ZEKA TESTİ SONUÇLARINIZ NELER NE OLUR CVP YAZIN

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


baharyavuz

TEdavisi yokmuş, doktoruda söylemiş. Down sendromluysa yapılacak birşey yok demiş. Hani anne karnında tedavisi yapılacak birşey olsa, hiç zaman kaybetme hemen git derdim. Ama tedavisi yok. Risk yüksek çıktı, stres olacak, doğumda sağlıklı bir çocuğu kucağına alacak ve ozaman diyecekki " keşke hamileliğimde hiç stres yaşamasaydım, boşuna çocuğumu da stres yaptım." Yoksa bi hamilenin, bi çocuğun sağlığını tehlikeye atacak bir öneride bulunmam.


kuzununannesi

perihan  tedavisi yok cunku kromozom sayısıyla alakalı bi rahatsızlık bu.. bence symnr cok takılma testlere.. kendini yıpratmaktan baska bi işe yaramaz bu.. amniyosentezde yaptırmanı tavsiye etmem.. sonucta o daha buyuk risk.. saglıklı bebegini bostan yere riske atmıs olacaksın belkide.. deger mi? kesinlikle degmez.. o senin minik parcan.. oyle yada boyle dunyaya gelecek.. cunku bu onun en dogal hakkı.. bu tur seylere takılıpda kendini de minik meleğinide sıkıntıya sokma.. tadını cıkar.. cunku dunyanın en guzel duygularuı bunlar..  bu guzel gunlerini stresle gecirmek yerine huzurla gecirirsen ona daha cok faydan dokunur..


elajan

Amniosentez sana ne saglar? Eger herhangi bir negatif sonuctan sonra 1) hamileligi sonlandirmaya karar verecek olursan 2) yine negatif bir sonuc geldigi taktirde kendini psikolojik olarak hazirlamak istersen, hatta bu konuda uzman yardimi almak istersen....sana kesin bilgi saglar.
Bu ikisi disinda bi faydasi yok tabii...herkesin durumu ve tercihleri farklidir...tavsiye verirken bile dikkatli olmak lazim bence...
Sana icindeki ses ne soyluyorsa dogrudur bence...


hande

elejan'a katılıyorum. bu tamamen insanın kendi tercihleriyle alakalı bir durum.

 Benim üçlü testimde yanlışlık olmuş ve bir süre bu stresi yaşamış tam amniosenteze girecekken doğru sonucu öğrenmiştik.

evet bir anne adayı için hamileliği sonlandırmak çok zor bir karardır. ama dünyaya gelecek çocuğun hayatı ile ilgili kararlar vermek de oldukça zordur. bu da tamamen kişisel kararları içerir.

test sonucuna çok takılıp stres yapmayın doğruluk payı %60 ne de olsa ama tedbiride elden bırakmamak gerekir tabiiki.
 
umarım herşey yolunada çıkar ve devam eder


seda_melis

Hergün bu tarama testlerini onaylayan bir biyokimya uzmanı doktor olarak naçizane önerim, gereksiz amniyosentez riskini azaltmak için mümkünse integre test, bu mümkün olmazsa pratik ve duyarlı olması yönünden Dörtlü test yaptırabilirsiniz. Yaygın kullanılan Üçlü test ve iyi bir USG-NT (ultrasonla bebeğin ense kalınlığının ölçümü) ile desteklenmeyen İkili test, tarama doğruluğu en düşük olan yöntemlerdir.
Şu anda yanılmıyorsam 18. haftadasınız. Gerçi testi özelde tekrar yaptırdım demişsiniz, sanırım üçlü testten bahsediyorsunuz. Eğer öyleyse bunun pek faydası olmayacaktır. Sizin için şu an en uygunu dörtlü test (üçlü teste ilaveten İnhibin-A hormon tayini) yaptırmak olacaktır. Üçlü testteki %69 doğruluk oranına karşılık dörtlüde bu oran %76 lara yükselmektedir.
%94 gibi oldukça yüksek bir tarama doğruluk oranı olan İntegre testi yaptırmak şüphesiz en doğru tercihtir fakat ikili testinizi yaptırdığınız laboratuarın bu programı desteklemesi gereklidir. Yani, en başından itibaren aynı laboratuarda, aynı hesaplama programı kullanılarak integre testinizin yapılması doğrudur. Bu belki sizin için mümkün olmayabilir zaman açısından. Dolayısıyla uzun lafın kısası dörtlü test yaptırabilirseniz en azından riskin daha azaldığını göreceksiniz veya biraz daha kesin bir şekilde amniyosentez kararını vereceksiniz. Fikriniz daha netleşecek.
Umarım riski az bir hamilelik geçirir ve bebeğinize sağlıkla kavuşursunuz.baharyavuz

Tabii içinden ne geliyorsa herkes onu yapsın. Herkes kendi düşünce yapısına göre tavsiye verir genelde. Nasıl dikkat edilir ki? Bir soruya cevap verilirken kendi yapınıza göre cevap verirsiniz öyle değilmi. Soru cevap kısmına yazınca da okuyanlar kendine göre cevap yazıyor yada tavsiyede bulunuyor.

Symnr Dualarımız seninle , inşallah bir sorun çıkmaz.


elajan

ben kendimi kast etmistim aslinda bbyavuz :))) ...yanlis yonlendirmek istemem babinda...kizma yani ;)))


baharyavuz

Sadece üstüme alındım :)) oyüzdende açıklama yaptım. :))cansum

merhaba, benim 3 li tarama test sonucum da1:150 çıkmıştı, biz önce çok korkmuştuk, ama doktorumuz bunun bir olasılık hesaplaması olduğunu, 30 yaş üstünde bu olasılık hesabını yaparlarken risk çarpanını yüksek tutmalarının bile bu olasılığı yükselltiğini, bu testleri yapan labaratuvarların artık iyice temkinli ve hatta şüpheci davranmak zorunda kaldıkları için bu olasılığın yüksek çıkabildiğini, bizlerden alınan kanın labaratuvara giderken geçen süre içinde bile kandaki hormon seviyelerinin değişebileceğini v.b. pek çok sebeple bu olasılığın yüksek çıkabileceğini anlatmıştı. Ancak bunların hiçbiri bizleri rahatlatmaya yetmemişti. Ve amniosentez yaptırmıştık. tabiki , 2 sene öncesinden hatırladığım kadarıyla 1/300 oranında düşük riski bu operasyonda da mevcut. Ancak , işlemin ehil kişiler tarafından yapılması kesinlikle çok önemli. Ben bu anlamda hiç tereddüt etmedim. Tavsiyem, güvenebileceğiniz bir yerde amniosentez yaptırmanız. Çok kısa süren bir işlem.
Diğer türlü bütün bir hamilelik sürecinizi endişe ve korkularla geçirmeniz daha sıkıntılı olabilir.

 


turkuazz

son durum nedir symnr?sakincasi yoksa paylasir msin?Cevaplamak için Üye ol