Tattırdıklarım obez yaparmı ?

oglumlahayat soruyor: 6

oğluşum 4 aylık oldu ama uyku düzeni çok kötü..kilomuz 8200 boyumuz 64 cm..anne sütü + mama takviyesi yapıyoruz..bi forumda okumuştum akşam muhallebeyi yerse tok tutacagı için rahat uyurmuş..acaba muhallebi denersem sakıncası varmıdır..oğlum biraz obur maş..iştahı yerinde..azcık tattırıyorum yediklerimden ( sakıncalı olmayanlarından yani ) ne dersiniz..muhallebi oğlumu obez yapar mı ? kilosu biraz önde zaten.bu tattırdıklarımın sakıncası olur mu..yardımcı olurmusunuz ?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ketrin

bebeğiniz kaç kilo doğdu acaba? bu şuanki kilosunu yorumlarken önemli. mesela benim kızım 2 kilo doğdu eğer 4. ayda 8 kilo olsaydı obez derdik. ama 4 civarı doğdu ise normal zaten. her çocuğu kendi çizgisi içerisinde değerlendirmek en dogru olandır. doktorunuz anne sütünün yetmediği yerde mama takviyesi verebilir ama bu ayda bu kiloda olan bir bebeğe vermesede olur gibi. ama vermeden hiç kilo almıyor ve sütünüz yetmiyor ise o zaman düşünülebilir. 4. aydan sonra kilo alımı 500 gr civarı olur ama 300 gr altına düşmesi istenmez derdi doktorumuz. takip eden aylarda da eğer kilo alımı az ise mama vermekten çekinmeyin. zaten yakında ek gıdaya geçerse formül süt ve mamalarada çok gerek kalmıyor. benim kızım 20 gün anne sütü alabildi sonra hep formul süt içti ve mama da yedi yiyor yine ara ögünlerde. o kadarda kötü bişey değil yemesi ama kararında olmalı ve gerçkten başka alternatif yoksa verilmeli


annevebebisi

Bebeklerin her ay duzenli ve artarak kilo almasi sart degil. Dogru bilinen cok yanlis bilgiler var. bir bebek her ay 800 gram alarak buyurse, 3.5 kg dogan bir bebek 1 yasinda 13 kg falan olur. 2 ay 800 gram alan bir bebegin sonraki ay 300 gram almasinda, eger sadece anne sutu ile besleniyorsa ve butun gun-gece yirtinarak aglamiyorsa, hic bir gariplik yoktur. Annre sutunun islenisi, mamadan farklidir. Pirinc unu vb muhallebiler, kof kilo yapan, gereksiz yiyeceklerdir. Ama eskiler veriyorfu. Evet, o yuzden ulkemizde kanser, diyabet, obezite vb vb bir suru hastalik var.


oglumlahayat

tşkler arkadaşlar..bir arkadaş sormuş kaç klio doğdu o da önemli diye..3700 gr. doğmuştu..
muhallebi olayını bıraktım düşünmüyorum bile artık..
aç olup olmadıgını anlayamıyorum açıkcası çünkü zaten hep ağlayan bir bebek huysuzluğu niye tam kestiremedim.. :( acemilik işte..


ketrin

ben sormustum kilosunu. çünkü şuan 8 kilo bir bebek yaklaşık bu kşloda doğduysa anormal değil kilosu diye düşünmüştüm. bundan sonra kilo alımı yavaş gidecek zaten meraklanma bu yüzden. ağlaması sıkıntısıda gazdan olmasın?


oglumlahayat

#ketrin
gaz sıkıntımız bitti çok şükür..bu aralar sıkıntısı dişten olablir yada aşı yaptırdık ondan olablir diye düşünüyorum.inanın uyuturken bile ağlıyor napacapımızı şaşırdık..zaten fön makinesiyle uyuyor o da bozuldu bugun..yandık :(


yasomit

fıstıkçığın 1.sayfadaki yorumuna katılıyorum.4 aylık daha ek gıda  almamalı kilosuda gayet iyi...
Cevaplamak için Üye ol