Bebeklerde gaz problemi

Annegozuyle soruyor: 10

Kızımda ciddi gaz problemi var. Geceleri ıkınmaktan uyuyamıyor canımın içi. Nasıl çözebiliriz? Henüz çok minik...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


somerb

Gazı çıkarma görevi eşinize düşüyor.. :)
Anneler pek sırtlarına vurmaya kıyamadıkları için gazı da çıkartamıyorlar, dolayısıyla biraz daha ağır baba eli gerekiyor.. ;)

Ayrıca biberona instant (suda eriyen) rezene koyup içirebilirsiniz, benim kızımda etkisi oluyordu..


Berna

Kızlarda pek gaz problemi olmaz diye duyarım, oğlumdaki gazın sebebi süt alerjisi olmasıymış bu nedenle çok zor bir 6 ay geçirdik. Laktoz toleranssızlığı (süt alerjisi) ihtimalini hafife almayın derim ben. Gaz sütün sindirilememesinden oluşabilir.
Biz sezaryenle doğum yaptığımdan ilk saatler mama vermiştik ve çocuk kıpkırmızı olmuştu.
Bu konuda bir soru daha vardı cevaplara bir bak istersen: http://nurturia.com/questions/f07c1544-30b4-4495-a3b8-9ccf00053185/1/gaz-sorunu


Annegozuyle

Cevaplarınız için çok teşekkürler.
Doktorumuz Babuline isimli bitkisel bir şurup verdi. Bir hafta kadar kullandık ama pek faydasını görmedik. Aranızda duyan ve kullanan var mı acaba?
Anladığım kadarıyla pek ilaç kullanan olmamış. Henüz bizim minik de sadece 1,5 aylık. Acaba doğal yollarla geçirmeye çalışsak mı, ilaç mı kullansak?
Gaz çıkarma işi bizde de babanın:)


khan

Biz Ilgaz için Nurse Harvey's gibi bir markanın şurubunu kullanmıştık, muhteviyatı çeşitli bitkiler vs. Bir faydasını görmedik. Gazın tek çözümü arkadaşımızın büyümesi sanırım, birine iyi gelen ötekinde pek etkili değil gibi.

Benim bir de bebeği hafif eğik tutma teorim var, şurada Tayga için yazmıştım (http://babayizbiz.wordpress.com/2009/09/27/3-hafta/#comment-181). Bizim gaz dertlerimizin sonuna geldiği için çalışıp çalışmadığını test edecek kadar deneme yapamadım, bir deneyin isterseniz.


Ozge

Mylicon diye bir gaz ilaci kullanmistik, ise yariyordu cogu zaman.
Bir de gaz cikarma yontemi de onemli, dizinizin ustune oturtup, boynundan tutarak sirtina vurmak en etkili yontem bence. Biz Derin'in gaz cikarmasini hep bu sekilde sagladik. Linkde bu pozisyonun resmini gorebilirsiniz.
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/imagepages/19651.htm
Bizde de babasi cikartiyordu gazini...
Gokhan hakli buyuyunce gececek. Umarim cok sancili olmaz bu donem.hande

Bizde subsimplex diye bir ilaç kullandık. Barsak hareketlerinin düzelmesine yarıyor. yani düzenli kullanıldığı taktirde işe bir hafta içinde yaramaya başlıyor. Bizim doktorumuz 4. aya kadar kullandırdı. sonrasında barsağı tembelleştirmemek için bıraktırdı. Biz ve birçok arkadaşım çok faydasını gördük.

Bizde ilk başlarda hiçbirşey kullanmama taraftarıydık fakat Can'dan sürekli sert bir araba fireni gibi bir ıkınma sesi geliyordu ve birgün ağzından kan geldi. Doktorumuz ıkınmaktan boğazının tahriş olduğunu daha fazla çocuğa işkence etmememiz gerektiğini ve bu ilacın en ufak bir yan etkisi olmadığını belirtti.

Birde bizim koliğimiz vardı akşamları 5-9 arası tutardı (nedeni nörolojik gelişmenin verdiği bir dışa vurum gibi açıklanıyor. çocuk nedensiz yere ağlıyor ağladıkça sindirim sistemide buna tepki veriyor, emmek istiyor ememiyor, hava yutuyor gazı artıyor, bu sefer daha çok ağlamaya başlıyor v.s.) en azıdan ilaçla birlikte kolik saatlerimizde gaz çıkartmasıda kolaylaşmıştı.

Elbette gene gazı oluyor ama rahatlıkla çıkartabiliyor. Birde en önemlisi emdikten ve yatırmadan önce mutlaka ağazından yuttuğu havayı çıkartmasını sağlayın uyanması pahasına. Can anormal hava yutardı. Somerb'in dediği gibi bu işi en iyi babalar yapıyor ben eşime kızardım bazen "aman kemiklerini kıracaksın" diye ama Can babasının kucağında çok rahatlardı. bizim pışpışlar hakikaten etkisiz kalıyor:))


hande

Bizim babamız da Can'ı yüz üstü koluna yatırır bir yandan da evi dolaştırırdı. O pozisyonu çok severdi, ama benim koluma Can sığmadığı için hiçbirzaman öyle susturamadım.


mkv

Merhaba, benim oglumda hic gaz problemi yasamadik. Kayinvalidemin tavsiyesiyle karnini doyurduktan sonra yuzustu yatirirdim, ben gazi olmamasini buna bagladim. yuzustu yatirinca gazini cok kolay cikartiyordu bizim ki. tabi bende hep yaninda kaldim bu yuzustu kaldigi surelerde...YesilAnne

Bazı doktorlar doğrudan etkiliyor diyor , bazı doktorlar çok alakalı değil diyor( burdan da bizim çok doktor gezdiğimiz sonucu çıkıyor :) ) ama eğer emziriyorsanız kendi yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmekte fayda var. Ben kendi adıma dikkat ettim. Hiç birşeyi soğuk tüketmedim. Gazlı içecek zaten asla yok. Gaz yapıcı yiyeceklere dikkat ettim .Oğlumda kolik derecesinde değildi ama çok gaz vardı.
Handeye kesinlikle katılıyorum bunun büyük bir nedeni emerken hava yutmasından kaynaklanıyor. Ve evet uyusa bile o gazı çıkarmak gerekiyor. Ben ilk zamanlar emerken uyuduğu için kıyamaz yatırırdım ama bunun yüzünden bebeğim çok acı çekti. Sonra akıllandım. Biz metsil kullandık hiç bir faydasını görmedik :) Zaten doktor da bizim ısrarlarımıza dayanamayıp vermişti.( çok gazı var doktor lütfen bişi önerin)
 Bi süre sonra hiç bişey kullanmadık. Ben bolbol rezene içtim. Bu bir süreç. Bebekte sizde eninde sonunda alışacaksınız. Geçecek :) Kolaylıklar dilerim.


Annegozuyle

Cevaplar için çok teşekkürler. Yeni bir doktora gittik. Bebeği çok fazla emzirdiğimi, o sebeple karnının çok fazla dolu olduğunu ve bu yüzden emerken zorlanıp hava yuttuğunu söyledi. Ben de bebişim ağladıkça aç sanıp daha çok emziriyordum.
Şimdi az emzirmeye başladım. Yavrm da biraz daha rahatladı. Her emzirmeden sonra yüzüstü yatırıp sırtına vuruyorum ve hemencik çıkarıyor gazını.
Henüz uygulamamız yeni, bakalım düzene girecek mi minnoşun gaz durumu...


Cevaplamak için Üye ol