BPA free biberonlar

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


79 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

elcino, ebay'den ürünler gelmezse geri ödeme yapıyorlar, sana da yapmışlardır herhalde. Bilgilendirme için teşekkür ederim. :)


BercesteD

Buyrun, Avent'in Ingiltere web sitesindeki s1k sorulan sorulardan:

Do Philips AVENT baby bottles include BPA?

Since February 2010 we only manufacture feeding solutions with BPA-free materials. This includes all of our reusable baby bottles, pacifiers and breast pumps. We have moved to manufacturing only BPA-free feeding solutions as a result of changes in consumer demand.

We continue to have confidence in our full range of feeding solutions manufactured before February 2010 and that are currently in the market or in use. As with our newer BPA-free feeding solutions, these feeding solutions meet or exceed standards set by regulatory bodies around the world. These regulatory bodies, in countries such as the UK, United States, France, Germany, Sweden, Norway and the rest of the European Union, apply extremely strict regulations for the consumption of baby products.

Subat 2010'dan beri BPA'siz uretiliyor. BPA'lilar Turkiye ve diger ulkelere gonderiliyor. Bizdekiler buna ses etmiyor ve satilip duruyor!

Avent yetkililerine soruyorum, madem BPA zararsizdi, zararsiz oldugunu savunuyordunuz, neden koskoca fabrika artik hic uretmeyecek? Neden bu mallar Turkiye'de pazarlanacak, neden bizim cocuklarimiz hastalanacak?


mlhknc

Herkese Merhaba,

 
Türkiye'de ilk olarak BPA içermeyen yeni nesil damacanalara dolum yapılan Taşkesti Su ile ilgili bilgi vermek istiyorum.
 
 
 
Taşkesti Su, Sağlık Bakanlığı'nca içerdiği mineraller sebebiyle doğal kaynak suyu olmanın dışında ‘Doğal Mineralli Su’ olarak adlandırılıyor. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan Taşkesti Su, Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan testler ve analizler sonucunda mineral değerleri açısından  standartların çok üstünde olduğu onaylanmıştır. Taşkesti Su aynı zamanda düşük sodyum değerleri sayesinde Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde çok sınırlı sayıda suyun sahip olduğu “Sodyum diyetine uygun su" kategorisine alındı. Bu yüzden, modern tesisiyle, kaynağında doğal yapısı bozulmadan, mineral dengesi değiştirilmeden şişelenen Taşkesti Su, Sağlık Bakanlığı’nca “Doğal Mineralli Su” olarak tescil edildi.  
 
Kısaca Taşkesti Su, ambalajları üzerinde yer Alan “Doğal Mineralli Su” ibaresi, içtiğiniz suyun sağlıklı, mevsimden mevsime değişmeyen dengeli mineral yapısına sahip ve en önemlisi kaynağından çıktığı gibi ambalajlandığını, yapısını bozacak hiç bir işleme tabii tutulmamış olduğunu ifade ediyor. 
 
19 Lt. Hijyenik yeni nesil BPA içermeyen damacana ambalajı ile Taşkesti Doğal Mineralli Su size, ev ve işyerlerinizde saf, tazeleyici, içimine doyulmaz suyun doğallığından ve yararlarından sınırsızca faydalanma olanağı sunuyor.
 
 
Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz www.taskestisu.com
 
 
Saygılarımla
 
Melih Ekinci
 
Taşkesti Su Ataşehir
Bölge Bayii
 
 
0216 573 13 28
0216 573 17 68


BercesteD

Melih Bey, firmanizin kullandigi damacaninin BPA icermedigini soyluyorsunuz ama bu yeni hammaddenin de ileride neler getirecegini bilmiyoruz! Neden eski klasik cam damacanalar kullanilmiyor? En sagliklisi cam! Neden illa cama alternatif araniyor?


mlhknc

Bu yeni malzeme dediğimiz malzemenin adı TRITAN. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDa nın şu anda bebek ürünlerinde kullanımına izin verdiği tek madde. Cam kesinlikle en sağlıklısı haklısınız. Zaten bizim firmamız da ileride küçük şişelerde polikarbon yerine cam şişelerde üretime başlayacak. Ancak damacanalarda cam ın kullanılmaması biraz ticari kaynaklı. Büyük firmaların hepsi maliyetlerini düşürüp uygun fiyata satış yapabilmek için yıllar önce polikarbon damacanalara geçti. Camın hem üretim maliyeti hem de ağırlığından dolayı taşıma maliyeti yüksek. Buna artı olarak taşımada kırılma riski de cabası. Şu anda firmalar ücretsiz olarak ilk suları dağıtırken bir firma kalkıp cam şişeyle piyasaya girmek istese 15-20 TL damacana depozitosu isteyecek buna artı olarak nakliye masrafları da yükseldiği için 6 TL lik suyu belki de 8 TL ye satmak zorunda kalacak. Ev kullanıcıları dışında yüksek tüketimi olan kurumsal kullanıcılar da tamamen maddi avantaja baktığı için bu kanalda satış yapmak da imkansızlaşacak. Bir de tabi damacanasını kıran müşteriden tekrar 20 TL para istemek var... İnsanlarımız malesef tamamen bilinçlenemediği için halen daha BPA sız damacana ya da Doğal Mineralli Su deyip yüksek değerlerinden bahsettiğimizde falanca marka 3 TL diye cevap veriyor. Oysa bilmiyor ki o su sondajla çıkartılmış ya da terkos suyuyla karıştırılmış vb vb.

Umarım sorularınıza biraz da olsa cevap verebilmişimdir.

İyi günler dilerim.BercesteD

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Ancak tuketicinin secme hakki olmali. Urun cesitlendirme ise amac cam siseler de bulunmali. Eskiden ne guzel cam sisede satilirdi suyumuz, rahat rahat icimiz ferah icerdik. Ticari isletmelerse hedef(bunu da onaylamamakla birlikte, cunku gittigim lokantada da cam sisede saklanmis suyu icmeyi isterim) onlar icin bir baska malzeme alternatifi olabilir ama evde kullanimda, bizler icin, cocuklarimiz icin, onlarin sagligi icin cam sise de alternatifler arasinda mutlaka bulunmali. Bugun bir kanser ilacinin maliyeti ile saydiginiz sisenin kirilmasi(ki onceki kullanimlarda hic boyle bir sorunla karsilasmadik, cocuklugumdan beri cam damacanada satilirdi sular...)nin maliyeti, riski kiyas bile kabul etmez! Bu bahsettiginiz yeni malzemeyi kim onayliyor olursa olsun yarininin ne getirecegi belli degil. Ben belki kargadan baska kus tanimam seklinde yaklasiyorum olaya ama camdan baska malzeme gormek istemiyorum suyun icinde bulundugu! Bu sebeple de, cam damacana ile satis yapan bir marka tercihim olacaktir. Suyun niteliklerini hic konusmuyorum bile farkindaysaniz!


mlhknc

Rica ederim,

Ben de bir su markasının sahibi olarak değil, yalnızca bir bayiisi olarak farklılıklarını anlatmaya çalıştım. En azından insanlar BPA free biberonlar ararken BPA sız damacanadan haberdar olsunlar istedim...

   Bence yapılması gereken, su firmasının hem cam hem de BPA sız damacanayla piyasaya çıkmasıdır. Çünkü biraz önce araştırdım chicco nun 150 mL lik cam biberonu 19,90 TL iken, 19Lt lik damacananın yüksek fiyatına depozito ödeyebilecek insan sayısı günümüz ekonomik şartlarında malesef çok az olacaktır. Sizin mantığınıza göre baktığımızda (ki camı istemekte haklısınız,yanlış anlaşılmasın sözlerim)biberonlar, meşrubat şişeleri vs vs her ürünün sadece cam ambalajda satılana kadar kullanılmaması gerekir. Ama dünyada sağlıklı malzemelere bir yönelme olduğu da gerçek. Bunu son yıllardaki organik besin arayışı ve üretiminde de görebiliyoruz. En azından BPA sız damacana yapılması bile bunun küçük bir örneği. Bence ileride firmalar tüketiciye daha çok seçenek sunacak, sağlıklı ambalajlarda her ürünü satın alma imkanımız olacaktır. Ancak yine de BPA free bir ambalaja sahip olan ürünü kullanmak benim için kişisel olarak her zaman tercih sebebidir. Çünkü su damacanaları geri dönüşümlü olduklarından fabrikaya döndüğünde yüksek ısıda su ile yıkama işleminden geçmekte ve sizlerinde bildiği gibi BPA maddesi sıcakla birleştiğinde besinlerimize kolayca geçebilmekte. 

Suyun niteliklerine bakmadan cam şişede olduğu için su içmek de herhalde benim kişisel olarak tercih etmeyeceğim bir yöntem olurdu. Özellikle bu işe girdikten sonra sular ve su markaları hakkında ister istemez bilgi sahibi oldum. Piyasada doğal kaynak su markalarının çoğuna sondajla su çıkarma yetkisi verildi ve kendiliğinden yeryüzüne çıkmayan sular doğal kaynak suyu adı altında satılmakta. Suyunu terkosla karıştıran yada onlarca kaynağı birleştirip önce nötralize edip sonrada istediği tadı yakalamak için değerleriyle oynayan firmalardan haberdar olduktan sonra artık içtiğim suyun bütün nitelikleri benim için önemli.

Sonuç olarak sağlıklı yaşayabilmemiz, tüketicinin tamamiyle bilinçlenmesine ve en azından  ülkemizi baz alırsak açlık sınırında bulunan insan sayımızın 14 milyon gibi devasa bir rakamdan gerilere gelmesine bağlı diye düşünüyorum.

İyi günler dilerim...


BercesteD

Melih bey,

Musluk suyunu aritarak icmek yerine damacanalara bizi itenlerle irdelemeye baslamamiz gerek eger su ise konumuz! Buna muhtac duruma dusmekle baslamak gerek...

Burada konumuz BPA ve zararlari oldugu icin bakis acimi sadece bu yonde tuttum, tutacagim.

Sosyo ekonomik durum, suyun analiz raporlari diye gidersek, burada tartisilan konudan, bir annenin cocuguna saglikli biberon arayisindan uzaklasiriz, Nurturia'nin hedefinin bu olmadigini dusunuyorum. Sizin actiginiz konu ayri bir basligi ve ayri bir tartismayi hak ediyor!

Bir biberon diye onemsemezce yaklastiginiz konu, bizim icin can damari, cunku bebeklerimiz emmeyi reddettigi icin onlarin ana besin maddesini verdigimiz arac. Oyle bir noktadaki, istenen ucret 19 degil 190 olsa 1 tane alinacak ama alinacak! Bunu bilen firmalar da en zayif noktadan vurma uzerine pazarlama politikalarini olusturuyorlar, bu hic hos degil! Su anda BPA'siz olarak onumuze konulan her alternatif maddenin yarin ne getirecegini bilmiyoruz. FDA gibi kuruluslarin da her zaman ibresini dogru noktada tutmadigi acilan pek cok dava ile sabittir. Size Food Inc filmini seyretmenizi oneririm. Amerika'da neler dondugunu cooook rahatlikla gorebilirsiniz.

Dune kadar cam damacana ile satilan sularda ne damacana ucreti isteniyordu, ne de damacanalarla ilgili sorun cikti. Ne zaman birileri BPA'li siselerden para kazanma ihtiyaci duydu, bunun fabrikasini kurdu, o zaman sorunlar basladi! Ben cocuklugumdan cok net hatirlarim damacana ile suyumuzu alir, evde kendimize ait kaplara bosaltir, parasini oder aninda iade ederdik. Birdenbire bu sistem yok edildi. Pitrak gibi su bayiileri turedi, sehir suyunun kalitesi bozuldu, mahkum kaldik. Bu boyle olmamali en basta...

Ayrica tuketicinin de soz hakki var, almama hakki var. Bizler bilincli tuketiciler olarak isteklerimizde diretir, urunleri almama kararimizda sonuna kadar direnirsek, isteklerimiz yerini bulur! Insanlarin odeme gucu yok diye sagliksiz urunler onlerine konulmaz(daha sonra hastalandiklarinda ilac paralarini nasil odeyecekler, tedavi masraflarini nasil karsilayacaklar sorarim...)

Ben plastik kullanmama hakkimi kullanmak kararindayim! En basta cocuguma, sonra kendime, aileme aldigim urunlerde.

Siz kendi sattiginiz urunun reklamini yapiyor, onu savunuyorsunuz, buna sozum yok ama saglik acisindan birakin son karari biz verelim. Alip almama hakkimizi kullanalim. Siz urunlerinizde cam sise kullanacaginizin sozunu verebiliyor musunuz, onu konusalim :)

Iyi gunler dilegi ile...Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet eskiden ben de hatırlıyorum haftasonu bir tır su getirirdi, cam bidonlardaydı su ve herkes istediği şeyi çıkarır, ona boşaltırlardı. Annemler de termosa ve plastik (maalesef) bir su bidonuna doldurturlardı.  


mlhknc

Ben ilk başta şunu belirteyim, bebek biberonu konusunu küçümsediğim yok orada belirtmek istediğim "150 mL" lik bir cam ambalajın fiyatıyla "19L"lik bir  ambalajın arasında oluşacak doğal fiyat farkıdır. Ben sadece daha önceden de dediğim gibi piyasaya yeni çıkan bir ürünün bir özelliğinden bahsettim. Almak veya almamak tüketicinin "her zaman" takdiridir... Benim bir bayii olarak (bayiiler fabrikadan bağımsız işletmelerdir) vereceğim hiç bir söz bağlayıcı olmayacaktır. Sadece fabrika yetkililrinden aldığım küçük şişe ambalajlarının cam olacağı duyumunu size iletebilirim.

Bu bahsettiklerinize bakarsak ben 7 senedir (İstanbul' a geldiğimden beri) damacana su ile karşı karşıyayım. Benim Ispartadaki evime bir kere olsun dışarıdan su girmezdi, evimdeki musluğumdan içerdim suyumu. O zaman içilebiliyordu. Madem bu konu tartışmaya açılacaksa en başta çeşmeden neden su içemiyoruz bunu tartışmamız lazım diye düşünüyorum.

Şu anda bu günün şartlarında en sağlıklı olandan bahsettim, alıp almamak tüketicinin kendi insiyatifindedir...Cevaplamak için Üye ol