ek gıdalara başlama

serapk soruyor: 6

4 aylık oğluma ek gıdalara başlıycam ilk olarak ne verilmesi gerekiyor. Doktor yoğurt, meyve püresi ve sütlü pirinçli muhallebi dedi bunların hangisini önce vermeli hangi aralıklarla? Tek tekmi başlanıyor yoksa hepsi birden gün içine yayılarak mı veriliyor yardımcı olurmusunuz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


sevican

Biz pirinçli-formulalı muhallebi ile başladık. Öğlenleri verip 3- 5 gün içerisinde alışınca akşam öğününe muhallebiyi aldık. Muhallebi yedirip, banyosunu yaptırıyorum, arkasından formül sütünü içip uyuyor.

Muhallebiye alıştıktan bir hafta sonra sebzelere başladık, ilk olarak havuç ile. Sebzelere alıştıktan sonra da öğle öğünü sebze püresi olacak.
Meyve ve yoğurta bir sonraki ay geçeceğimizi söyledi doktorumuz. Ancak sanırım her doktor farklı bir sıralama önerebiliyor.


YesilAnne

Doktorunuz öyle demiş fakat size tavsiyem eğer emziriyorsanız. 6 ayı tamamlamadan ek gıdaya geçmeyin.
 
Eğer bebeğinizn ayına göre kilo eksiği varsa, sütünüz yeterli gelmiyor ve bebeğiniz doymuyorsa durum başka tabi. Ama amaç ek gıdaya alışması ise öyle ya da böyle 6 aydan sonra da alışacaktır.
 
Bize de doktorlar 4. aydan itibaren alışması için ek gıdaya geçin dediler. Benim içime sinmemiş 5. aya kadar beklemiş, 5aylık iken yavaş yavaş(hergün değil) şeftali ve elma suyu ve yoğurt vermeye başladım (bunlara 1 çay kaşığıyla başlayıp gün gün artırdım). Oğlum 5.5 aylık olduğunda düzenli olarak meyve ve yoğurt vermeye başladım. Fakat şimdiki aklım olsa ilk 6 ay sadece anne sütü verirdim.


serapk

Çok teşekkür ediyorum ikinizede benim oğlum anne sütü +mamada alıyor sütüm yetmediği için doktorda mama aldığı için ek gıdalara başlamak daha iyi dedi kilo alımıda düşük çünkü ama ben neyle başlıycam konusunda tereddüt yaşıyorum önerileriniz için teşekkürler.


eminebilgin

aynı sorunu bende yasıyorum.. kzıım bes aylık nerdeyse.. dort aylıkken baslamadım bıraz daha buyusun dıye duusndum.. meyve ve sebze puresı yapanlar varmıs.. nasıl yaılıyo tam olarak.. tuz fılan konuluyormu?? yogurt derken hazır meyvelı yogurtlardanmı  kullanıyosunuz yoksa evde yapılan daha saglıklımı olur.. evde yapılana seker koysak??.. nasıl baslıyacagımı hıc bılmıyorum .. ılk bebek olmasından kaynaklanıyo sanırım bu tecrubesızlık..


yasemin_ekin

eminebilgin, genelde doktorlar ilk yılda şeker ve tuz önermiyorlar. Beisnlerin kendi şekerleri ve tuzları yeterli oluyor.

Yogurt ise ya evde kendi mayaladığınız yogurt ya da danino benim yoğurdum, sütaş baby mix. Yine tercihen sade olanlar.

Ek gıda konusıunda farklı yaklaşımlar var. daha tatlı tatları (meyve püreleri mesela) sonraya saklamak gibi. Doktorunuz sizi yönlendirecektir mutlaka.


erkisisi

cam rendede rendeliyorduk meyveleri kabuğunu soyduktan sonra.

sebze püresi diye birşey hiç yapmadık o aylarda bir öğün meyve püresi bir öğün yoğurt veriyorduk. evde kendim mayalıyordum hala da kendim mayalıyorum. yoğurtu sade yapıyorum verirken de hiçbirşey ilave etmiyorum herşeyin tadını ayı ayrı bilsin diye.

o aylarda sebze çorbası verin dedi doktor yalnız verdiği tarifler çok lezzetsiz bir yemeğe çıkıyordu( sebzeyi küçük küçük doğratıp haşlatıyordu tuz yok yağ yok tek sebze başka sebzelerle karıştırmak yok tadları ayrı ayrı yakalasın diye)  biz de o ay bekleyip birşey vermdeik 6. ayda bizim kendimize yaptığımız çorbalardan vermeye başladık salça ve tuz kullanmadan mesela şu anda tam mevsimi misss gibi bir domates çorbası, yoğurt çorbası olabilir. güle güle büyütünCevaplamak için Üye ol