Yeni doğan için sorular

beatrix soruyor: 5

Emzirme danışmanı varmı bilmiyorum hastanede ama mama diye diretecek biri kesin vardır eminim. Hayır mama almasın diye diretmeli miyim

Hastane çabasına biberon mama koyayım mı

Kan şekerine bakıldıktan sonra mı karar vereyim

Emziğe alıştırmalı mıyım

Meme ucu şaşkınlığı yapar mı bir emzik bir anne memesi

Kızım hiç emmedi ben hep sağdım verdim bu sefer nasipse sağmak istemiyorum en azından ilk 3 ay.

Agustos bebeği uzun kollu mu giyer? İnce pamuklu ama uzun kollu mu olmalı hastane çıkışı

Bebeği doğar doğmaz göğsüme vermelerini isteyeceğim acil müdehale gerektiren bişey yoksa. KIZIM erken doğum nefes problemiyle ağar topar yeni doğan yoğun bakımda kalmıştı. Ertesi gün gördük ilk defa birbirimizi. Bu hep içimde kalmıştır. Altın saat uygulaması diye bişey var anne baba Bebek böyle bir 10 dk yalnız bırakılıyor aile birliği olsun baba dışarda kalmasın anne Bebek bağ kursun diye

Ama bunlardan bahsedince doktorlar ters yapıyor okumayın interneti falan diye ebeveyn dergisinden okudum ayrıca bunu

Hem yalan yanlış imkansız taleplerle gitmiyorum ama doktorların. Her gebeyi aynı kefeye koymasına da karşıyım

Genel olarak doktorlara güvenmiyorum

Hastanede yanlış iğne sonucu

kan sulandırıcıyı 10 kat fazla enjekte edip bebeğin ölümğne. Sebep olan hemşire haberiyle artık iyice panik olmuş durumdayım.

Saygıyla ve ölçülü şekilde her işe karışmak istiyorum.

Sonra hata dalgınlık kurbanı da olmayayım

İlk doğumda çok badireler atlattım kızım da haliyle çok hırpalandı.

Aynısını yaşamak istemiyorum beterinden de korkuyorum

Doktora bunlardan bahsetsem sezeryanı önerecek biliyorum

Kızımı normal doğumla aldım kucagıma yani yaptım bir kere daha yapabilirim

Ama risk var bişey derse riske atamam elbette

Sorun doktorlarda değil en azından ben herkesim gidip memnun olduğu bir doktora gidiyorum ama dediğim gibi ne kadın doğuma ne çocuk doktoruna güvenemiyorum

Konunun başıyla sonu arasındaki farktan anlayın Nasıl sütlaç kıvamında bir kafam var

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


lethee

İlk doğumunuzda olumsuz deneyimlerinizin olması, veyahut sizin bu deneyimleri olumsuz yorumlamanız bunların bu doğumunuzda da tekrar edeceği anlamına gelmez. Belki de o müdahale sayesinde şu anda sağlıklı bir kızınız var.


İlk defa anne olmak, herşeyin ilk defa yaşanıyor olması, bazı şeylerin bizim kontrolümüzde olmaması tedirgin edici olabiliyor gerçekten. Ama birilerine güvenmek ve sağlığımızı, bebeğimizin sağlığını emanet etmek durumundayız. Siz de olumlu tecrübeleri olan arkadaşlarınızın önerisi ile bir hekime gitmişsiniz. 

Emin olun sağlıklı bir şekilde anne ve bebeği evlerine yolculamaktan başka bir dilekleri olamaz kadın-doğum ve çocuk hekimlerinin. Doğumunuza dek bu konularda kendinizi rahatlatmaya çalışın derim. Yeni doğan bir bebeğe bir tek anne gerekir bana kalırsa. Emziremezseniz, herhangi bir sorun olursa bunu o zaman düşünürsünüz. Her hastanenin karşısında bir eczane bulunur.  Bir çok hastane artık bebek dostu kriterleri uyguluyor, ten teması, emzirmeye motive etmeyi çok önemsiyorlar gördüğüm kadarı ile. Ben de çok tedirgindim bu konuda çünkü. Kendi doğumumda ve yakınlarımın doğumunda izledikçe rahatladım. Olumsuz olasılıklar kaygımız fazlayken sanki daha yüksekmiş gibi gelir, oysa sağlıkla doğan ve evlerine giden bebeklerin sayısı o kadar fazla ki.

Doğum yaklaşmış, şu son birkaç haftada kızınızla zaman geçirseniz, bebekle ilgili başka hazırlıklarla meşgul olsanız, sevdiğiniz dostlarınızla görüşseniz biraz kaygınız azalabilir belki.


Papaya

Lethee gercekten harika yazmissin. Dogum öncesi cesitli endiselerin olmasi normal, hepimiz yasadik. Belki dogum öncesindeki randevunda doktoruna bu taleplerini nazikce iletsen? Amerika'da doguma giderken bu tür beklentiler dogum raporu olarak yazilip dogum öncesi ekibe veriliyor, o telasede konusup anlatmak mümkün olmayabilir.


ema_emine

Rahat olun derim.Hiçbirşey düsünmeyin


sLnKA

Ben de ilk dogumumda kendimi tamamen doktora/hastaneye teslim edip hic birseyi sorgulamadan arastirmadan cok da anlamadan kabul ettim. Kizim 3hafta erken sezeryanla dogdu. Oyle kucuktu ki, ememiyordu kan sekeri dusuyordu kendini isitamiyordu. Ben hastane cantasina sut pompasi dahil biberon emzik vs herseyi koymustum. Ne olur ne olmaz diye. Hastanade ilk gece bir kez mama verdiler, sutum gelmedigi ve kan sekeri dustugu icin.

Evimize geldigim ilk gece arastirmaya herkese sormaya basladim, okudum okudum okudum. İki sene boyunca ssvd okudum emzirme kampi okudum ten tene temas okudum...

Ogluma hamile kalinca ilk once normal dogum istiyorum ben dedim, sorun cikar sezeryan olmam gerekirse sancimin gelmesini beklerim dedim. Acil bir durum olur da erken olmasi gerekirse spinal anestezi istiyorum dedim. Mecbur kalip genel anestesi alman gerekirse esim yanimda olsun bebegi ilk o gorsun dedim. Bunlari bir cirpida cok kararlilikla soyledim. Artik doktorum bu sefer daha kafa dengi miydi yoksa kararli olmak işe mi yaradi bilmiyorum ama hersey benim istedigim gibi ilerledi.

Dogum yine sezeryan oldu ama suyum gelip sancim basladiktan sonra girdim. Hemsire ne ilacne serum getirse uzun uzun sordum ne bu diye. Cok mu gerekli dedim. Doktorum gelsin dedim. Ameliyathanede bebek ciktigi anda boştaki elimi cozun bebegimi verin dedim. Yikayip getiricez dediler, elinizi cabuk tutun beni hemen dikin cikarin dedim.

Hemen emzirdim. Kimseye birakmadim, sut var mi yok mu dusunmedim bu sefer. Bebek yolunu bulut dedim. Ama yine de hastane cantasinda pompa ve biberon vardi.

Ozetlersem, kendinizi nasil iyi hissedecekseniz oyle davranin. İsteklerinizi doktora mutlaka iletin. Doguma girerken etrafinizdakilere de anlatin. Konusu herkesle.

Cantaya caniniz biberon emzik koymak istiyorsa koyun. Birakin bebek karar versin.

İlk dogumda yasadiklarini tamamen unutun, bu yepyeni bir macera cunku.

Kolay ve gonlunuzce bir dogum olsun insallah.


asse

herkes harika yazmış. ben de yakın dönemde 2. bebeğimi SSVD ile dünyaya getirdim. doktorum harikaydı, eşim ve arkadaşlarım doğumda bana destek olmak için doğumhaneye girdiler, vs. 

kızımı genel anestezi ile zorunlu sezeryen olarak dünyaya getirmiştim. kucağıma aldığım ilk anda sütüm gelmişti. oğlanda hemen sütüm gelmedi. ilk gece yarım şırınga şekerli su verildi ki kan şekeri düşmesin. sonrasında da hemen hastaneden çıktık zaten, emzirdim. 

Kızıma emzik almamıştım, oğlanda hemen koyduk, o da kabul etti. nispeten rahat ettim. 

bence de bebeğe gereken tek şey sizsiniz. gerisi bir şekilde halloluyor. 

Pompa, biberon, emzik hepsi evden de alınabilir. siz sadece yaşayacağınız mucizeye odaklanın.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.Cevaplamak için Üye ol