hijyen

sg soruyor: 10

disarida bir restorana ya da avm ye gittigimizde kizim her yere elliyor (oyun alanlarinin pisliginden bahsetmiyorum bile)

cantamda her zaman kullandigim unibaby islak pamuk mendil oluyor

onunla siliyorum ellerini falan

onun disinda tuvalette yikamayi denedim bir kere o daha pis oldu

kullandiginiz saglikli ve guzel temizleyen bir urun var mi ve tabi mumkun oldugu kadaR dogal

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


tugba25

antibakteriyel jellerden deneyebilirsin


tugba25

elbette zararlı mı degıl mı tartışılır bu jeller fakat ıslak mendil kullanmaktan çok daha iyi diye düşünüyorum.ayrıca detaya inince iş daha karmaşık bir hal alıyor.sonuçta ellerdeki mikrobun bakterinin sabunla suyla yok olabılmesı ıcın ellerı uzun bır sure dıkkatle yıkamak gerekır ki çocuklarımızın sabırsızlıgını ve hareketlılıgını dusunce de bu pek mumkun degıl gıbı duruyor.çok da kasmamak kendımızı yıpratmamak gerek dıye dusunuyorum


kuzum

Antibakteriyel sabunlar ellerimizdeki yararlı bakterileri de öldürdüğü için tavsiye edilmiyor. Çocukların bir pislik dönemi vardır. Aşırıya kaçmadıkça doğal olan budur ve bağışıklık sisteminin buna ihtiyacı vardır. Fazla hassasiyet en ufak şeyde hastalanan, dirençsiz çocuklara sebep oluyor. Dr Kadir Tuğcu*nun Steril Değil Temiz Bak isimli bir yazısı var. Okumanızı tavsiye edrim.


gecce

ben sık sık antibakteriyel sabunla yıkıyorum kayınvalidemin köpeği var 1 haftaya kadar aynı odada durmuyorlardı hatta kızım emeklemek istiyordu köpek geziyor diye salmıyordum saatlerce kollarım kopuyordu şimdi yerlerde sürünüyor köpeğin peşinden koşarcasına emekliyor sadece ellerini ağzına sokturmuyorum sonra köpürte köpürte yıkıyorum inşallah temizleniyordur diyorum:)

 


ema

Şu yaşadığım olay anlatmak istiyorum hastaneye ilk çalışmaya başladığım günlerden sonra ateşli gribal bir enfeksiyon geçirdim.10 tane iğne ile zor atlattım.ateşim 38,5tan aşağı inmiyordu.4 senedir hastanede çalışıyorum o hastalıktan sonra bir dha hiç hasta olmadım  eşim sürekli hasta oluyor ama bana geçmiyor çünkü onun taşıdığı virüslerle benim bağışıklık sistemim zaten tanışmış.Oğlumuda arkadaşlarımın yanına götürmekten (hastaneye) hiç çekinmiyorum.Çok sakınılan göze çok batarmış hesabı...Bırakın mikroplarla tanışsın benim fikrim bu...polen

eşim eczacı,oğlumu kayınvalidem büyüttü ben çalışırken.eczanede resmen yerlerde sürünüyordu,gelen giden cabası.arasıra benim yanıma geliyordu hastaneye,heryeri karıştırıyordu,hatta herkesin maskotu olmuştu,kucaktan kucağa geziyordu.şimdi kolay kolay hasta olmuyor olsa da ayakta atlatıyor.
el yıkamak diğer seçeneklerden daha güzel bence.hemşire olmama rağmen hiç kullanmam o jelleri,mendilleri.zaten ıslak mendil de almıyorum.yıkatıyorum ellerini.su ve sabun gibisi yoktur.yalnız katı sabunu assla kullanamam,dokunamam bile.
yıkama imkanımız yoksa yanıma pamuk mendillerden alıyorum,ıslatıp siliyorum ellerini.


sg

cevaplarınız beni çok rahatlattı inanın
ben de rahat davranmaya çalışıyorum
sürekli elimde mendil gezmeemye çalışıyroum açıkcası

ama elini ağzına götrüyor diye endişeleniyorum
sokakta oynadıktan sonra araba koltuğuna oturtunaca hemen eli ağzına gidiyor
işte orada eli temiz olsun istiyorum ama jeller de sonuçta ağızla temas edince tehlikeli oluyor
tuvaletlerde de üstü başı ıslanıyor ve ortalık pis olduğu için
çantanı nereye koydun
elini nereden tuttun falan derdi varCokBilmis

Bunu söyleyince kızıyorlar ama neler yaptığımı anlatmadan önce söylemem lazım: Kızım 2,5 yaşında ve henüz ilaç kullanmadı. Hasta oluyor elbette ama asla bağışıklık sistemini çökertecek kadar hasta olmadı.

Her gün parka çıkıyor. Kumla oynamayı seviyor. Çocuk tabii eli azğına gidiyor sürekli. Kumları yutup duruyor. O kumlara kedi köpek işemiş olabilir, çoluk çocuk zaten sürekli üstünde, akşamları adamlar gelip bira içiyorlar parkın köşesinde, pis ayakları ile kumlara basıyorlardır. Diğer anneler çocuklarının o parka girmesini istemiyorlar. Biz her gün o parkta kumla oynuyoruz. Benim mantık şöyle işliyor: İnsan mikroplardan hasta olur ve mikroplar da diğer insanlardan geçer. Hayvanlardan geçecek birkaç hastalık var. Onlar da zaten sokakta yürüken havadan bile kapılabilir ya da çiğ et ve süt ürünü ya da yıkanmamış sebze yiyerek de geçebilir. Hayvanlardan kaçınmak çözüm değil yani. Kumlar ise doğal olarak temizleniyorlar bence. Yağmur ve sabah çiği parkı tertemiz yapıyor.

AVM'lere gitmiyorum pek, çocuk oyun alanı olan restoranlara da sık gitmiyorum. Gidersem de oyun alanı temiz olanlara gitmeyi tercih ediyorum. Mesela kızım henüz top havuzuna girmedi. Hijyenik bulmuyorum. AVM'lere gitmişsek kızım düşer kalkar, ellerini zırt pırt temizlemem. Çişi geldikçe tuvalette ellerini yıkarım sadece. Yıkamadan daha iyi temizleyecek bir madde olabileceğini düşünmüyorum. Şimdi sizin çocuklar küçük. Ama yaza doğru çişlerini söylemeye başlayacaklar ve siz de mecburen genel tuvaletleri kullanmaya başlayacaksınız. Nereye kadar kaçabilirsiniz ki genel tuvaletlerden? Ben eşyaları eşime bırakıp, boş elle giriyorum tuvalete. Ya da eşyaları pusetin arkasına asıp, pusetle birlikte sakatlar için yapılan geniş tuvaletlere giriyorum. Onlar daha temiz oluyorlar az kullanıldıkları için. Ve uluslararası normlara göre sakat tuvaletlerini çocuklu anneler de kullanabiliyor.


Islak mendil veya antibakteriyel jel hiç kullanmadım. Kendim de kullanmam hiç. Çünkü benim mantık şöyle işliyor ("Başlarım mantığına senin de!" demeyin, duyuyorum): Kimyasal maddelerle kaplı elini ağzına sürdüğünde kansorejen risk altında yavaş yavaş zehirlenecek ama çamurlu, kirli ellerini ağzına sürdüğünde en fazla mikrop kapar, onun da tedavisi var. Bir tek Hepatit B gibi tuvaletten kapılacak hastalıklardan tedirginim. Bu nedenle tuvaletlerde veya ayakkabı ile basılan yerlerde dolaşıp da elini kirletirse, suyla sabunla yıkarım muhakkak. Umumi tuvaletlerdeki sabunluklardan tiksinmem. Ama Tiksinen varsa yanında minik bir kalıp sabun taşıyabilir. Otel sabunları gibi minik bir sabun çantada ne kadar yer kaplayabilir ki? Evimin yakınındaki parka çıkarken de çantamda acil durumlar için bir naylon poşet içerisinde sabunlu kumaş ıslak elbezi bulunduruyorum.

Ellerimi antibakteriyel hale getirmek istiyorsam da önce yıkıyorum sonra da yanımda her zaman taşıdığım minik şişelerden lavanta, okaliptüs ya da adaçayı yağlarından birini sürüyorum. Hem antibakteriyel jeller gibi tahriş de etmiyor. Ellerim yumuşacık oluyor. Kızıma da sürüyorum. Missss gibi de kokuyoruz kızımla.

Özetle: Kullanmayın abi o ıslak mendil ve antibakteriyel jel zımbırtılarını :)CokBilmis

@ gulmina: O kadar uzun yazıyorum ki, okunuyor mu emin değilim :) Sen +1 deyince "En azından biri okumuş" diyorum :)))
Cevaplamak için Üye ol