Eşinden ayrılmış anneler deneyimlerinizi anlatır mısınız...?

duygu_kagan soruyor: 10

merhaba sevgili anneler;
eşimle sorunlarımız olduğu için 4 ay önce ayrıldık ve 15 gün önce de resmi olarak boşandık. oğlum 17 aylık. evli olduğumuz zamanlarda da babası fazla ilgilenmediği için babasının yokluğunu şu an çok fazla aramıyor. ancak velayeti bende olmasına rağmen tabiki babasıyla da görüşüyor. ben çocukların istediği zaman diğer ebeveyni görmesi gerektiğini düşünüyorum. mesela bizim durumda hafta sonu cumartesi 9 dan pazar 17 ye kadar babada kalacak. hafta içi bende. babasıyla aynı şehirde olduğumuzdan hafta içi bazen babası görmek istiyor bazen hafta sonu almıyor. benim sorum şu : çocuk şimdi küçük ama ilerde olayları anlayacaktır. belli bir düzeni mi olmalı yani babayı göreceği zaman belli göremeyeceği zaman belli mi yoksa istediği zaman mı olmalı. ama aklımı kurcalayan bir şey de acaba çocuk ilerde ne zaman alınacak ya da alınmayacak bunun karmaşasını yaşar mı içinizde boşanan anne varsa çocuğa nasıl yaklaştınız neler yaptınız deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


asila

bızde esımle 2 aydır ayrıyız Martın 4 nde mahkememız var esım gün asırı gelıp goruyor ben evden gıdıyorum 1 2 saat hafta da 1 de 3 4 saatlıgıne babaannesıne dededıne goturuyor oglanı 1 yasında oglum en az zararla etkılenmesı ıcın elımızden gelenı yapıyoruz umarım sızde yavrunuz ıcın uygun bı yol bulursunuz... artık ssk hastanelerınde bıle cocuk psıkıyatrısı pedegog var sız anlatamıyorsanız oraya gıdın 3 nuz


duygu_kagan

hepinize çok çok teşekkürler derdime ortak olduğunuz için.
sevcanvet, fistikcik ve _buyazmelegim avukatım var ama çok ilgili değil.yani öylesine girip çıkıyor. mahkemede itiraz ettim ama hakim(bayan olmasına rağmen) dinlemedi bile. o zaman zaten yıkıldım.
uraseval evet tanışmadık :) ama duaların için çok teşekkürler.
sevgili asila öncelikle üzüldüğümü belirteyim. zor bir durum. umarım senin eşin benimki kadar anlayışsız olmaz ve çocuk için zor süreci kolay atlatırsın. pedegog konusunda özele de gittim ama 3 yaştan önce yapılabilecek pek bir terapi olmadığını söylediler.
ALLAH HEPİMİZİN KUZUCUKLARINA SAĞLIKLI MUTLU VE HUZURLU BİR KADER NASİP ETSİN İNŞALLAH.


turkuazz

eşinizle birlikte çocuğunuzu da alıp bir uzmana danışşanız ?kabul etmez mi?tansu oskay var bildiğim,hatta bu haftasonu boşanmayla ilgili epey bir twit yazdı.Twitterdan bakabilirsiniz bilgilerine.Sonuçta boşandınız ve çocuğun her gelişim aşamasında farklı sorunlarla karşılaşacaksınız.Düzenli olarak pedagog ziyareti hem size hem oğlunuza faydalı olmaz mı?


ne kadar sıkıntılı da olsa erken yaşlarda boşanmak çok daha iyi.Yakın bir arkadaşım (10 yaşında oğlu var) 10 yıldır senede 3-4 kez dava açıyor sonra boşanmıyor vs..yılan hikayesine dönmüştü,tabi çocuk büyüdü,boşanmayın diye ağlıyormuş.Geçen ay boşandılar ama karı-koca karar almışlar çocuğa söylemeyecekler ve aynı evde yaşamaya devam edeceklermiş!! ne plan di mi?demem o ki çocuk büyüdükçe çok daha zor,her sorunun üstesinden geleceğinize eminim,dualarımız sizinle.


cerenaltintel

17aylık bir çocuğun evinden ve annesinin yanından başka bir yerde uyuması nasıl bir hakimin verdiği bir karardır.. bence bir an önce düzgün bir avukatla bu yanlisligi düzelttırin. eski eşim mahkemede bunun lafını bile edemedi çünkü hakim ettirmedi. 5yaşından sonra yatili kalmasina izin var. 5yasina kadar 8saatten fazla goremez,yatili kalamaz. O yaş grubu için uyuyup uyandığı yerin aynı olması ya da yanında annenin olması çok önemli.


cerenaltintel

biraz kizgin yaklaşım kusurum bakmayın,kızdığım şey cahil hakimler ve avukatlar aslen. bu durum yasada var mı bilmiyorum ama içtihat halinde olduğunu biliyorum,halen kafalarina göre kararlar alıyorlar. umarım aranızda ya da mahkeme yolu ile çözüme ulasabilirsiniz.duygu_kagan

turkuazz arkadaşının durumu çok daha kötü en kötüsü çocuğa yalan söylemek yani ilerde asla o çocuk anne babasına güvenmez. ve bir derdi olursa onlardan yardım istemez. ben de adanada pedagog arayışındayım dava konusunda ne yapsam ne etsem de yaza kadar bir sonuç elime geçemeyecek sanırım.
cerenaltintel seni çok iyi anlıyorum. ben de çok öfkeliyim ama en çok da dinlemedi hakim ve avukatım da sadece dediği şu oldu: davamız sübut olmuştur. başka bir cümle kurmadı. kesinlikle hakkımı helal etmiyorum o avukata ki bir dünya da para aldı. yeni bir dava açıp dediğin gibi sanırım içtihatı birleştirme istemek mantıklı olacak.
concealed elimden gelen bir şey olsa keşke. inan ki uykularım kaçıyor. inşallah hakkımızda hayırlısı olur.


tarantababu

görüş nasıl ayarlandı tam detaylı anlamadım ancak görüşle ilgili sıkıntı yaşıyorsanız yeniden sadece görüş tahsisi  deniyordu galiba  ama onun için dava açabilirsiniz, çok sürmez bu tür davalar, uzman görüşü istenip erkenden karara bağlanır, ön inceleme süresiyle birlikte en fazla bir kaç ayda çözülür, ama sonuçta istesenizde istemesenizde oğlunuzun babası o adam ve onun ailesi, tuvalet eğitiminden daha önemli olsa gerek baba ile geçireceği zaman, görüşte hangi ay alacağı belirtilmiştir,  tahmin ediyorum 21. aydan önce olmasa gerek bu zamana kadar da siz çoktan görüşü düzenletirsiniz yeniden, bir ay çok uzun bir zaman ama ben sizin yerinizde olsam oğlum için kalabileceğim yakın bir yer ayarlar görüşmelerini sağlardım, bana hakaret dahi edilse çocuğumun psikolojisi herşeyden önemli olurdu, kaldı ki hiç bir baba tıpkı anne gibi çocuğunun kötülüğünü istemez...


asyaperi

merhaba  bende 17 aylık bir bebeğin anneden ayrı kalmasına nasıl musade ettiklerini anlamadım, yaza 22 23 aylık olsada 1 ay çok uzun bir süre anneyi görmeden bence yaza kadar bitmez gibi düşünüpte durumu kabullenmeyin ve iyi bir avukat bulup tekrar dava açın belki dava bitene kadar yazın alma durumunu engelleyebilirsiniz , adanada olduğunuzu yazmışssınız bende adanada yaşıyorum anima psikoloji eser ölçer i tavsiye edebilirim ben kızımı 17 aylıkken korkuları ve aşırı hassaieti için götürmüştüm evet 17 aylık bir çocuğa terapi veremiyorlar ama biz ebeveynleri doğru bir şekilde yönlendiriyorlar , en azından yazın 1 ay göndermek zorunda kalırsanız çocuğunuzun bunu en hasarla atlatması için neler yapabilceğinizle ilgili bilgi sahibi olursunuz eser beyden memnun kalma nedenim birincisi oda 3 yaşında bir kız kızbabası ve sizi daha iyi anlıyor sabırla dinliyor ve tavsiyeleri hep hayatın içinden doğal ama etkili netten iletişim bilgilerini bulabilirsinizduygu_kagan

tarantababu ben de babasıyla görüşmesin demiyorum. tabiki görüşecek ve onun tarafından akrabalarını kuzenlerini bilecek. ama sıkıntı tuvalet eğitimi çocukların hayatındaki en önemli dönemlerden biri ilerki yaşantısında çok önemli bu dönemde yaşayacağı deneyimler ilerde kişiliğe bile yansıyor. kalacak yer ayarlaması mümkün değil köy çünkü ve kiralık ev falan yok orada.artı bir de 1 ay nasıl dayanacağız ikimizde:( onu merak ediyorum.


duygu_kagan

sevgili asyaperi önerin için çok teşekkür ederim. en kısa zamanda bahsettiğin psikoloğa ulaşmaya çalışacağım. çok teşekkürler tekrar. umarım kızının korkuları geçmiştir.Cevaplamak için Üye ol