anne sütü

sevda1 soruyor: 5

özellikle 2 çocuğu olan annelere sormak istiyorum,anne sütü alan bebeğiniz ile almayan yada az alan bebeğiniz arasında hastalıklara yakalanma,bağışıklık açısından fark görüyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


kem

benim çevremde de mama içen çocuklardansa anne sütü alan çocuklar daha fazla hastalanıyor sanırım demirle yani kansızlıkla ilgili bir durum .mamaların içinde demir mevcut  anne sütü alan bebeklerde dışardan takviye yapılıyor ama emilimi çok zor bir saat öncesi sonrası emzirilmeyecek falan çok zor bir durum çoğu zaman uyulamıyor buna çocuk ağlıyor istiyor mecburen emziriyosun malum biz annelerde de doğum sebebiyle demir eksikliği baş gösteriyo sütle çocuğa  bu açıdan pek destek olamıyoruz .düşüncem bu.ne derece doğrudur bilemiyorum umarım yanlış birşey yazmamışımdır  


listana

neden herkes birbirine nispet yaparcasına bir tavır alıyor anlamadım doğrusu. ben bu siteyi insanların tecrübelerini paylaştıkları bir tür yardımlaşma ağı zannetmiştim. anne sütü başlığı altında bile neredeyse batıl diyeceğim cümleler dolaşıyor. ilginç! aslında çok adetim değil böylesi tartışmalara girmek ama nedense dayanamadım. anne sütünün bunca yararı bilinirken, tüm bilimsel makaleler bunu desteklerken sütü olmayanların bunu bir tevatüre dönüştüren söylemleri yahut, sütü olanın en ince detaylarla anne sütü referans alınarak geliştirilen formül mamayı birden içi boş ilan etmesi..

neticede insanoğlu her türlü büyüyor, gelişiyor. sütlü ya da sütsüz:)


ozalp07

calliophe yazdıkların çok güzelde, sütü olmayan anneler nasıl beslesin bebeğini iqsu 11 puan eksik olmadan. önerilerini bekliyoruz.


ozalp07

sitede bu konuyla ilgili zaten çok tartışmalar yazışmalar oldu. laf kalabalığına ya da karşılıklı laf atmaya girmiycem asla. anne sütünün önemini zaten herkes biliyor. bir bebek prematüre doğmuşsa düşük doğum ağırlıklı, o bebeğe anne sütüde yetmiyor. anne sütüne protein alıp karıştırıp veriyorsunuz( aptamilin bir nevi mama) yani mecbur kalınca veriliyor. böyle mama yiyen çocuk iqsu düşük, yok bilmem neyi böyle neyi şöyle gibi yorumlar annelerin kendini kötü hissetmesinden başka hiçbir işede yaramıyor. verdiğin linkine açıp okumadım bile! okusam nolcakki aa ne güzel bebeğim iqsu düşük olcakmış diyemi okuyayım.(inanmadığım bir şeyi de okumam) prematüre bebeğime keçi yada inek sütüde veremezdim senin verdiğin istatistikler doğru çıksın diye kusura bakma. neyse uzatmaya gerek yok. biraz duyarlı olunsa yetecek sanırım. inşallah ikinci bebeğinde mama vermek zorunda kalmazsın sütün bol bol olur. yada bak kızın var ilerde o anne  olcak inş.  hep anne sütüyle beslensinler inş. olmazsa siz keçi inek sütünü sulandırır verirsiniz artık. bazı konular da çok büyük konuşmamak lazım. sağlıkla büyüsün kızınız.


dilekmerto

tam yeri yazmanın..bu sitede hiç kimse hiç kimseye birşey dayatmıyor..herkes bildiklerini paylaşıyor..o kadar çok şey öğrendim ki burdan ve emziren anneler grubundan..kaldı ki emziren anneler grubunda sütü az olduğu  için mama veren annelerde var..defalarca yazdım .ilk oğluma 2 ay anne sütü verdim..sonrası  şüpheyle baktığım mama..ben doktorum..eşim doktor.. karşımızda bize dayatılan nasıl yazıldığı ya da yazdırıldığı belli olmayan binlerce makale..gelin de inek sütünü sulandırın..yapamadık..verdik mamayı..ek gıda sonrası  miktarı azalttık.8 ayda inek sütüne geçtik..çok şükür çok zeki bir oğlumuz var..ben sadece 2 ay emmişim..eşim 5 ay. ne ben ne de eşim bağışıklık sistemiyle ilgili sıkıntı çekmedik.çok sık hastalanmadık.IQ  MUZ KAÇ BİLMİYORUZ O AYRI:))).benim kuşağımında inek sütü çok yaygın..kim ne derse desin...ben inek sütünü baz alan ya da soya bazlı ,fabrikada üretilen elementv eklenip çıkarılan ticari bir maddenin reklamlarında anne sütüne eş değer gösterilmesini hazmedemiyorum..antikor üretiyorlarda bizim mi haberimiz yok..bağışıklık sistemi sadece prebiyotik lifden mi ibaret..(piyasadaki en büyük firmada var sadece) o kadar çok şey etken ki bağışıklık sisteminde ..öyle güzel reklam yapıyorlar ki..artık devam sütü de var..3 yaşa kadar devam ..yakında bizim içinde süt üretirler ..oh ne ala..ben mama  firmalarının reklamlarının sütü yeten annelede bile öyle bir etki yarattığını gördüm ki.. direkt 6.aydan sonra hoop alınıveriyor..çok uzattım..oğluna mama vermiş ve bunun hesaplaşmasını yapan bir anne olarak umarım yanlış yapmamışımdır..umarım vermek zorunda kalan hiç kimse buna pişman olmaz..umarım..sevgiler..
Cevaplamak için Üye ol