anne sütü

sevda1 soruyor: 10

özellikle 2 çocuğu olan annelere sormak istiyorum,anne sütü alan bebeğiniz ile almayan yada az alan bebeğiniz arasında hastalıklara yakalanma,bağışıklık açısından fark görüyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


AOA

yakın bir arkadaşımın bir çocuğu 1 yaşına kadar emdi, diğeri 2 ay emdi. emmeyen biraz daha hassas.


anneyazar

Emen çocuğun bağışıklığı elbette çok daha kuvvetli olur anne sütü doğal antibiyotik görevi üstlenmektedir zaten.

Dolayısıyla da elbette emmeyen kardeşe göre daha az hastalanması normaldir. Ama başka koşulları da yine gözardı  etmemek gerekir.


deyra

aishwarya
umarım bebeğine yetecek kadar sütün olur da, bu inceliksiz abuk sabuk cümlelerini hatırlamak zorunda kalmazsın


kuzununannesi

sana katılıyorum deyra..

birincisi her cocugun bunyesi farklı

ikincisi anne sutunun koruyuculugunu her yer bas bas bagırıyor

üçüncüsü, kimse keyif olsun diye mama vermiyor cocuguna.. mecbur kaldıgımız sutumuz yetmediği veya kesildigi için veriyoruz..

hem formül mamalarda baya besleyici.. adı üstünde FORMÜL MAMA
ÇOCUGUN İHTİYACLARINA GÖRE HAZIRLANMIS BESİNLER BUNLAR..

dilerim senin sutun yeterli olur, yada kesilmez de bu cumlelerinin "içiboş"luğunu anlamak zorunda kalmazsın..


selencem

Pardon da mamalarin ici bos derken?!nilaylilayla

etrafımda ne kadar sırf anne sütü alan bebek gördüysem hepside sürekli hasta, 1 kış boyunca 3-4 kere gribal 3-4 kere bağırsak enfeksiyonu gecirdiler..mama yiyenler zımba gibi..artık hiç o söylemlere inanmıyorum,genetik mirasa daha cok ınanır oldum..bağışıklık sistemi olayına ve emzirdikçe gelir inanışınada inanmıyorum süt varsa vardır yoksa yok..


selencem

Anne sutu bagisikligi guclendirir, bu bir gercek. Ama bagisikligin kaynagi degildir. Yoksa emmemis insanlar nasil yaşardi? Bu bagisikligi artirma ise 3 ay bile emzirseniz 6ay surer. Ayrica mamalar oldukca besleyicidir, hatta anne sutune yakin koruyuculuk saglarlar. Bu anlattiklarim doktorlarin soyledikleridir, bilimseldir, kanitlanmistir.


nesejoy

Annem ablami sadece birkac ay emzirebilmis. O zaman boyle gelismis mamalar da olmadigindan sulandirilmis yogurda gecmisler.

Beni ise 1,5 yasima kadar emzirmis.

Cocuklugumuzda da su anda da ablamin bunyesi benden hep daha kuvvetlidir.

Sadece kendi ornegimizden sonuca varacak olursam bizde tam tersi olmussunny

aynı koşulda yetişmiş anne sütü alan bebeğin mama alan bebekten bağışıklık sistemi tabi ki daha güçlü olacaktır artık bunu bütün dünya biliyor kanıtlanmış birşeyi tartışmaya gerek yok ama başka faktörler de var genetik miras, çevresel koşullar, yetiştirilen ortam vs. bunlar da bağışıklık için önemli faktörler.


sunny

aynı koşulda yetişmiş anne sütü alan bebeğin mama alan bebekten bağışıklık sistemi tabi ki daha güçlü olacaktır artık bunu bütün dünya biliyor kanıtlanmış birşeyi tartışmaya gerek yok ama başka faktörler de var genetik miras, çevresel koşullar, yetiştirilen ortam vs. bunlar da bağışıklık için önemli faktörler.Cevaplamak için Üye ol