YARDIM Süt iznimi nasıl kullanayım?

kelebek soruyor: 10

Merhaba sevgili anneler, yakında işe geri döneceğim:( Süt izninizi ne şekilde kullandınız, en avantajlısı nasıldır? Detaylarıyla anlatırsanız çok sevinirim. Özellikle bankacı anneler, yanıtlarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozguranne

Merhaba, 


Ben hergün 1.5 saat erken çıktım, böylece eve gidince emzirme şansım oldu.

İyi yanları: 

  • Emzirme, 
  • Aşamalı geçiş.
  • Mesaiye kalmama.

Kötü yanları: 

  • Eğer işe servisle gidiliyorsa ulaşım. 
  • İşten herkesten erken çıkınca hissedilen tuhaf his(ben sallamadım gerçi)


esraozlem

Ben süt izinlerimi toplu kullandım. Ekonomik koşullar sebebiyle ücretsiz izin almayı planlamıyordum bu sebeple doğum iznimin hemen arkasından kullanınca Ada neredeyse 6 aylık olana kadar evde kalabildim.

İstanbul'da yaşadığım halde işim İstanbul dışında olduğu için günlük kullanmak ve işe servisle gidip geldiğim için ulaşım problemi de başlıca etkendi.

Süt izninizi nasıl kullanırsanız kullanın, aslında iş yerindeki yaklaşım ve koşullar seçiminizi avantaj ya da dezavantaja çevirebiliyor.

Örneğin süt izinlerini günlük kullanmayı tercih ettiğiniz halde iş yerindeki dayatmalar sebebiyle verimli bir halde kullanamama durumu oluşabilir. Son dakika toplantılar, sanki bu sizin en doğal ve yasal hakkınız değilmişcesine erken çıkıyorsunuz diye yaratılan psikolojik baskı vs. Bunları yaşayan arkadaşlarım oldu. Bankacılık sektörünü bilemiyorum ancak sektörden bağımsız bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

Ya da benim durumumda olduğu gibi izinleriniz bitip işe döndüğünüzde size "tatilden yeni döndün!" diyebilen, evde bekleyen bir bebeğiniz olduğunu unutup/hiçe sayıp/algılamayıp fazla mesai,yurt dışı seyahat vs. planlayan empati yoksunu bir yöneticiniz olabilir :)


burcubrsn

ben de 1,5 saat erken çıktım..ancak oğlum 9 aylık olmuştu..
önceden çok mesaiye kalan bir bankacı olarak süt izinlerim konusunda müdürüm çok sorun çokarmadı..bi kaç gün dısında hep zamanında çıktım..ancak arkadasların bahsettiği gibi diğer çalışanlar tarafından "şu süt izni için sırf bebek doğurcam" tarzı sinir bozucu yaklasımlar olmuyor değil..böyle seyleri hiç takmamak lazım tabi..

ancak senin bebeğin henüz 5 aylık birleştirme sansın varsa 6-7 aylık olana kadar yanında olmanda fayda var bence..daha sık emzirirsin..işe basladıktan sonra süt azalıyor çünkü..

 OZLEM_KUTLUER

  Ben de   toplu    kullanmıştım Melih 5.5 aylık olduğunda başlamıştım işe.Her gün insanların ''Oh sırf erken çıkmak için doğum yapıcam. , İyi dinleniyosun erkenden evdesin. , Ama bugün biraz fedakarlık et,bak yoğunuz....vb...'' yorumlarını duymaya başlayınca işe başladıktan bir hafta sonra toplu kullanmaya karar verdim.Çünkü en doğal ve yasal hakkımı sanki yöneticilerimin insiyatifindeymiş gibi kullanmak istemedim... Ama öylesi daha iyi oldu belki de ...Sonrasında sağıp bıraktım ama bir hafta kadar...:(Sütüm azaldı ve en sonunda kesildi.:(..   Ama bu benim metabolizmamla ve duygusal yapımla alakalı olabilir,sakın moralini bozma..Çünkü iki yaşına kadar makineyle sağıp veren arkadaşlarım oldu.....


kelebek

Herkese çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi insanlar o sivri dilleriyle yeni işe dönmüş anneleri arı gibi sokabiliyorlar. Bu arkadaşlarımın başına geldiğinde şahit olmuştum. Hele bankalar bu konuda çok acımasız sanırım, yok akşam toplantısı yok bilmem ne. En güzel erken çıkmak gibi görünüyor çünkü öğle arası kullansam iznimi, akşam 7buçuklara kadar işte kalacağımı düşünüyorum...off:(kelebek

merhaba hilal. şunu soracağım. iznimi haftada bir gün kullanmak istesem bu diğer günler full işte olsam emzirmediğim imajı yaratır mı acaba??


Kaymacina

ben tam gün cumaları işe gitmeyerek kullandım.


cigdemirem

evim iş yerime uzak olduğu için ben tam gün kullanmak istedim ama insiyatifli amir izin vermedi kullanamadım sütümü sağıyorum bu durumdaTaita

ben her gün 45 dakika geç gittim işe, tabi bu erken çıkma da olabilir. kalan kısmını da cuma öğleden sonra tamamen işe gitmemek şeklinde kullandım.
tabi ev yakındı o zaman. şartları da yazarsanız fikir verebiliriz.


guliz_mert

doğum izninden sonra sabahları kullandım ben .. böylelikle oğlum 7,5 aylık olana kadar öğlen 13:00te işe başladım. Bu şekilde tam gün ayrılmaya ikimiz için de alıştırma dönemi oldu. Ve öğleden sonra işteyken süt sağarak verimli bir şekilde 7,5 ay emzirmiş oldum, sütüm azalmadı bu dönemde... Tavsiye ederim...


Cevaplamak için Üye ol