1 yaş ve memeye yapışmakkkkk!

river soruyor: 3

merhaba..kızım 13 aylık oldu.yaklaşık 10 gündür memeye yapışık halde geziyoruz.sürekli paçamda meme diye ağlıyor.yemek yemmiyor.meme vermeyip oyalamaya çalışıyorum en fazla 5 dk.sonra deli gbi ağlıyor.memeyle uyuyor gözünü açar açmaz memee.eli memeye dğsin aman hemen memee.hani yeni doğduklarında emziriyoruz ya öle oldukk.çok bunaltıyor beni.zaten yapışık bi halde geziyorduk iyice beter olduk.en çokta bişey yememesine üzülüyorum..şimdi ağlas da,memeden uzaklaşrmalı mıyım,bu durum geçene kadar sabırr mı? 10 gündür sabrediyorum geçicek ggbi durmuyo!

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


CokBilmis

Geçecek elbette :)

Muhtemelen ayrılık korkusu yaşamaya başlamıştır. Bir de yürümeye filan da başladıysa düşme vs korkuları da başlamıştır. Hatta üzerine bir de diş filan çıkartıyorsa, bir de ağzının içindeki his onu rahatsız ediyordur.

Ama bir yandan da: meme sizin memeniz. Artık memeden başka yöntemlerle sakinleşmeyi öğrenmeye ihtiyacı var.

Ben olsam (ki oldum tabii ki sizin yerinizde bir dönem): Sürekli konuşarak ikna etmeye çalışırdım. "Meme acıyor" "Meme uyuyor" denebilir. 2 kelimeli cümleleri rahatça anlayabilir bence o aylarda. Ayrıca yüz ifadenizden, mimiklerinizden canınızın yandığını, sıkıldığınızı vs de anlayabilir. Ama eğer siz sözle ifade etmezseniz de, bebeğiniz sizin vücut dilinizden bir sıkıntı filan sezerse iyice gerilir, korkar, güvensizlik duyar, daha çok memeye yüklenir.

Benim tecrübem bu: Bebeğin neyi yapmamasını istiyorsanız, muhakkak yapıyor. Eğer yapmasını aşırı istediğinzi bir şey varsa, onu da yapmıyor.

Önce sakinleşin. Kafanızd akonuyu çözün. Nasıl hareket edeceğinizi planlayın ve planınıza sadık kalın. EN fazla 1-2 hafta içinde eski düzenine dönecektir.


river

çok tşkr ederim çok bilmiş.söylediğin gibi meme uyudu falan diyorum daha da çığlık atıyor..balkona çıkarıyorum,oyuncaklarla oyalıyorum o an unutuyor ama yine hatırlıyor.sanırım başkası oyalasa daha başırılı olucaz.annem hemen üst katımızda ama o da sürekli ağlatma ver ver diyor...dediğin gbi yürümeye de başladı.düşerse,korkarsa da memeye geliyor hemen..umarım yine dediğin gbi olur ve en kısa sürede geçer.

imza : çıldırmek üzere olan anne :)
Sevgiler...


CokBilmis

Ağlayacak, maalesef.

Ama "memeyi toptan kesmek mi, yoksa sadece geceleri vermemek için ağlatmak mı" arasında seçim yapmak gerektiğinde ben ikinci şıkkı tercih ettim. Ve bu nedenle hala emzirebiliyorum.

Ayrıca korktuğunda, ürktüğünde ağız yoluyla kendisini sakinleştirmesinin de ileride sorun yatabileceğini, mesela sigara ya da aşırı yeme tiryakiliği oluşturabileceğini düşünüyorum.

O ağladığında, onun iyiliği için uğraştığınızı düşünüp sakinleşmeye çalışın.

Memeye takıldığında ortada görünmemeniz daha iyi olur. Babasından 1-2 hafta gece uyanmalarında göz kulak olmasını isteyemez misiniz?Cevaplamak için Üye ol