Yemek mi Mama mı?

Damlanin_Annesi soruyor: 10

1 yaş itibarıyla herşeyi yiyor ama bakıcımız hazırladığı yemeği rondoluyor, püre kıvamında diil ama pütürlü oluyor.

Haftasonları ben kendim hazırladığım yemeğin bir kısmını normal haliyle yediriyorum ama bir süre sonra sıkılıp ağzından atmaya başlıyor. Bende o zaman rondoluyorum.

Siz ne yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


hasibebiricik

biz genelde mutlaka rondodan geçmiş ,karışık sebzelerle ,ya da kıymalı ya da tavuk sulu ,çorbalar eşliğinde kendi yediğimiz yemeklerden bira ufalayarak ya da ezerek ona da yedirmeye çalışıyoruz , miktar bazan çok az oluyor bazan çok zevkle yiyor fazla da yiyebiliyor ,mesela dün ıspanak yemeği ve de makarna yedi benimle birlikte öğle yemeğinde .


evren

Tan'a neredeyse 9 aylıktan beri her şeyi püre yapmadan veriyorum.  Rondoyu hayatımızdan çıkardık artık. eğer yemeğin içindeki parçaların büyük olduğunu düşünüyorsam çatalla çok az eziyorum. Bebeklere gıdaları uzun süre püre halinde verince rahatı seviyorlar ve çiğneme işinden vazgeçiyorlar. 


evren

Tan'a neredeyse 9 aylıktan beri her şeyi püre yapmadan veriyorum.  Rondoyu hayatımızdan çıkardık artık. eğer yemeğin içindeki parçaların büyük olduğunu düşünüyorsam çatalla çok az eziyorum. Bebeklere gıdaları uzun süre püre halinde verince rahatı seviyorlar ve çiğneme işinden vazgeçiyorlar. 


senayc

evren in söylediği gibi,pütürlüye alıştırmak çok öenmli. bizde çok kısa bir süre rondo kullandık. Sonra ben de çatalla ezip verdim. ne yedirirsen yedir,ben zorlama diyeceğim. en büyük hatamız zorlamak oldu.
mama ya da yemek,neyi tercih ediyorsa onu yesin bence.


Damlanin_Annesi

Mama formunu daha kolay olduğu için onu tercih ediyor ama kendi yedirdiğim öğünlerde mümkün olduğunca önce normal hali ile veriyorum. Sıkılınca rondoluyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler!Damla

Aynı öğün içinde öyle yemedi böyle deneyelim diye çok fazla seçenek sunmak da seçiciliklerini arttırıyor. O öğün yemediyse bence daha uğraşmayın. Bir sonraki öğünde dener, ya da o sebzeyi henüz öğütmekte zorlanıyorsa bir süre daha çorba olarak verir, başka yiyecekleri pütürlü verirsiniz.

Ben çok yaptım ve sonra çok pişman oldum da ondan biliyorum :)

Bu sorunun yanıtlarına da bakabilirsin, dolaylı olarak yararlı olacak şeyler vardı: http://www.nurturia.com.tr/questions/e11ca59c-a6c5-428f-8f6c-9ca2007a7058/1/nasil-sebze-yedirebilirim 


Berna

Biz de genellikle blenderdan geçirdik yemeklerini şimdi taneli yemekleri pek yemiyor, kırmızı eti kıymalı pide/ gözleme/börek içinde ya da köfte olarak tüketiyor. Biftek, kuşbaşı et ya da tandır vs. çok az yiyor. Sonunda hepsini reddetmeye başlamıştı. Öyle ki en son çözüm olarak, bugün bifteklik eti kuşbaşı yaptırıp aldım ve pişirdikten sonra blenderdan geçirdim, liflere ayrılmış eti severek yedi, ben de bir aydır bunu niye yapmadım diye hayıflandım. Gerçi Sinan'ın dişleri de ancak tamamlanıyor, 8 azı dişinin haricinde.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Birkaç haftadır artık kendi yemeklerimizden yediriyoruz. Doktorumuz da artık sofrada ne varsa ondan yemeli dedi.

Ben de eskiden ona özel etli sebze yemeği yapıp blendrdan geçiriyordum, artık herşeyi yiyor maşallah. Yavaş yavaş sizin pıtır da alışacaktır. Pes etmek yok.Damlanin_Annesi

Saolun yorumlarınız için, elimizden geldikçe yedirmeye çalışıyoruz.
Ama farklı yollarla geri püskürtme çalışmaları devam ediyor kendisinin.


Damlanin_Annesi

Hala pütürlü vermeye devam, araya arpa şehriye ya da minik makarna karıştırıyorum, bazen yutuyor, bazende dilinde hissettiği an dışarı püskürtüyor :)

Ancak ısrarlı davranmama olayına kendimi alıştırdım, bakıcısından güzel yiyor, varsın haftasonları daha az yesin. Çünkü karşılıklı güç savaşına dönüyor resmen.


Cevaplamak için Üye ol