bebeğin gelişimi hızlıysa

arse01 soruyor: 10

5 aylık oğlum var.Dün doktora götürdük.Doktor gelişimi normalden hızlı dedi.Biraz korktum açıkçası yani herhangi bir sorun olur mu acaba diye.Kilosu 8.700 boyu 68 cm normalden fazlaymış.Ama internetten boy kilo cetveline baktım.Belirtilen aralıkların içinde.Çok canım sıkıldı ya.Bişey olur mu ki.

Bide bebeğim sırt üstünden yüzüstüne dönemiyor.Fazla kilodan dolayı mı ki acaba?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ra_she_de

şimdi oğlumun aşı kartına baktım 5 aylıkken 8,700 kg 70 cm boydaymış. benim oğlum biraz iri doğmuştu gelişimi de bu şekildeydi canınızı sıkacak birşey yok. zaten hareketlendikten sonra azalıyor kiloları eskisi gibi kilo almıyorlar. 1 yaşından sonra iştahları da azalıyor. sorun etmeyin bence. dönme konusunda da benim oğlum galiba 6 ay civarı dönmüştü. 


ra_she_de

şimdi oğlumun aşı kartına baktım 5 aylıkken 8,700 kg 70 cm boydaymış. benim oğlum biraz iri doğmuştu gelişimi de bu şekildeydi canınızı sıkacak birşey yok. zaten hareketlendikten sonra azalıyor kiloları eskisi gibi kilo almıyorlar. 1 yaşından sonra iştahları da azalıyor. sorun etmeyin bence. dönme konusunda da benim oğlum galiba 6 ay civarı dönmüştü. 


ediluj

anne sütü mü alıyor?sadece anne sütü alıyorsa zaten hiç sıkıntı yok..anne sütü ile alınan kilolar sonrasında vucudun gelişimine (boyuna gidiyor)..bir anormallik yok yani..ek gıda alıyorsada aşırı vermemek önemli belli düzende..ama bana boyu kilosu çok problemmiş gibi gelmedi..Benim oglumda daha yeni dönmeye başladı 6. ayını doldurduktan sonra..
sevgilerimle..


arse01

Anne sütü alıyor. Ayy çok saolun.İçimi rahatlattınız.Bi de bi arkadaş çocuğun biyeri hızlı gelişirse biyeri yavaş gelişir dedi. Hızlı kilo alıyosa zekası mı acaba gerilicek ki dedi iyice bozdu moralimi.Ondan yazdım bu soruyu yoksa ondan önce dert etmiyodum.


ra_she_de

yok bence saçmalamış o kişi :) benim oğlum tombiş olduğu halde motor gelişimi zekası da gayet iyi gidiyor 13 aylıkken 6 tane küpü üstüste koyabiliyordu hiç merak etmeyin herşey normal :)
elifin_annesi

arse ne sacmalamıs arkadaasın eger kıloyla ortalı olacaksa butun ırı yada kılolu bebeklerde zeka gerılıgı olacak sen duydun mu boyle sey donmesı ıcın sen onuı ttesvık edıcı ol yardım et bak nasıl donerr 


jildando

sizin arkadaş şaçmalamış hakikaten.
Benim kızım 5 aylıkken 8600 ve 68,5 cm miş( bende aşı kartına baktım şimdi) kaba motor, ince motor ve konuşma becereilerinde yaşıtlarından ilerde, bu benim değil doktorun gözlemi.
Oğlumsa 7800 ve 68 cm miş 5 aylıkken. Oda konuşma değil ama diğerlerine göre yaşıtlarından ileride.
Hiç sıkmayın canınızı, hareketlilik çocugun yapısından da gelen birşey, benimkiler boy ve kilo olarak aynı rakamlarda gitselerde kızım 4,5 aylıkken oğlumsa 3 aylıkken dondu, nitekim kızım 12 aydan sonra oğlan ise 11 i doldurmadan yurudu.
Kısacası boy ve kilo zeka ile ne doğru ne de ters orantılı.
Bu arada demeden edemeyeceğim, arkadaşınızın yaptığı ne kadar ayıp. İnsan arkadaşının bebeğine, annenin ne hissedeceğini de dusunmeden, bilgisizce yafta yapışırtırırmı?


seligon

Benim kızım şu an 3 ay 11 günlük. Bir hafta önceki kontrolümüzde 7900 kg ve 64 cm geldi. Biz de oldukça hızlı gelişiyoruz. Ben de çok kafama takıyorum bazen. Ancak sadece anne sütü ile beslendiğinden doktorumuz hiç sorun değil dedi. Hareketlenince kiloları verecek ama uzun boylu olacak o belli dedi. 

Bir de bazı şeyler genetik oluyor. Benim bebekliğim de böyleymiş. Oldukça kilolu bir bebek olmama rağmen 10.ayımın içinde yürümüşüm. Ama eğilip kalkarken zorlanıyormuşum fazla kilodan. Sonrasında hep normal kiloda bir insan oldum. Sanırım kızımda benim gibi olacak. Ama insan yine de endişeleniyor işte elinde değil. gly

dogumunda 4 kg ve 52 cm  olan oglum 1 ay sonra  7,5 kg ve 60 cm.di. doktorumuz gayet normal buldu, sadece süt alıyor zaten. ilk oğlum mama aldığı halde böyle değildi, ama o da hep iri yarı ve tombikti, 9 aylıkken yürüyebiliyordu.  her bebek farklıdır, eğer böyle gelişmek istiyorsa hiç endişelenmeyin, bebeğinize bırakın, o halleder, zaten yürümeye başlayınca kilo milo kalmıyor, bu kadar ayrıntılı düşünmeyin bence:)


gly

moralinizi bozan arkadasınız da nazar değmesin diye oyle demiştir heralde, bu nasıl söz yarabbim, kıskanmıştır demek istemiyorum tabii de çok cahilce bir laf olmuş gerçekten...


Cevaplamak için Üye ol