için çok güzel bir şey büyüdüğünde eziyet 😊 kendi kendine sakinleşmeyi öğrenir. 

persentilde önemli olan da alt sınırdan da mı düşük? 


tiramisu

bu arada 6 aylık bebek. algılar komple açık. loş ve sessiz ortamda emzirmeyi deneyin. GJosephine

@tiramisu kilo alıyor evet fakat doktorumuz biz 600 gr altında almasını istemeyiz diye konuşuyor. 350 450 gr bu hesaba göre epey az geliyor.. 

Gaz sıkıntısı yok kontrol ediyoruz ve kendisi çıkarıyor genelde pozisyon olarakta doğduğundan beri kucak pozisyonunda emiyor. Yatarak ve Tomrisin emzirme notlarında önerdiği bir pozisyon var arkaya kaykılarak denedim bunlardan nefret ediyor.

Kilo alım hızını sıkıntı etmesem gerçekten de memeye bakış açısı ilerisi için güzel görünüyor :)

%25-50 persentil aralığında doğdu şuanda %25in çok az altı.

3200 doğdu ertesi gün 3000dü. Şuanda 6700 bu hesaba göre doğum kilosunu ikiye katladı ama bunun alt sınır olduğunu biliyorum.. Bir de 20 gündür ek gıda alıyor tabi genelde tadım seviyesindeydi ama 5 6 ay aralığında 250 gr alması beni çok endişelendirdi..

Hep sessiz ve loş bir ortamda emziriyorum doğduğundan beri 😔

gerçekten 3 4 dakika emmek ona yetiyor mudur? Acaba emzirme süresini mi uzatmalıyım 3.5 4 saat fazla mi olur?durudan

siz sık sık meme teklif etmeye devam edin ama zorlamadan,banyoda tentene temas ederek emzirmenin çok etkili olduğunu söylüyor emzirme danışmanları.100cc tek sefer için gayet iyi sütünüze güvenin.Eğer iş mesainiz uzunsa tek sefer sağım yetmeyebilir sütün devamlılığı için.2 sefere çıkartabilirseniz iyi olabilir.Memelerin sertleşmemesi sütün azlığı anlamına gelmiyor tam tersi memeler boşaldıkça süt üretimi yapılır,sertleşip süt doldukça üretim olmaz.instagram da emzirme danışmanı hesapları var onların postlarını okuyabilirsiniz bu konuda çok güzel yazıları var.

Sevgilertiramisu

bir de burnunun tıkanık olmadığından emin olun. bazen burun tıkanıksa da kendilerini geri çekiyolar


GJosephine

@durudan sık sık meme teklif ediyorum ama sadece 3 saat geçtikten sonra alıyor o da acıktığı için.

'ten tene temasin faydalarına ve emzirme danışmanlarının postlarına bakıyorum. Fakat biz de faydalı olmuyor. Yine aynı emiyor.


Iş mesaim uzun değil. 1 buçukta evde oluyorum. Sabah çıkmadan emziriyorum. Bakım veren kişi bir ya da iki kez besleme yapıyor. Gelince yine emziriyorum.

Ben artık şu kanaate vardım Her bebeğin memeye düşkünlüğü aynı olmuyor. Her bebeğin iştahı aynı olmuyor. Bu şekilde büyüyüp gidecekler sanırım. 9. Ay da kan tahlili yapılacak demir ya da vitaminlerinde de bir eksiklik olabileceğini de düşünüyorum bu sebeple de iştahsız olabilir. 

Sütüme artık kafamı takmıyorum Üzüldüğümde azaldığını bariz bir şekilde gördüm çünkü. Artık sütüm eve kızıma güveniyorum. Her şey olacağına varıyor neticede.. 

@durudan zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.


GJosephine

@tiramisu burun tıkanıklığı olduğunu sanmıyorum doğduğundan beri böyle çünkü Hatta bende alerjiden şüphelenmiştim Neyse ki alerji çıkmadı. şu sıralar burun akıntısı var budan dolayı dolayı günde 4-5 kere serum fizyolojik ile yıkıyorum. Ondan öncesinde Genelde aspiratör kullanıyordum ama hiçbir zaman bir tıkanıklığı açmadım. 


durudan

çok doğru düşünüyorsunuz her çocuğun mizacı,karakteri farklı.Doktorlar ve diğer insanların baskısı ile bazen iştah-yemek olaylarına takılıp kalabiliyoruz,ben ilk aylarda yaşamıştım doktor sebepli :) sonradan okudukça çocuğun ruhunu beslemenin,zorlamadan saygı duymanın daha önemli olduğu kanaatine vardım çünkü bebekler gerçekten bilgeler ve kendilerine yeterli gelecek miktarı biliyorlar. tabi fizyolojik bir sorun olmadıkça.En doğru gözlemi siz yaparsınız annesi olarak


Cevaplamak için Üye ol