..................................

quality soruyor: 9

13 dakika önce

.....................................

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


selencem

Tabi ki doktorunuza danisin ama otizm vakfi uyesi bir otistik ablasi arkadasim goz temasi kurup tepki veriyorsa endiselenecek bir sey olmadigini soylemisti. Eger kiziniz bu ara yurymek gibi fiziksel bir gelisime yogunlastiysa komutlarinizi ikinci planda tutuyor olabilir. Benim oglum da 13-16 ay arasi bildigi her seyi unutmus gibiydi. Sonra hepsi geri geldi, boyle bir donem olabilir. Tabi ki doktorunuz daha dogru cevap verecektir.


asyanin_annesi

P.p ye katiliyorum. Burda herkez farkli sey soyledigi icin kafaniz iyice karisip uzulebilirsiniz. En iyisi dr ile bu konuyu gorusmek. Ne kadar erken tani iyilesmede o kadar yardimci olacaktir. Keza eger otizm gibi bir hastaligi varsa ( haberlerde gormustum) artik onunda erken taniyla %100 iyilesme sansi var. Lutfen bu konuyu kafanizda cok dolandirarak kendinizi, birsey ogrenmiyor diyerekte cocunuzu uzmeyin. Durumunuz olmasa bile izmitte devlet otizmli cocuklar icin kocaman bir hastane acti. Allah dert veripte dermanini aratmasin.


nihal58

Bakın yanlış bilgiler dökülmeye başladı bile otizmin %100 iyileşmesi diye birşey bazı türleri için yoktur zira otizimin nedeni henüz bulunmadığından tedaviside bulunmamıştır. Alternatif tedavi metodları ile çocuğun topluma ayak uydurabilecek yetiler kazanması (kendi kendine yemek yemek, giyinmek vs. gibi basit şeyler) için eğitimler verilir fakat iyileşmesi için bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır. Zira otizm fiziksel bir rahatsızlık değildir (örneğin down sendromu 42.kromozmdan kaynaklanır ve onun bile tedavisi yoktur) ama otizim psikolojiyle ilgilidir.

Uzun yıllar otistikler derneğinde gönüllü olarak çalıştım ve çok çeşitli şekillerde otistikler gördüm hepside çok tatlıydı ve sadece bizden farklılar. Sizin kızınız için bişey diyemem hem doktor değilim hemde kızınız daha çok küçük genelde otizm 2-3 yaşından sonra kesin teşhis ediliyor aileler acaba çocukta duyma bozukluğu mu var endişesiyle gidiyor (komutlara tepki vermediği için) ve sonrasında bir sürü muayeneden sonra teşhis ediliyor.
Anne olarak endişelenmenizi anlıyorum fakat biraz erken gibi bu endişeler için kızınız daha çok küçük henüz bazı şeyleri anlaması için erken. Kızınızı başka yaşıtlarıyla kıyaslamayın çünkü her çocuğun gelişim seyri ve hızı farklıdır. Bilinçli bir anne olarak onu gözlemleminiz bile yeterli şu aşamada. Eğer sizi gerçekten rahatsız eden birşeyler varsa mutlaka doktora gidin, internetteki yoğun bilgi kirliliğine aldanmayın ve hatta okumayın bile bence.


kedidirkedi

Kızınız dogdugunda işitme testi yapılmış mıydı? Yapılmadı ise bir baktırmakta fayda var. Bir de bebeklerin bazı yaptıkları hareketleri ilerleyen aylarda yapmayı bırakması genelde normal durum, özellikle de tel sarar gibi hareketleri. Otizmin çok çeşitli dereceleri var. Otizme gelene kadar başka bozukluklar da var. Erken tanı çok önemli. Farkettiklerinizi öncelikle çocuk doktorunuzla paylaşın, o gerekli görürse zaten sizi bir uzmana yönlendirecektir.asyanin_annesi

Otizmle alakali cok bilgim yok. Zira kulaktan dolma seyler biliyorum. Kizima hamileyken tvde izlemistim. Otistik cocuklar icin bir merkez oldugunu orada ata binip muzik egitimi gibi resim gibi egitimler alarak. İnsanlarin icinde kendilerini daha rahat hissetmelerini saglayacak ve bu aktivitelerle %100 basari saglandini konu alan bir haberdi. Dogru yada yanlis niyetim sadece paylasmakti...!


ayberke

Kesinlikle konunun uzmanı ile görüşün derim.Çünkü içinizdeki bu şüphe sizi kemirir.Göz kontağını kurması otizmi biraz ekarde ediyor ama otizminde bir sürü çeşidi var.Doktorunuz gelişimi iyi demiş ama genede konunun uzmanı iyi bir doktor bulun araştırın ilk fırsatta gidinki eğerki birşeyler varsa yola erkenden çıkarsınız.Gerçektende bu sorunun cevabını burdan bulamazsınız belki bu konuda ,iyi bir uzman bulabilirsinz,Kolay gelsin.


quality

kızım doğduğunda işitme testi yapıldı.. Yani duymadığını düşündürecek kadar bir tepkisizlikten söz etmiyorum ben.. Zaten yazdığım yazıda kapı ziline yada oyuncağının müziğine tepki verdiği yazılı...

Otizm in 2-3 yaşlarında tam teşhis edildiğini de biliyorum. Ancak bu aylarda bebeklerde sıklıkla yaygın gelişim  bozukluğu tanısı ile erken eğitimle gelişebilecek bir otizm in önüne geçilebiliyor.. Nitekin bunun örneğini ailemiz içerisinde bir bebeğimizde yaşadık.. ancak ondaki sorun bizimkinden çok farklı idi...

Ben buraya bu yazıyı yazarken gelebilecek yanıtları tahmin edebiliyordum.. o nedenle buraya yazılanlardan rahatsızlık duymuyorum, aksine daha altı dolu yazılar yakaladığımda daha iyi gözlem yapma imkanı yakalayabilirim diye düşünüyorum.. Nitekim dr ların teşhislerde geç kalmasının temel nedeni de çocukla yeterli zaman geçirememeleri.. O nedenle dr a gitmeden önce ben gözlemlerimde daha net olmalıyım ki, dr a da daha fazla bilgi aktara bileyim...

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.


ayberke

Mutlaka haklısınız yazdıklarınızda ama bu şüpheyi içinizde barındırmaya devam etmeyin.Çok çok iyi bu konuda uzman bir doktor ile görüşürseniz rahatlarsınız.Daha önce ailede bir tecrübe yaşamıssınız.Bu nedenle daha bilinçlisiniz .Umarım tez zamanda bir sonuca ulaşırsınız ve bizmlede paylaşırsınız.


gezicini

ben de otizmle ilgili olarak çok çocuk gördüm. yine de siz önce kendi gözlemlerinize, sonra da uzman bir tıp doktoruna güvenin derim. yazacaklarınızı bekliyoruz.


Cevaplamak için Üye ol