yoğurt yediremiorum

hselen soruyor: 10

meraba..benim sorum olacaktı...4 aylık kızım var.zayıf olduğu için dr yoğurt verebiliceğimi söyledi..ama yoğurdu yediremiyorum..ilk 5 gün filan inek sütünden yaptığımız yoğurdu zorla yedirdik,2 gündür keçi sütünden yaptığımız yoğurdu yedirmeye çalışıyoruz.pekmez ile yoğurt karışmıcakmış ama,tat versin diye onu bile kattım..az önce elma rendelendim ..ama yemioooo...bi fikri olan varmı??

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


fistikcik

Anne sütü alıyor mu ? Eğer sadece anne sütü alıyorsa "zayıf" olduğu gerekçesi ile yoğurt vermeye hiç gerek yok. "Zayıf" ne demek ? Önemli olan bebeğin gelişimidir. Son bir ayda ne kadar kilo aldı, kaç cm boyu uzadı, baş çevresi ne oldu ? Gelişimde bunların tamamına bakılır.
Anne sütü alıyorsa 4. ay ek gıdaya başlamak için erken. 6. ay beklenebilir. Ek gıdaya başladığınız zaman vereceğiniz miktar sadece bir çay kaşığıdır. (Eğer doktor size yarım çay bardağı dediyse lütfen dikkate almayın, bu miktarı ancak ek gıdaya alıştıktan bir müddet sonra yiyebilir). Bir çay kaşığı yoğurt ile de bebek kilo almaz. Ona kilo aldırtacak, gelişimini sağlayacak en önemli şey anne sütüdür.
Evet yoğurt güzel bir besindir. Aslında bebeklerin çoğu da sever. Ama zorlamamanız ve hazır olduğu zaman vermeniz kaydıyla. Belli ki sizin bebeğiniz henüz buna hazır değil. Zorlarsanız iyice ters teper, sakın ağzına tıkıştırmaya kalkmayın, çok uzun sürecek yeme problemlerine sebep olabilir.


PembeTavsanim

eger anne sutu aliyorsa yogurta gerek var mi? zayiflik degilde gelisim daha onemli sanki..


kedidirkedi

Benim kızım da yoğurdu sevmemişti, ben de hiç zorlamadım. 1-2 hafta arayla ara sıra teklif ettim, yine istemedi. Sanırım 1- 1,5 yaşından sonra yemeye,sevmeye basladı desem yeridir.

fistikcik çok güzel açıklamış zaten.


ozgeoyku

benım kızımda yogurt yemiyor hıc yemedı ara sıra teklıf edıyorum ama nafıle sabırla beklıyorum mutlaka yıyecektır kı sızn bebegınız henuz cok kuçuk zaman tanıyın ona bıraz...


CokBilmis

Zayıf olsun ama size güveni tam olsun. ZORLA yedirmeyin hiçbir şeyi, lütfen.ema

Hangi açıdan zayıf? yoğurdun şişmanlattığınıda ilk defa duydum:))


hselen

öncelikle hepinize zaman ayırıp,bana yardımcı olmaya çalışıtığınız için çok teşekkür ederim..bebeğim çok kilolu olarak doğdu diyemem ama sağlık ocağına gittiğimizde hemşiremiz gelişimini beğenmedi;ayda sadece 100 gram almış..sütün çok yeterli değil dedi..haklıda.sütüm olsun diye elimden geleni yapıyorum ama göğüslerim hiç süt varmış gibi dolu olmuyo..ben hiç göğüs pedi kullanmıyorum mesala,çünki akmıyoda..dr a gittiğimizdede ben derdimi anlatmaya çalıştıkça,yoğurt ver dedi işte.aylık şu kadar almış falan filan diye hiiiç konuşmadı bile.dediğim gibi normal dedi savıştırdı...sizde bilirsiniz.her misafir geldiğinde;sütün yaramıyor senin diyen,ne bu çocuk neresi 4 aylık,daha 40lı gibi duran,çoook zayıf diyen,iyice stres yapıo bende...tamam anne sütünü kesicek değilim ama az önce bişi yaptım,,yenidoğanda çalışan bir arkadaşım var,anlattım derdimi;hero baby aldım.4.aydan itibaren olan bir mama.akşamları sadece bir kahve fincanı kadar vericem..karnı doysun,bari biras uyusun diye..doğrudur işallah yaptığım..mamaya da çok alışmasın diye bazı geceler yoğurt..belki ozaman tadını özler..sizce doğrumu arkadaşlar..biliyorum başınızı ağrttım ama eşim hiç destek değil..kilosuyla,ne yiyeceğiyle hep ben uğraşıyorum...


Sanemm

Bebeğiniz çok küçük, anne sütü dışında diğer tadlarda zorluk çekmesi çok normal. Kilo grafiği çok mu düşük?

Emziriyorsanız gece iki saat ara ile uykusunda beslemeyi deneyin, bir arkadaşım gündüz emmeyen bebeğini bu şekilde besledi, gece alınan anne sütünün kiloya yansıması daha fazla oluyormuş gerçekten de öyle oldu bebeği ayda1,200 yakın kilo aldı sanırım.

Önce bunları bir deneyin derim 6. ayın sonuna kadar.Sanemm

Size mesaj attım...


ema

Prolaktin hormonu geceleri daha fazla salgılanır. Bu nedenle geceleri emzirme süt üretimini artırır.
Prolaktin hormonu anneyi gevşetir ve bazen uykusunu getirir.Anne geceleri emzirse bile genellikle iyi dinlenir.
 Böyle bir bilgi bulmuştum netten hamile kalamdan önce.Cevaplamak için Üye ol