BPA free biberonlar

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


79 Cevap


MugeD

Merhaba anneler,
 
Dün sayfalarda dolaşırken, BPA konusunda bir sohbet başladığını görüp,  Philps Avent tarafından da bir açıklama getirme gerekliliğini hissettik. Öncelikle BPA, özellikle polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçinelerin üretilmesinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Polikarbonat plastik, bebeklerin yaralanmasına neden olabilen kırılma ve çatlamalara karşı daha dayanıklı olması nedeniyle biberonlarda (su şişeleri, tıbbi cihazlar, spor ekipmanları, vb.'nin yanı sıra) kullanılmaktadır. Bazı bilim adamları, özellikle biberonlar aşırı yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında BPA’nın plastikten biberondaki sıvıya karışabileceğinden ve bu kimyasalın vücudu, özellikle küçük çocukları etkileyebileceğinden endişe duymaktadır. Bugüne kadar BPA’nın insanlar üzerindeki etkilerine ilişkin kesin sonuçlu bir çalışmanın bulunmadığını ve bugün elimizde olan kanıtların yalnızca temel olarak fare gibi laboratuar hayvanları üzerinde yapılan deneylere dayandığının belirtilmesi önemlidir.
 
BPA hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz bağlantılar;
+ Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (http://www.bfr.bund.de/cd/7294)
+ ABD Ulusal Çevresel Sağlık Birimleri Enstitüsü (http://www.niehs.nih.gov/news/media/questions/sya-bpa.cfm)
 
 
Philips Avent olarak Şubat 2010’dan bu yana global üretim anlamında, bebek besleme çözümlerimizi sadece BPA içermeyen malzemelerle üretmekteyiz. Sadece BPA içermeyen bebek besleme çözümleri üretmeye başlamamızı, müşteri taleplerinde ortaya çıkan değişimler belirledi. Dolayısı ile Şubat 2010'dan önce üretilen tüm bebek besleme çözümleri ürünlerimize güvenimizi sürdürmekteyiz, bu ürünler halen piyasada bulunmakta ve kullanılmaktadır. Yeni BPA içermeyen bebek besleme çözümlerimizin yanı sıra, bu bebek besleme çözümleri, dünya çapında düzenleyici kuruluşlar tarafından belirlenen standartları karşılamakta ve aşmaktadır. İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, İsveç, Norveç ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan bu düzenleyici kuruluşlar, bebek ürünlerinin tüketimine ilişkin çok katı yönetmelikler uygulamaktadırlar.
 
Ayrıca biz ebeveynlerin kafasını kurcalayan "Philips AVENT eski BPA stoklarını daha zayıf yönetmeliklere sahip ülkelere mi naklediyor?" sorusunu ise şu şekilde cevaplayabiliriz. 
Şubat 2010’dan sonra üretilen bebek besleme çözümlerimizin bulunurluğunda yerel seviyede bazı farklılıklar olmasının sebebi lokal tedarik zincirimizin çalışma biçimindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Türkiyede BPA içermeyen ürünlerimizin gümrükten çekilip satışa hazır olma süreci 8 ay sürmüştür. Haziran 2009’dan bu yana bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Mayıs başından itibaren tüm bebek mağazalarinda BPA içermeyen ve polietersülfon’dan üretilen biberon ve pompaların satışına başlıyor olacağız. Bu ürünler ile ilgili daha detayli bilgiye http://www.consumer.philips.com/c/avent-bebek-biberonla-besleme/260ml-yavas-akis-emzigi-scf663_17/prd/tr/ ulaşabilirsiniz.
 
Eger daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa bize direk tuketici.danisma@philips.com ya da 0800 261 33 02’dan ulaşabilirsiniz.


BercesteD

Sayın Müge D ve tüm anneler,
 
Öncelikli olarak firma yetkilisi kimliğiniz ile verdiğiniz bilgilerin tarafsızlığından şüphe duyduğumu belirtmem gerek. Endişe duyduğum konuyu Avent yetkililerine danıştığım zaman, aldığım cevap, savunma şeklinde BPA'nın zararlı olmadığı yönünde idi ki, sizin bu yazınızdan anladığım kadarıyla şu anda hala aynı savunma taktiği devam etmekte. Lütfen şunu kabul edelim, BPA insanlar için zararlı bir madde olma ihtimali yüksektir, hatta pek çok araştırma sonucuna göre kanıtlanmıştır, en fazla söylebileceğiniz şey, konunun araştırılmakta olduğudur. Lütfen ama lütfen zararlarını inkar etmeyin! Deneyler elbette ki, fareler üzerinde yapılacaktır! İnsanlar üzerinde yapılmasını ve bu insanların kanserden ölmesini ister miydiniz? Buna göz yumar mıydınız? Bu durumlarda insan vücuduna en benzeyen hayvan üzerinde inceleme yapılır. Sapma değerleri hesaplanır, istatistik sonuçlar ortaya konulur. Nitekim hayvanseverler arasında bu konuya da karşı çıkanlar vardır. Dünya üzerinde sizin dışınızda hiçkimse fareler üzerinde denenmiş birşey, insanda da mı aynı etkiyi gösterecek diye savunma yapmaz. En azından bilimadamları arasında!
 
Bununla birlikte eğer iki canlı arasında sistem farklılıkları varsa, bunlar da gözönüne alınarak, farklarla birlikte açıklamalarda bulunulur. Nitekim örnek verdiğiniz İngiltere'nin devlet sağlık kuruluşu NSH bu farkları ve insan üzerinde denenmiş bir durumu da gözönüne koyarak asağıdaki yazıyı 2009 Mayıs ayında web sitesinden yayımlamıştır ve bu ürünleri kullanmanın sakıncalı olduğunu belirtmiştir:
 
 
Güvenirliliğinizi kanıtladığınız ülkeler arasında neden Kanada yeralmamaktadır? Çünkü koskoca bir devlet, BPA'lı ürünler benim topraklarımda satılamaz kararı almış, kanunlarına koymuş ve uygulamaktadır.
 
BPA içermeyen ürünlerinizin Türkiye pazarına geç giriş sebebi hakkında yazdıklarınız da bana çok inandırıcı gelmemiştir. Birinci sebep, sürecin ne olduğunu ithalat yapan firmalar bilmektedirler ve bunun tedbirini çok rahat alabilirdiniz. Tüm dünya ile aynı anda BPA içermeyen biberonlarınızı Türkiye'de de satabilirdiniz. Ancak şu anda Dubai, Katar gibi yerlerde bile satılan BPA'sız biberonlar Nisan 2010 itibariyle Türkiye'de bulunmamaktadırlar. Çıkışına kısa süre kala, bu tarz yazılarınız, blog yazarlarını davet ederek yaptığınız tanıtımlarınız ile pazardaki yerinizi almaya hazırlanmaktasınız. Ayrıca, şu anda web sitenizde gözlemlediğim kadarıyla Türkiye içindeki pazarlama stratejiniz ürünlerin BPA içermemeleri üzerine odaklanacağına, dikkati bu konuya çekmek, bu nediri alıcılara düşündürmek yerine, BPA nediri bilenlerin almasına yönelik olup, ürün ''Ekstra dayanıklı doğal besleme biberonu'' olarak tanıtılmaktadır. Eğer gerçekten geliş sebebi BPA içermeyen ürünü satmak olsaydı, tanıtımı bu şekilde yapılırdı! BPA hakkında böyle de birşey var diye nihai tüketici bilinçlendirilirdi.
 
Bir kimya mühendisi anne olarak açık ve net söyleyebilirim ki, cama hidroflorik asid dışında hiçbir kimyasal madde etki etmez. O sebeple, bebeklerimiz için, içimiz rahat bir şekilde tek kullanabileceğimiz ürün cam biberonlardır.
 
Sakın bana kırılma riskinden bahsetmeyin, zira çocuğumun kanser olmasındansa bu riski göze alabilirim. Ancak, bunun yanında bir anne olarak önlem almayacağımı ve yaratıcı da olamayacağımı da düşünmeyin. Cam biberonlara kırılsa dahi çocuğunuzun eline batmasını önleyen bir kılıfı evde dikmek, yalıtımı sağlamak, bunun takılır, çıkartılır birşey olmasını sağlamak tüm annelerin, büyükannelerin elindedir. Tedbiri elden bırakacağımızı düşünüyorsanız yanılırsınız! O sebeple cama karşı tercih edilmelidir savını lütfen bir kenara bırakınız. Hiç önlem alamayan anneler için de örnek almaları amacıyla şu ürünün bağlantısını verebilirim:
 
 
Bunun yanında çelik ürünler de dünya üzerinde mevcuttur yeni yürümeye başlayan bebekler için. Zaten biberon tutamayan bebeklerde kırılma sorunu da yoktur. Araştıran anne bulur! Aynen BPA'nın zararları ile ilgili binlerce yazı bulabileceği gibi. Bu sebeple bu araştırmayı da annelere bırakıyorum. Zira burada tek tek ben istediğim kadar zararlarını içeren linkleri eklesem de, siz de sizin gibi çıkarı olan büyük firmalar tarafından yapılan araştırmaların bulunduğu kaynaklarla karşıma çıkacaksınız ki, yorumunuzda zaten kibarca bunu yapmışsınız. Binlerce, milyonlarca dolarlık kâr elbette ki çöpe atılmaz siz ve sizin gibi firmalar tarafından!
 
İsterdim ki, Avent gibi bir dev, Medela'nın yaptığı gibi, araştırma sonuçlarını duyar duymaz tüm polikarbonat ürünlerimi piyasadan çekiyorum desin. İsterdim ki, Toys R Us gibi bir firma, ben bu ürünleri mağazalarımda kesinlikle satmıyorum desin. Ama kâr ilişkisi sözkonusu olduğunda bunu demeleri zor, benim de bunu beklemem hayal olur. Onun yerine bu tarz cevaplarla karşımıza çıkar, sus payı BPA'sız ürünleri eve yollar siz ve sizin gibi firmalar...
 
Ben bütün annelere seslenerek şunu diyorum... Kimyasal ürünlere, petrol türevi ürünlere güvenmeyin. İç sesinizi dinleyin. Araştırın, kendi kararınızı kendiniz verin. Günümüzde nefes almak bile zorlaşırken, kendi ellerinizle çocuğunuzu zehirlemeyin.


baharb

Bir ToysRUs firmasi olan BabiesRUs Amerikada BPA-li urunleri sorgusuz sualsiz geri aldi 2008 yazinda, kullanilip kullanilmadigina bakmadan.

Butun firmalar BPA-siz biberon yaptilar, Avent de Turkiye'ye getirmeyerek -ve hatta yurtdisinda da BPAsizi gec piyasaya surduler ben o yuzden Avent kullanmadim- pazarlama stratejisi yapmis gercekten mallar elde kalmasin seklinde.

Ben de kimya muh ve arastirmaci olarak BercesteD'ye katiliyorum, camdan iyisi yok. Simdi BPA-yi biliyoruz yarin oburgun plastiklerde baska bir madde zararli cikabilir. Cam biberonun kirilma riski eger dogru kullanilirsa neredeyse hic yok. Biberon zaten cocuk eline verilip dolastirilmamalidir. Anne sutu-emzirme kucakta yapildigina gore biberon da ayni sekilde kucakta ya da oturarak seklinde kural konulabilir. Ayrica koruyucu kiliflar falan da var. Biz Born-Free cam biberon kullandik cok memnun kaldik.

Avent-MugeD'ye bir cevap: Bir arastirma var bu linkte Harvard'dan , ve gormusler ki oda sicakligindaki pet siselerden su icenlerin idrarinda BPA artiyor, demek ki isitilmasi gerekmiyor.


Zelal_

Sayın MugeD,

Haziran 2009'dan beri gümrük vs ile uğraşıldığı için mi Türkiye'de satışa sunulmadı. Yapmayın allah aşkına, hele de Philips gibi bir firma... Mayıs ayında satışta olacağını söylüyorsunuz demek ki 11 ay sürüyor gümrük işleriniz, eğer o kadar vakit kaybediyorsanız siz batmışsınız da haberiniz yok... Gerçekten hiç inandırıcı değil... Yok gerçekten öyleyse, bence şirketce kendi iç mekanizmalarınızı bi kontrol edin, bakalım nerdeymiş aksilik??? İthalat biriminde mi yoksa stratejik planlama ve ürün pazarlama bölümünde mi??? Ki ben bugüne kadar neredeyse tüm ürünleri Philips Avent olarak tercih ettim, tek şansım yurtdışında olmak, bpa-free biberonlara ulaşma şansım vardı ve Türkiye'deki akıl almaz fiyat politikanızdan da çok uzak rakamlara edindim, neyse ki... Bunu da lütfen vergiler vs diye açıklamaya hiç zahmet etmeyin, tüm vergi oranlarını, ithalat vs masraflarını hesaplayıp ekleyebilecek, ondan sonra karşılaştırabilecek kadar matematik bilgisine sahibiz hiç merak etmeyin...


asortikkrep

Benim MügeD' ye bir sorum var.. Bugün bir mayıs, şu an biberon alışverişi için  mağazalara gitsem BPA sız ürünlerini diyelim ki mağazada buldum ama hala BPA lı ürünlere rastlarmıyım..?

ve söyledikleri gibi bu piyasadan o ürünleri çekmezlerse, gümrüğe takıldı yeniler bu yüzden 11 aydır  piyasaya giremiyoruz açıklaması gibi bir açıklamayla karşımıza çıkarlar mı..?

Aylar önce BPA sız ürünleri pazara sokamıyorsanız o zaman BPA lı ürünleri neden piyasadan çekmediniz,Türkiyede satılmasına göz yumdunuz..?
-En çok da bunu merak ediyorum..?

Türk bebeklerinin anne babalarını yönetenler bu ürünlerin kullanılmasını ve satılmasını diğer Dünya ülkeleri gibi engelleyemiyorlarsa  bunun sıkıntısını neden bizim çocuklarımız çekiyor..Hem de kanser tehlikesi olan bir durum yakıştırılırken. Türkiye de büyüyen çocuklara bunu mu layık görüyorsunuz..?Aysegul_Yagmur_Irmak

Bugün mothercare mağazasında BPA Free Avent biberonları gördüm, chicco BPA free de vardı. Ama çok pahalı sanki... Amerika'yla kıyaslayacağım şahsen. Eğer daha uygun gelirse netten sipariş edicem, ebayden...


PinkPrincess

sanırım ebayle 5 lira kadar fark ediyor bir biberonda.bende ebayden almıştım Türkiyeye gelmeden önce.


Aysegul_Yagmur_Irmak

4 tane 260 cc'lik biberona 8 dolar kargo ödedim. Biberonlar 18-20 lira arasına geldi. Yani bir biberon bedavaya geliyor. Burada BPA Free 260 cc biberon 25 lira.

Magic cuplardan da aldım, onlar da buradakinden çok daha ucuza geliyor. ;) sedavesila

Ben bu tartismayi yeni gordum, bilincli annelerin MugeD'ye verdigi yerinde cevaplar cok mutlu etti beni. Icime serin sular serpildi... Boyle manipulatif aciklamalar cok uzucu...

BPA ustune arastirma yok diyenler icin, bu kitap benim hayatimdaki donum noktasidir, BPA konusunda:

Exposed - Mark Schapiro

http://www.amazon.com/Exposed-Chemistry-Everyday-Products-American/dp/1603580581/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1276538374&sr=8-1

MugeD, isterseniz size bir kopyasini memnuniyetle yollarim, cok ciddiyim...

Tum Avrupa, BPA'i birakin biberonlar tum urunlerde yasakladi : TV, bilgisayar, otomobil, hersey...


duygutipi

MERHABA
BEN DE BIRI IKI YASINDA BIRISI DE 11 AYLIK 2 KIZ ANNESIYIM,KIZLARIM ICIN AVENT BPA FREE BIBERONLARI AMERIKADAN GETIRTMISTIM,AMA FAZLACA GETIRTMISIM,ELIMDE 2 PAKET YANI 4 ADET BIBERON HIC PAKETI ACILMAMIS VE KULLANILMAMIS OLARAK MEVCUT,EGER SATIN ALMAK ISTERSENIZ BENIMLE IRTIBATA GECEBILIRSINIZCevaplamak için Üye ol