BPA free biberonlar

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


79 Cevap


NORTH_TAN

Yine BercesteD ye katılıyorum.

Polikarbonate kötü diye duyup ama ne olduğunu bilmediğim  TRİTAN diye bir malzemeyi tercih etmezdim. 


yuksel_

arkadaşlar cam konusunda tamam haklısınız ama, BPA nın etkileri kanıtlanmış ve yasaklanmışken evimize aldığımız su damacanalarının aynı maddeyi içermesine gözümüzü kapatmak mantıklı olmuyor. Şahsen benim şu anda cam damacana ile su almak gibi bir imkanım ve maddi durumum yok. Dolayısıyla FDA tarafından onaylı ve bebek ürünlerinde kullanılan bir malzemeyi içeren yine 19lt lik yeni nesil damacana almak, bile bile BPA lı birşey almaktan daha doğru geliyor bana. Evet, keşke cam alabilsek, ama bu olmuyorsa yapabildiğimizin en iyisini yapmak gerekmez mi?


BercesteD

@Yukseltur - Benim yaptigimi yap :) Cuma gununden beri 174'den basladim, Saglik Bakanligi, Ticaret Bakanligi, Tarim bakanligi arayip duruyorum. En son muatabimizin Tarim ve Koy isleri bakanligi olduguna karar verdiler ve bana 174'u yeniden aramami salik verdiler. Aradim, sikayetimi ilettim. Hem damacanalar, hem biberonlar konusunda. Durmayin siz de arayin. Ne kadar cok sikayet, o kadar cok bilinclenme. Ama dikkat edin sikayetinizi iyice anlatin, zira sizin anlattiklariniz operatorun anladigi kadar. Ifadelerinizin dogru yazilmis oldugunu kontrol edin tekrarlatarak.


BercesteD

@Mus - Gunes isigi, yaz sicaklari, ev isisi vs vs... Bunlar da etken. Illaki ozellikle isitmak gerekmiyor. Biraz olsun verdigim kaynaklara bakarsaniz, detaylari anlarsiniz.EBRUUSTUNER

Arkadaşlar ben bu hafta sonu BPA Free Avent biberonu aldım.
Yeni getirtirmeye başlandı herhalde.


pinarakin

arkadaşlar dr. brown nun BPA olmayan biberonları var türkiyede. kutusu öncekinden farklı olarak beyaz. 17 milyona aldım. ankara panora dan aldım ben, ama bir çok mağazada var. yine de en güzeli cam tabiki..


yuksel_

meryemcim, bir de yanlış bilmiyorsam boş giden plastik damacanaları temizlik için çok sıcak suyla yıkayıp sonra yeni dolum yapıyorlar. bu da etkenlerden biri.


yuksel_

berceste, dediğini yapalım, buna da katılıyorum, mail de dahil olmak üzere her türlü şikayet yolunu deneyelim. Ama, bu hemen yarın olacak birşey değil, bu arada ne yapacağız?? diyelim 1 sene sonra şikayetlerimiz meyve verdi veya su firmaları duruma uyanıp -tıpkı organik pazarı gibi- böyle bir kitlenin varlığını keşfedip pazar payı gördü ve bununla önplana çıkacak bir yola gitti. (hayal ya bu:))  peki bu aradaki 1 senede ne yapacağız?? 3 günde bir eve nereden hangi şişede içme suyu getirteceğiz?? Pratik bir çözümün var mı? sen şu anda evde ne yapıyorsun mesela?


BercesteD

Kizim icin PET sisede 5 litrelik aliyorum. Onun yiyecek icecegini onunla yapmaya calisiyorum. Tek kullanimlik. En azindan simdiye dek ona birsey denilmedi! Kendimiz icin de bildigime, siselerine daha ozen gosterdigini dusundugum bir firmaninkine devam ediyorum ve bir yandan da bakanliklari tek tek ariyorum. Net yolu bulunca buradan da haber edecegim. Su anda en son 174 Alo gida hattina sikayet ettim. Tarim ve koyisleri bakanligi sorumlu imis su siselerinden. Eger sesimizi duyurabilirsek, nasil bu polikarbonatlar bir anda istila etti ise hayatimizi, cama donusun de gene bir anda olabilecegine inancimi yitirmek istemiyorum.Cevaplamak için Üye ol