Oğlumun babaya aşırı bağlanması

erenle_dunyam soruyor: 2

40 aylık bir oğlum var. Yaklaşık 2 ay önce kreşe başladı. 1 hafta kreşte birlikteydik, ben çıkana kadar yanında bekledim.
Merhaba Anneler;

Sonrasında 1 hafta kadar bırakırken ağlamaya başladı. Ama kereşte bizden sonra ağlamıyordu.

Kreşe başladıktan sonra 1 hafta kadar hastalık nededi ile kreşe gidemedi. Tekrar başladığımızda gitmek istemedi, akşam ağlamaya başladı. Ancak 2 haftadır kesintisiz devam ediyoruz. Kreşe bırakırken ağlamıyor şu anda.

Ancak çok istekli değil halen. Öğretmeni dışında başka öğretmenlerin derslerine girmek istemiyor.

Öğretmeni arkadaşları ile oynamaya başladığını , yemek yemeye yavaş yavaş başladığını genel durumumun iyi olduğunu söylüyor.

Ancak yaklaşık bir 10 gündür, babasına karşı aşırı bir ayrılık kaygısı yaşıyor.

Sürekli babasını yanında istiyor. Babam yedirsin, babam hikaye anlatsın şeklinde.

Evde odasında oynarken ya da içerde tv seyrederken sürekli yanında olmamızı istiyor.

Babam beni kreşte bırakmaz değil mi, vaktinde geleceksin değil mi şeklinde sorular soruyor.

Yarım gün kreşe gidiyor, babası bırakıp yine babası alıyor öğlen.

 

Çok üstüne düşmemeye çalışıyoruz, onu kreşte bırakmayacağımızı tam vaktinde geleceğimizi söylüyoruz. Kreşin eğlenceli bir yer olduğunu vurguluyoruz.


 Şimdiden Teşekkürler
Ancak nasıl davranmamız gerektiği de bilemiyoruz. Ben çalışıyorum ve öğleden sonra anneanne bakıyor. Benzer durumu yaşayan anneler var mı? nasıl aştınız bu durumu?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


smmm06

yaa bi an yazdıklarını ben yazdım sandım aynen oğlum yarım gün gidiyor öğleden sonra anneanne bakıyor 2 hafta ağladı sabahları sonra ii di hasta olduk ara verdik bu sefer başa döndük yine ağlamaya başladı şimdi 2 haftadır ağlamıyo ama isteklide gitmiyo ama öğretmenleri orda gayet ii olduğunu söylüyor zaten döndüğünde kendiside gayet mutlu ama bizim farkımız kreşe ben bırakıyorum öğlen servisten anneannsi alıyo bizm de aynı durum var herşeyi babası yapsın istiyo babam giydirsin babam yedirsin ama ben sebebini biliyorum babası 1 hafta şehir dışında kaldı o yüzden ayrılık korkusu var sanırım biz ara ara tam gün kreş denemesi yapıyorz çünkü öğleden sonraları evde çok sıkılıyo uyumuyoda ama kreşte kaldığı günler uyuyor yemekleri daha düzenli olmaya başladı alıştırma amaçlı arada tam gün yolluyorum bakalım bi kaç haftaya tam güne geçicez daha verimli olcağını düşünüyorum


erenle_dunyam

Aynı şeyleri yaşayan birilerinin olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor :)
Dün bir psikologtan bilgi aldım bu konuda. Yaşanan sürecin normal olduğunu, şu aralar stresli olabileceğini ama çok uzarsa dikkat etmek gerektiğini belirtmiş. sizden ayrılması zor olabilir , sizi özleyebilir ama önemli olan kreşte mutlu olup olmadığı ve oradan mutlu dönüp dönmediği demiş. kreşe almaya gidince bir süre görünmeden izleyin mutlu olup olmadığını gözlemleyin diye bilgi vermiş. Öğretmeninin ilgisi ve sıcak davranması da önemli demiş.
Bir de zamanında almaya gitme konusunda ona güven verin ve verdiğiniz sözlerde durum diye belirtmiş.
İnşallah sağlıklı bir şekilde atlatırız bu süreci. Bizimki bu sıralar sanırım bu alışma sürecinin de etkisiyle çok gergin ve sinirli. 2 yaş sendromunda bile bu kadar sıkıntı yaşamamıştık :)Cevaplamak için Üye ol