Blw anneler, yardım lütfen..

momofbam soruyor: 7

biz de 6. aydan itibaren ufak ufak BLW'e başladık.. şu an hala kendi kendini doyurmasından öte keşif, oyun ve eğlence şeklinde devam ediyor.. meyvelerini artık sadece kendi yemek istiyor.. üzüm en sevdiği meyve, ağzının içinde döndürüp posasını ezip suyunu alıyor, kabuğunu ve (varsa) çekirdeğini çıkartıyor..

Şu an (10 ay bitti) ağzında ezip suyunu, tadını alıyor daha çok.. ancak çok fazla yutamıyor.. mesela salatalık, elma, brokoli gibi şeyleri ağzında çeviriyor, kırt kırt ısırıyor ama geri çıkarıyor, yutmayı denemiyor.. (çok eğleniyor ama doyamıyor) farkettim ki parmakla beslenmeye de alışık olmadığından bu şekilde de pütürlü veremiyorum.. benim hatam ben kaşıkla beslerken hep rondodan çekmek oldu başından beri.. sanırım bu yüzden çatalla ezip verdiğimde pütürlü olduğu için ya geri çeviriyor, ya da ağzına alıp geri çıkarıyor.. iştahla yemiyor ve doymadan bırakıyor.. nasıl dönüş yapacağız şimdi?? ne yapmam gerek acaba? biraz daha mı beklemeliyim? yutmaya nasıl alıştıracağım??

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

"baby led weaning": Yani bebeğin yemek konusunda kendini yönlendirmesi diye türkçeleştirebilirim belki. Bebeğin önüne kendi kendine yiyebileceği besinler koyuyorsunuz ve kendi istediği kadarını yemesine olanak tanıyorsunuz. Havuç püresi yapıp kaşıkla beslemek yerine, havucu irice buharda haşlayıp hafif yumuşatarak önüne koyup, elleriyle kendi kendini beslemesini sağlıyorsunuz. Böylece çocuk kendi istediği kadar yiyor, fazla beslenmemiş oluyor, obezitenin bu şekilde önüne geçildiği söyleniyor. Kaşıkla beslenen bebekler, normalden fazla kalori alabiliyorlarmış. Bu şekilde ise bebek aldığı kalori miktarını kontorl edebiliyormuş içgüsel olarak.

Okuduğum makaleler şöyle diyor: İnsanoğlu 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeye programlanmıştır. Ancak biz modern dünyadan bebeklerin olabildiğince çabuk ek gıdaya geçmelerini istiyoruz. Bazı bebekler bu isteklerimize uyum gösterebiliyorlar, ama bazıları ise doğalarının gerektirdiğini yapıyor ve uyum gösteremiyorlar.

Sizin de fark ettiğiniz gibi bebekler 2 yaşına kadar emme hareketi ile yemek yiyorlar. Kızım 3 yaşında ve hiç biberon kullanmadı, ona rağmen hala suyu bardaktan içerken emme hareketi yaparak içiyor.

Dolayısıyla her bebek pütürlü gıdaya çabuk alışamıyor. Bu annenin kabahati değil.

Ben de ilk gündne itibaren hep rondodan geçirerek verdim, ama pütürlü gıdada hiçbir sorun yaşamadım. Tamamen şans meselesi. Bu nedenle kendinizi suçlamayın.

BLW konusunda çok katı olmayın. Elbette önüne verin kendisi yesin ama siz de bir yandan sulu gıdasını kaşıkla vermeye devam edin.

Mesela aynı öğünde bir yandan o elleriyle yerken, bir yandan da siz kaşıkla besleyebilirsiniz. Veya ana öğünlerinde siz kaşıkla besleyin, ara öğünlerini de kendisi yesin.

Her ikisini de öğrenir, merak etmeyin.


momofbam

cokbilmis ve mar, yanıtlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

luce_anima, burası soru-cevap kısmı, eleştri değil.. zaten BLW'nin ne olduğunu bilen annelerden yardım istemiştim, anlamayanlar ya da merak edenler için zaten bir grup da var..


momofbam

dilerseniz konu ile ilgisi olmayan yorumlarınızı başka bir platformda paylaşınız, zira bu kısım soru-cevap kısmı.. soruma yanıt arıyorum, siz beğenseniz de beğenmeseniz de..


asyanin_annesi

Bosuna gerginlige gerek yok arkadaslar. Blw bizimde en sevdigimiz sey. Onceleri cok korkuyodum sonra baya rahata erdik. Meyva+ bazinsebzeri kendi yiyor ama yutmasini saglamak icin ne yapmali bilemedim. Once siz kucuk parcalara bolseniz minik minik yedirseniz sonra zamanla o parcalari buyutup yedirseniz ve bi zaman sonrada eline verneye baslasaniz olurmu acaba?

Orn; sabah kahvaltida asya cok ac uyanir ve kahvalti hazirlamaya firsat vermeden ortaligi yikar. Bende dil peynirinden bi dilim kesip eline veririm o onu yerken ben kahvaltsini hazirlarim. Bi deneyin isterseniz. Bide sevdigi severek yedigi meyvalari deneyebilirsiniz belki. Orn; muz biraz ezilir buzulur ama elindekileri agzina atmaya baslayabilir. Bide kemirmek icin parmak biskubiler ( finger food) gibi seyler yapip eline verin tadi tatli oldugu icin ve agizda cabuk dagildigi icin yutmayi ogrenebilir.

Son olarak oyuncaklarinin icine salatalik buharda yumusamis havuc ve biskubileri koyun agzina goturup ve onlarin yemek oldugunu ogrenmesinde fayda saglayabilir.


momofbam

asyanin_annesi, önerilerinizi uygulayacağım, çok teşekkür ederim..


momofbam

tavsiyeler işe yaradı :) Oğlum artık yutmaya başladı!


CokBilmis

Gözünüz aydın :) Ayrıca yeni bebeğiniz için de kutlarım.Cevaplamak için Üye ol