sigaranın süte etkisi

beril soruyor: 10

oğluma hamile kalmadan (hamileliğimden yaklaşık 6 ay öncesi) sigarayı bırakmıştım ve nerdeyse 1.5 yıldır hiç sigara içmedim.Şu anda 3 haftalık bir oğlum var;fakat bu aralar felaket sigara içme isteği var içimde.Haftada 1-2 sigaranın bebeğime zararı olur mu??

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


dennis

evet olur! şöyle düşünün; bir buçuk yıldır içmemişsiniz, şimdi haftada bir-iki sigara için bu kadar emeği çöpe atmaya değer mi? ayrıca ben hiç bıraktıktan sonra günde bir, haftada bir diye tekrar başlayanların o sayıda kaldıklarını görmedim, mutlaka artıyor (tecrübeyle sabittir)! aklınızdan bile geçirmeyin bence...


annevebebis

zararı olur tabii ki.. ayrıca sadece bebeğinize değil topluma da zararı olur. mesela bu yazdıklarınızı okuyan ve sigarayı bırakmış birisi sizinle aynı hislere kapılabilir ya da etrafınızdan sizin 1-2 sigara içtiğinizi gören bazı anneler bu durumu zihinlerinde "normalleştirip" kendileri de sizi taklit edebilir. Dolayısıyla zararı kesin şeyleri tekrar tekrar azıcıktan birşey olur mu şeklinde sormanın manasını ben göremiyorum. dennis'in de dediği gibi emeğinize de yazık etmeyin, 1,5 yıldır içmediyseniz siz artık bir bağımlı değilsiniz. bağımlı değilseniz sigara içmemek hiç zor olmayacaktır. ayrıca 1-2 ile kalmayacağı da kesin bunu siz de tahmin edebilirsiniz. illa ki yavaş yavaş artar o sayı ve tekrar bağımlı olma tehlikesi ile yüzyüze kalırsınız. çocuklarınız elinizde sigara görürlerse onlara da rol model olursunuz, kokusu, dumanı, en azından derinize işlemiş molekülleri illa ki bebeğinize zarar verir. en iyisi bulut'un mis kokusunu içinize çekin siz. en güzel çözüm bu bence.


Damla

http://www.stop-smoking-tips.com/smoking-breastfeeding.html
http://www.ivillage.com/breastfeeding-how-will-smoking-affect-breastfeeding/6-n-136963

Bu iki linkte güzel açıklanmış, ingilizce, kusura bakmayın, türkçede aradım ama muadili bulamadım, tercüme etmeye de vakit bulamadım. Ünlü hastanelerin sitelerinde bile zararlıdır, içmeyin deyip geçmişler, detaylandırmamışlar. Bir yerde detaylı bilgi veren adreslerden bilen, ekleyen olursa çok iyi olur.

Geçmişte tiryakiliğiniz var, sayısını 1-2'de sabit tutabilseniz bile, sonuçta bir de bununla uğraşacaksınız, içtikçe aklınıza daha sık düşecek ve kendinizi kontrol etmek için iradenizi daha fazla zorlamak zorunda kalacaksınız. Daha bebeğiniz ufak, sık emiyordur, sık uyanıyordur muhtemelen. Bu içtiklerinizi emzirme sonrasına denk getirmeye çalışmak durumunda kalacağınız için bu arada ya uyanırsa, emzirmem gerekirse diye stres olacaksınız, vicdan azabı duyacaksınız. Canınız sıkkın olduğu bir gün aklınıza daha sabahtan düşecek, bebeğinizin de o gün uyumayacağı tutacak, iki kat stres olacaksınız. İçmenin verdiği kısacık mutluluk hissi emin olun yeteri kadar kaotik olan şu günlerinizde hayat kalitenizi bir kat daha azaltacak. Tam 4 kez sigaraya başlamış ve bırakmış biri olarak (bir tanesi oğlumdan sonraya denk gelir) kesinlikle değmez haftada birkaç sigaranın rahatlaması için.

Haftada 1-2 bile olsa, emzirmeden sonra bile içseniz, bebeğinizin yanına gittiğinizde ona kötü kokacaksınız. İçen birini bulun ve sigarasını içtikten 30-60 dakika sonra yanına gidip koklayın, bebeğinizi kendi yerinize koyun, içinizdeki içme isteğini alabilir. Bunun dışında kış bile olsa bebeğinizi alıp sık sık temiz havaya yürüyüşe çıkın, iyi gelecektir.


nesejoy

Evet olur!

Etkili olur umudu ile cocuk doktoru teyzemin sigara icen ve emziren annelere soyledigi seyi yazmak istiyorum: "Bebeginize kasikla zehir icirir miydiniz? su anda yaptiginiz sey o!" , yedigimiz ictigimiz hersey sute gecerken, sigara nasil gecmesin ki? Lutfen bunu bebeginize yapmayin, lutfen.....


dildade

sizi en iyi ben anlarım:))ben kendi isteğimle sigarayı bıraktım sonra hamilelik lohusalık vs vs anlıyorum sizi bu merede başlıyan çok zor kurtuluyor hafızada hala taze istek geldimi önerim hemen derin derin nefes alın ve aynada cildinizin ne kadar güzel olduğuna dişlerinize göz altlarınıza bakın ve diyinki sigara içersem gözaltlarım morarır dişlerim sararır cildimrengini kaybeder pörsür ve mis kokulu bebeğime kötü
 kokarım ben böye yaptım istek gelince içimden veba gibi kaçıyorum sigaradan çünkü gerçekten vebadan kötü-bide internetten sigara ile ilgili şeylerede bakın caydırıcı olabilir

sevgilerimleikicocukannesi

evet olur.
sigara sute gecer.


blackcrow

Küçücük bir çocukken sigaraya başlayıp (defalarca birkaç günlüğüne bırakıp tekrar başlayıp), 10 yıl içip, 2 sene bırakıp, tekrar başlayıp 1.5 sene içip, 3.5 senedir de içmeyen biri olarak yazıyorum. (Bu rakamlar bırakıp başlamada ne kadar tecrübeli olduğumu bilin diye)

O kadar ara verdikten sonra artık bir bağımlı değilsiniz ve hayatınız boyunca içmemeyi başarma gücüne sahip olduğunuzu ispatlamışsınız.

Bu kadar aradan sonra 1-2 tane içmek, size hiçbir keyif vermez. Ancak ağzınızın tadını bozar. Sigaradan keyif almak için, (uzun bir aranın ardından) 4-5 tane üst üste içmek lazım ki 6. sigara ve sonrası güzel gelsin. Bu noktadan sonra da olay kopar gider zaten.

İlk uzun bırakışımda, sadece eşim için bırakmıştım. (o zaman evlenmemiştik daha) iş nedeniyle birkaç ay başka bir şehirde kalmıştım ve o ara tekrar başladım. En son bırakışımda da sadece kendim için bıraktım. Tadından kokusundan her şeyinden nefret ettim bir şekilde. Bir daha da kıyamet kopsa başlamam artık, gururla söylüyorum.

Şimdi bebeğin için zaten içmezsin bu kadar kişinin yazmasından sonra, ama çocuğun büyüyünce de, umarım bunu devam ettirirsin.

Not: çok uzun oldu kusura bakmayın. Ama başarı listemin üst sıralarında olunca bu konu, insan yazmadan duramıyor.   


ikicocukannesi

blackrow,

ben zevkle okudum, elinize saglık. ne guzel yazmıssınız.

sizi gonulden yurekten kutluyorum,

sevgiler,

selamlar.

beril

tüm bu yazılanlardan sonra tekrar başlamam mümkün değil zaten:))
hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
ben minnacık oğluma bu kötülüğü yapamam ki :))


Saduman

evet bu minnacıka bunu yapmayın! dünyamızı anlamaya ve tanımaya çalışırken ,ağzının tadı bozulmasın.Cevaplamak için Üye ol