ZEKA TESTİ SONUÇLARINIZ NELER NE OLUR CVP YAZIN

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


perihan

Sakin olun. Bildiğim kadarıyla down sendromu riski ikili testte ortaya çıkıyor, onun için de geç kalmışsınız, bence başka bir doktorla da görüşerek teyid ettirin. Amniyosentez de anne ve babanın insiyatifinde bir durum ayrıca.


zeynepanne

1- bu test zeka testi değildir. olasılık hesaplar. önceden elde edilmiş örnek grubu ile senin kan değerlerini karşılaştırarak, bu karşılaştırma sonrası olasılık hesabı verir. bu değerlerle down sendromlu çocuk dünyaya getirme olasılığı budur der. öncelikle yaş 30'un üstüne çıkınca zaten olasılık derhal artıyor. değilse bile, olasılığın yüksek çıkması her zaman korkulacak bir şey var anlamına gelmiyor. tıpkı1:500 üstünde çıkması, %100 sağlıklı çocuk doğuracaksın anlamına gelmediği gibi. bu tarama testleri kadar, hatta daha çok ehil ellerde yapılan detaylı bir ultrasound incelemesi önemli. dikkatli bir doktor bir çok şeyi bu incelemede farkedebilir.

2- olasılık 1:500 altında çıkan çok arkadaşım oldu. hiçbirinde prb çıkmadı.

rahat olun, başka bir doktordan daha görüş alın. gerekiyorsa amniyosentez yaptırırsınız. o da çok korkulacak bir şey değil.


zeynepanne

vitamini lohusalık dönemi bitene kadar devam ettim, çünkü asıl doğumdan sonra da çok ihtiyacın oluyor. demiri gebeliğin son ayında bıraktım diye hatırlıyorum.


turkuazz

amniyosentez kesinlikle korkulacak bisey degil, yaptiran cok arkadasim oldu.dusuk olasiligi cok az,icinizi hic karartmayin, amniyonuzu yaptirin rahat edin..
selmak

Merhabalar

Öncelikle geçmiş olsun. Aynı şeyleri iki kez yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Üçlü testi yeniden yaptırmanız yerinde bir karar olmuş. Çünkü üçlü test için kan verdiğiniz gün aynı zamanda doktorunuz ulrasound bakarak bebeğin çeşitli ölçümlerini alıyor. Bunlarıda dahil ederek bir olasılık hesaplaması yapılıyor. Belki ölçümler yapılırken bir yanılgı olmuş olabilir. Farklı bir doktor, farklı bir laboratuvar tarafından yeniden test yapılması iyi olmuş. Benim ikili testte değil üçlü testte risk çıkmıştı ve risk oranımızda 1:160 idi. Sizin risk oranınız sınırda bir değer. Bildiğim kadarıyla1:300 altına amniyosentez öneriyorlar. Detaylı ultrasound yaptıracağınızdan bahsetmişsiniz. Bu tür olgularda ultrasound % 60 güvenilirdir. Amniyosentez ise %98. Ayrıca bu tür bebekler her zaman ultrasound bulgusu vermeyebiliyor. Daha 22 haftanız var. Kafanızda bu şüphe ile yaşamaktansa durumu kesinleştirin bence. Ben iki kez amniyosentez yaptırdım. Hiç korkulacak bir şey değil. Düşük riski az. Önemli olan ehil ellerde yapılması ve amniyosentez sonrası bir hafta kendinize dikkat etmeniz. İkinci sorunuza gelince demir ilaçları doğum sonrası üç ay daha kullanılıyor. Vitamin ilaçları ise doğuma kadar ama isterseniz vitaminleri de üç ay kadar kullanabilirsiniz. Eğer karar verirseniz amniyosentez ile ilgili sorularınızı da yanıtlarım. Tekrar geçmiş. olsun


elajan

symnr,
benim dortlu test sonucuna gore down sendromu olasiligi 1:96'ydi, hic dusunmeden amniyosentez yaptirdim ve herseyin normal oldugu ortaya cikti...bu testler sadece tarama testi...yani riskleri gosterir...ve yanilma paylari da yuksek...icin rahat olsun...ayrica amniyosentez artik rutin bir islem haline geldi sayilir...emin olmak istiyorsan yaptir derim...en azindan hamileligin son aylarinda kafan rahat olur ;))


baharyavuz


Bence amniyosentezi yaptırma. Hadi diyelim  down sendrom teşhisi kondu, ne yapacaksın. bundan sonraki hamileliğin hep üzüntüyle geçecek. Zaten down sendromluysa doğumdan sonra hep yorucu, üzücü günler yaşayacaksın. Şimdiden öğrenip kendini paralamanın bir anlamı yok. Çünkü doktor demiş, down sendromlu çocuğa yapacak birşey yok diye.  Allah'a dua et, hamileleğin tadını çıkar, herşeyin yolunda gideceğini düşün, çocuğunun karnında kalacağı sayılı günlerin tadını çıkar.  baharyavuz

Yanlış bir ifade oldu, "hadi diyelim risk çok yüksek çıktı, ne yapacaksın" olacaktı.


perihan

Risk çok yüksekse de ona göre tedavi araştırır, doktor bulur, kendini hazırlar bbyavuz, sırf üzülmemek için dört beş ay heba edilir mi?Cevaplamak için Üye ol