sterilizatör,robot,buharlı pişirici vs...

belisq soruyor: 10

Değerli arkadaşlar, doğuma çok az zaman kaldı, eksik malzemelerden biri besin hazırlayıcı, diğeri sterilizatör. Yoğurt makinesi de düşünüyordum ama yorumları okuyunca caydım. Ben marka sormayacağım. Sorum şu: Evde buharlı pişiricimiz var -gerçi sinbo ve selelerin tam oturmamasına gıcık oluyorum ama yine de kullanılır halde-, çubuk blender ve rondomuz da var, bebek yiyeceği için kullanılan robotlardan mesela (Arzum multi cook ya da arzum buharlı pişirici gibi) almaya gerek var mı? Bu markanın ürünü sterilizatör olarak da kullanılıyormuş. Bir de bu bpa işi çok kafamı karıştırdı, bu tür ürünlerde bpa free olan var mı ki? Malum neredeyse hepsinin illa ki plastik bir aksamı var. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


kasimpati

sebzeleri clipso nun buhar sepetinde haşlayıp tupperware süzgeçten geçirerek veriyorum. buharlı pişiricilerde bpa free olup olmadığı hususunda uyarı yok bildiğim kadarıyla.sterilizatör ise biberon kullanmayacaksanız çok gerekli değil bence kendi özel tenceresinde kaynatmak daha pratik.


larem35

bebek besinlerini hazırlayan o robotlara bence hiç gerek yok.ek gıdaya başladığınız donemde çatalla ezip vermek en iyisi boylece bebeğiniz yutma,çiğnememe gibi problemi olmayacak.blandır,rondo gibi aletleri kullanmamamızı tavsiye ediyor doktorlar.bende hiç kullanmadım,hep çatalla ezdim verdim,şimdi bebeğim katı gıdalarıda kolaylıkla yiyebiliyor..meyveler içinde cam rende kullanmanızı tavsiye ederim.


emzirirseniz biberon kullanmayacaksınız dolayısıyla sterilizatore de gerk kalmayacak.belkı bebeğiniz emzik kullanır onuda bir tencerede kaynatıverirsiniz:)


angelique

valla benim bebegim ilk gunden emmedigi icin sterilizatoru cok yogun kullandik ve iyi ki dogumdan once almisim dedim. ama buharli pisirici ve robotun 4 aydan once kullanilmasi gibi bir ihtimal bulunmadigi icin onlari simdiden almaya gerek yok diye dusunuyorum.


bartum

Ben doğumdan önce bunların hiç birini almamıştım. Sonra bebek emmeyince ve biberonla beslemem gerekince sterilizatör aldık ve çok memnun kaldım ben. kaynatarak bayağı vakit alıyordu, sterilizatörle 6 dk da bitiyor sterilizasyon.

Buharlı pişirici de aldım ama birkaç kere kullandım bpa olayına kafayı taktım ve içime sinmedi, kullanamadım. Robota da gerek yok, çatalla ezmek yeterli...


perihan

Sterilizatörü iyi ki almışım, hep mama takviyeli gittik, tencerede kaynatmakla uğraşmadım, emziklerini da sterilize ettim, şimdi ek gıda başladı kaşık ve yediği kapları steril ediyorum. Buharda pişirmek için ikeadan aparat aldım ama gördüm ki o bile ihtiyaç değilmiş, küçük bir tencerede pişiriyorum sebze çorbasını. Yoğurdu kalorifer peteğinin üstünde mayalıyorum, çok güzel tutuyor, yazın da fırında 50 derecede mayalayacağım. Sterilizatör ve buharlı pişiricide hiç rastlamadım bpa free yazılılara ve hepsi plastik ne yazık ki... Umarım bol bol sütünüz ve emmeye düşkün bir bebeğiniz olur ve bunların hiçbirine gerek kalmaz. Önerim markalarını belirlemeniz ve ihtiyaç halinde doğumdan sonra almanız yönünde.jildando

Bizim ikincide sterilazatorumuz bozulunca zaten evde olan buharda pişirme makinası ile steril ettik.
Sonuçta steril etmek, kaynar suda ya da makinaların yaptığı gibi kaynar sudan da sıcak olan buharda belirli bir sure-yaklaşık 10-15 dk kadar- sıcağa maruz bırakmak demek.
Belki hiç ihtiyaç duymazsınız, belki sadece emzirirsiniz.
Ben ek gıdalara geçtiğim zaman ona ait hiç birşeyi steril etmedim, sadece ilk 6 ay biberon ve emzik için kullandım o kadar.
Bana göre dogundan önce alınması şart olanlardan değil, baktınız olmuyor,biberon kullanacaksınız, makineyi gidip alana kadar 1-2 gun kaynatarak idare edersiniz.
İsterseniz şimdiden araştırıp eğer gerekirse ne alacağınıza karar verin gerekirse sadece gidip almak kalsın.


angelique

sterilizator biberon'dan farkli olarak polypropylen diye bir plastikten yapiliyor ve bpa zaten icermiyor bildigim kadariyla. bpa sert plastikte var, mesela biberonlarin sisesinde olabilir ama emziginde zaten yoktur. o yuzden de emziklere bpa free yazmiyorlar genelde ama aslinda bpa free'ler...


belisq

Arkadaşlar, nete hergün giremiyorum, ancak şimdi okudum cevaplarınızı. Herkese çok çok teşekkür ederim, çok istifade ettim. Öncelikle şunu belirteyim, kesinlikle emzirmeyi istiyorum, şimdiden süt sağma makinesi, göğüs ucu koruyucuları vs..  de dahil emzirmekle ilgili herşeyi almaya çalıştım. Ama ne olur ne olmaz diye, bir şekilde biberon-emziğe muhtac olursam diye sordum sterilizatörü. Bir de çalıştığım için doğum sonrası 8 hafta sonra işe döneceğim, mecburen sağdığım sütü biberonla verecekler... Eğer buharlı pişirici de steril hale getiriyorsa tabii ki ekstra bir alet almam. Neyse, tekrar teşekkür ediyorum...belisq

Arkadaşlar en sonunda weewell sterilizatör aldım, steril ettiği malzemeden buharlaşan suyu sistemden uzak tutma özelliği varmış, o sebeple o marka aldım. geçen gece bebek geliyor sandık, sabaha dek eksikleri tamamlamaya çalışırken süt saklama kutuları ve biberonları da kaynatayım dedim, çok zor geldi. İyi olur inşallah, tekrar herkese teşekkürler.


bebegimoldu

Merhaba,

Avent'in sterilazatöründe ve buharlı pişiricisinde BPA yoktur. Her ikisi de %0 BPA ürünlerdir.

Burada da anlattığım Avent buharlı pişirici ve blender bu iki işi aynı kapta yaptığı için çok pratiktir. Bir tarafta buharda pişirir, sonra ters çevirip püre haline getirirsiniz. Besinlerinizin değeri kaybolmaz.
Sadece evde değil tatile gittiğinizde de çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Blender taşı, tencere taşı derdiniz kalmaz.

Sterilazatör içinse ben Avent'in dijital olanından çok memnun kaldım. 6 dakikada sterilize ediyor ve kapağı açılmazsa içindekiler 24 saat steril kalıyor. İnanılmaz bir rahatlık.
Ama evde mikrodalganız varsa Avent'in mikrodalga sterilazatörünü de kullanabilirsiniz. Çok hesaplı bir ürün. Naçizane tavsiyem, kesenize göre bir tane edinmeniz. Zira tencerede kaynatmakla sterilizasyon işiyle başa çıkılmıyor. Ayrıca bu kendince bir tehlike de yaratıyor.

Yoğurt makinası ben kullanmadım, tencerede mayalıyorum. Burada çok güzel anlatılmış:
http://annelerindunyasi.com/sut-uyuyunca.html

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler

Avent Annesi Müge - www.bebegimoldu.comCevaplamak için Üye ol