2 aylik bebek kilosu

susuat soruyor: 8

merhaba arkadaslar  oglum 1 ay 25 gunluk ve 7 kilo sizce normalmi anne sutu yaninda mama da veriyorum sizce normalmidir/kafama cok takildi da?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sevecen

ortalama 2 aylık bir çocuk için oldukça fazla bana göre,fakat mama ilede desteklediginiz içinde kilolu olabilir çünkü okuyorum internette genel oloarak mama ile beslenen bebekler daha kilolu. günde kaç cc veriyorsunuz. tabi birde dogum kilosuda önemli. boyu ve baş çevreside güzelse ilerde hareket arttıkça kilolar gidiyor. tabii benim bebeler kilolu deiller o ayrı:))


yasomit

kaç kilo doğdu acaba?anne sütüyle beslenen bir bebek günlük ortalama 40-80 gr.alır.aylık en az 500 gr.almalı mama gereksiz gibi duruyor. 


Elcino_mutluatolye

Asagidaki verdigim linkte persentil tablosu var. Ona bakarsanız biraz fazla kilosu. Bildigim kadariyla sadece anne sütü alan bebeklerde kilo fazla olsa da fazla üzerinde durmuyor doktorlar. Ama siz mama da verdiğiniz için bir doktora danışın isterseniz. Neden mama veriyorsunuz bu arada? Doymuyor mu?

http://www.beyazhastane.com/16/Persentil_Tablosu__erkek_.aspx

Elcin


gulenozel

Benim oğlum 4,5 kilo doğdu ve 2. Ayında o da 7 kilo olmuştu ancak boyu da uzundu yanlış hatırlamıyorsam o dönem 68 cm kıyafetler biraz uzun gelsede oluyordu ve sadece anne sütü alıyordu . Doktorumuz da değerleri normal diyordu. Her ne kadar ayına göre 7 çok görünse de doğum kilosu ve boyu da önemli, iri bebek olabilir..ancak ben de mama gereksiz diye düşünüyorum, nacizane fikrimsusuat

oglum 3 750 dogdu sutum cok az geliyor doymyor bende gunde 3 kere bazen 4 kere mama veriyorum bilmiyorum benimde kafam karisti bu aralar mamayi azaltmaya caliyorum bakm ne olacak!!neretva

Aslında doğum kilosu da fazla. Ama yine de fazla. Klasik çocuk doktorları, 3. ayda doğum kilosunu ikiye katlamalı, 1 yaşında 3e katlamalı derler. Çok katılmıyorum ama diyelim doğru (adamlar o kadar tıp okuyorlar), o hesaba göre 3. ayın sonunda 7,5 kilo olmalı. Ama şu anda 7 kilo. Ve her ay 1,5 kilo almış. Yani 3 aylık olduğunda büyük ihtimalle 7,5 kiloyu geçecek.

Gelelim doymaması sorununa. Doymadığını nasıl anlıyorsunuz? Eğer tek belirti ağlaması veya mama verince susmasıysa ne yazık ki bunlar sizi doğru yönlendirecek belirtiler değil. Bebekler gazdan, altları ıslakken, hep aynı tavana bakmaktan sıkıldıkları için de ağlayabilirler. İkincisi mama verilince her çocuk susar, çünkü mama ağırlık ve uyku yapar. Bebeğin mamayı reddetmesi mümkün değil, çünkü biberonun akışını durduramaz. Henüz biberona eliyle vuracak koordinasyonda da değildir. Mama ancak doktor önerisiyle, bebek üst üste 2-3 ay ayda 400-500 gramdan az alırsa, o zaman da çok dikkat edilerek verilmeli. Mama çok kilo aldırır, ama diğer taraftan mide-bağısak sistemini anne sütü gibi korumaz, yorar. Ayrıca mamayı her arttırışınızda sütünüzü azaltırsınız. bebeğin süt talebi azalınca üretim de otomatikman azalır.

Öncelikle basit bir rutin kurarsanız, bebeğiniz ne zaman açlıktan ne zaman yorgunluktan ağlıyor anlamanız kolaylaşır. Benim işime yaramıştı en azından. Uyanınca emzirin, 30 dk aktivite yapın. Yani alt değiştirin, dolaştırın veya yüzüstü egzersiz yaptırın uyanık kaldığı süre 1-1,5 saate yaklaşınca uyutun. Diyelim 1 saat uyudu. Uyandı, tekrar emzirin vs. Yani iki emzirme arasında yaklaşık 2-2,5 saat olur. yemeden dayanma süresi kiloyla alakalıdır. 7 kiloluk bir bebek 2-2,5 saat idare edebilir, hatta belki daha fazla. Bu süre zarfında ağlarsa bilin ki açlıktan değil, başka bir sebebi var.

Mamayı kademeli olarak azaltabilirsiniz. Mesela bugün bir öğünde 90cc veriyorsanız, yarın 80 verin. 3 gün böyle gidin bakalım ne olacak? belli bir huzursuzluk, uyku düzensizliği olmazsa tekrar azaltın. Böyle böyle bırakabilir veya iyice aza indirebilirsiniz.


susuat

Umarim dediginiz gibi olur deneyecegim hatta mamasini tekrar almayacagim elimin altinda olmamasi daha iyi bence cunku aglamasina dayanamiyorum belliki deneyimli bir annesiniz umarim deneyeiminizden yararlana bilirim simdiden tesekkurler:)susuat

simdi baktimda kizim 4 haftalikken kilo 4,230 bas cevresi 36,4 boyu 53,5                                                  oglum 4 haftalikken kilo 5,280 bas cevresi 37,7boyu 54,5 fazla bir fark yok 2 ocakta tekrar kontrolumuz var bakalim ne diyecek doktorumuz?Cevaplamak için Üye ol