çığlıklar, inlemeler ve gözyaşları sel oluyor. Lütfen yardım!!

altug soruyor: 10

Merhaba, kızımız yaklaşık 1.5 yaşında ve hiç bir sağlık sıkıntısı yok. Fakat şöyle bir sorunumuz var ve çare bulamıyoruz:


Her gece olduğu gibi uyku öncesi sütünü içtikten sonra (hatta içerken) gözleri kayıyor ve uykuya hazır hale geliyor. Hatta çoğu zaman sütünü içerken uyumadıysa süt bitince, yürüyerek yatağına gidip yatağa tırmanmaya çalışıyor "nen nen" diyerek.

İşte ne oluyorsa o yatağa adım atmayla başlıyor. 

İsteyerek gittiği yatağında debelenmeye ve ağlayıp çığlıklar atmaya başlıyor. Sanki boğazını sıkıyormuşuz gibi hırıltılı bağırmalar ve çığlıklar. Bu durum 1 - 1.5 saat kadar sürebiliyor. Ta ki enerjisi bitip uyuyakalana kadar. Ama bu süre boyunca içimiz parçalanıyor. 

Yataktan indirmiyoruz, sakince uyuması gerektiğini söylüyoruz. Yalnız bırakmıyoruz. Ama artık dayanmak çok zor hale geldi. Kulağınızın dibinde en üst perdeden bebeğiniz ciyak ciyak ve acı çeker gibi sesler çıkarır ve kendini oradan oraya atarken sakin durmak çok zor.

Bu durum normal mi? Çok erken gelmiş 2 yaş bunalımı mı? Yoksa bir sorun mu var? Bu durum yaklaşık 10 gündür artarak devam ediyor.

Lütfen yardım!

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


babel

yalnız uyumak istemiyor olabilir mi? kaldırıp kucagınıza alsanız, yatagınızda uyutsanız olmaz mı?


altug

Olmaz. Tamamen bağımlı kişilik geliştireceğinden ileride çok daha büyük problemler yaratabileceğini öğrendik.


gLsah

Sorunuza değil ama babele verdiğiniz cevaba istinaden, linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. http://www.milliyet.com.tr/-uyku-egitimi-nin-zararlari-bebegiminmutfagi036ay-1563678/


babel

Ben yorum yapamam daha. Ağlasın o zaman. Kapıyı kapatın çıkın. Bağımlı olmasın yeterki, güvensiz sevgisiz olsun daha iyi.


gizemmm

Bende annemle uyudum,kardesımde.cok sukur ıkımızde oyle bagımlı bı kişilik filan olmadık.

Uyku egitimi vermek istiyo olabilirsiniz onu anlarım ama sırf bagımlı kişilik olacak diye yapmayın bunu.

Uyuduktan sonra geri yatagına koyabilirsiniz mesela.nihal58

Bebeğiniz doğduğundan beri kendi yatağında ve ayrı odada mı yatıyor? Sadece 10 gündür mü bu sorun var?


nihal58

Sizin yerinizde olsam ne olursa olsun çocuğun 1-1,5 saat ağlamasına izin vermezdim, çok uzun bir süre, belliki bir derdi var, alın kucağınıza sakinleştirin gerekirse kucağınızda uyutun öyle koyun yatağına.


sefemu

anne ile beraber yatmak bağımlı kişilik ile sonuçlanır diye bir bilimsel gerçek yok.. öyle olsa anne ile yatan her kişide aynı sonuç çıkmalı ki böyle bir araştırma dahi mümkün değil.. sadece bir yorum.. tam tersi yorumlar da var.. doğduğu an anneden ayrı kalmanın yalnızlığın getirdiği korkunun sonuçlarına değinen.. tabiki sizin çocuğunuz siz neye inanırsanız onu uygularsınız..

arkadaşım sizin gibi düşünerek hep kendi yatağında uyuttu kızını.. taki 3 yaşına dek.. 3 yaşından beri 1 yıldır yatağını odasını reddediyor.. hatta babasını bile.. annesi yanında değilse konuşmuyor bile.. keşke yattığı yer herşeyi belirlese..

ağlatmayın bu kadar derim.. ben 1 sene kızımla yattım.. gülümseyerek uyuduk, huzurla.. hiç uykusuzluk yaşamadık.. 2 yaşında,,, doğduğu gün aldığımız odasına ve yatağına sevinçle geçti.. kendi isteği ile.. hala huzurluyuz..TATLI_CADI

Ben kendi yaşadığım şeyi anlatmak istiyorum.tam yaşımı hatırlamıyorum ama annemle babam bir gün artık kendi odamda yatmama karar verdiler.2,5-4 yaş arası olmalı.kocaman çocukmuşum yani.şu an bize göre öyle geliyor ama öyle değil işte.dahası o zamana kadar onların yatağında yatmak kesinlikle YASAKTI.neyse derken ilk gece o kadar korktum ki anlatamam.ama sesimi dahi çıkaramadım.babam kızardı çünkü.o şekilde korkarak uyuyakaldım.evet sonra alıştım ve başka birşey hatırlamıyorum ama onlarla uyumak içimde bir uhdeydi.yüz bulamazdım yine kendi yatağımda yatardım.sonra kazık kadar kızlar olduk kardeşimle.babam seyahatteyken annem 'gelin bu gece hep beraber uyuyalım'dediginde dünyalar bizim olurdu.mutlu mesut uyurduk o yaşımızda.şimdi düşünüyorum.ben anne baba sıcaklığı istedim bulamadım.sanılanın aksine ben bağımsız değilim hala.bu şekilde bir disiplin bende beklenen sonucu vermedi

genel olarak da baska katı kurallarla büyütüldüm belki ondandır.ama çocukla gün içinde ilgilenip gece kapı duvar olma taraftarı değilim.bir ortası olmalı bu işin.

yorum okumadan sorunuzu gördüğümde ilk aklıma gelen suydu:cocuk uyumak istemiyor.acaba anne baba çalısıyor mu ,acaba çocuk onlarla yeterince vakit geciremiyor da uyku gelince sinirleniyor anksiyete yaşıyor.bir yerde bir eksik var mutlaka.dönem dönem uykuya gecis zorlaşiyor diştir ,yeni ögrenilen birsey için heyecandır ya da çocuğun hayatında bir degisiklik vardır.sözün özü bence ona biraz destek olabilirsiniz daha yakın temasla.


xxbrnxx

Bu konuda bu kadar katı kurallar koymayın derim şahsen.bebekler sevgiyle büyüdüklerinde psikolojik olarak daha saglıklı bireyler olabilirler diye düşünüyorum.agladığı zamanlarda kucagınıza alsanız daha cabuk sakinleşir kulagına guzel seyler fısıldayabilirsiniz yada yanına uzanıp masal anlatın.sizin bu tutumunuz onun daha üzülmesine sebep olabilir. Ayrıca benim bebeklerim dogduklari günden itibaren yatagına bırakırım uyur bazen istisnai durumlar olmuyor degil hasta olduklarında onlarla uyuyorum bu onları rahatlatıyor en azından..iyi olunca tekrar rutinimize dönüyoruz.Cevaplamak için Üye ol