Bakıcının annecim annem kelimelerini kullanması

araf_01 soruyor: 10

Bir ay sonra işe başlayacağım diye bakıcımızı şimdiden yanımıza aldık. Alışma süresi olsun diye..Arkadaşların tavsiyesi ile bir bayanla tanıştık ve uygun bulduk 4gündür bize geliyor..Bayan 45 yaşında 15 yıllık evli ve çocukları olmamış daha önce iş amaçlı bir bebeğe bakmamış ama yiğenlerinin bakımında hep yardımcı olmuş..Gözlemlediğim kadarıyla acemilik çekmiyor mama ydirme alt değiştirme v.b konularda, oğlumda alıştı benim de içime sindi diyebilirim..

Gelelim konumuza bugün ben mutfaktayım oğlumla bayan salondalar oğlumu ' annecim annem oğlum' tarzında kelimeler kullanarak seviyor benim yanımda oğlum diyor sadece..Ben duydum üzüldüm keşke oda anneliği tatsaydı diye düşündüm içimden..Eşim gelince ona da söyledim üzüldüğümü anlattım o pek hoş bulmadı yaklaşımını uyar öyle konuşmasın dedi sonra gülerek bak alışır annem falan der sonra da alıp oğlumu kaçmasın dedi..Benim aklıma takıldı mı takıldı eşim şaka olarak söyledi ama içime kurt düştü..Hani olmaz ya neler duyuyoruz neler görüyoruz diye..

Yani size sorum bakıcının bu tarz yaklaşımı sorun mu uyarılmalı mı (eşim olmasa uyarmak aklıma gelmezdi) birde sizin görüşlerinizi almak istedim yoksa bu sorun olacak birşey değilmi?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


versus

Ne kadar mantıklı düşünsem de, beni rahatsız ederdi doğrusu. Ciddi olarak değil ama şaka yollu uyarırdım herhalde. "xxx hanım, bak sen bunu annecim diye seviyosun ama anneleri karıştırmasın çocuk, sonra kim benim annem diyecek hehe" şeklinde...


Kayla

Sizi cok iyi anliyorum, sadece beni lutfen yanlis anlamayin, nacizane fikrim; cok icten davranmis hanimefendi. Sizin anladiginiz anlamda annecim demek degil diye dusunuyorum. Bazen annemde kizima annecim yapar ama bizim algiladigimiz anlamda degil. annemin arkadaslari kucuk kizim nasil diye sorarlar bana telefonda...iki dedesi kara kizim der...anlattiginiz kadariyla ictenlik ve sefkat oldugunu hissettim ben...hassas bir konu oldugu icin yanitlamak,kendimden ornek vermek ve yanlis anlamamanizi rica ederim..sevgiler:)


araf_01

Kayla evet anlıyorum ne demek istediğinizi zaten bende duygusal bakmıştım olaya  sorun diye algılamadım hiç..Eşimin söylemesinden sonra kafama takıldı..


Kayla

Erkekler cok duygusal anlamda tartamiyor bence bazi seyleri. Hayatimda hep basta anneme sonra diger soyleyenlere kizdigim "anne olunca anlarsin" durumu var ya, dogru oldugunu gordum, erkek o duyguyu yaradilis geregi anlamiyor. Sonucta esimizin anne babasina da anne baba diyoruz kendimizin olmasina ragmen:) disardaki insanlar da teyze amca oluyor akraba olmasada...isin latifesi bir yana, ic gudulerinize guvenin siz...sizin ne hissettiginiz ve guvenmeniz onemli. Anne sevgisi duygusu hakkaten farkli...


neretva

Sizden almıştır büyük ihtimalle. Ben bazen oğluma aşkım diyordum, onu çok seven bakıcısı da aşkım demeye başladı arada. Beni rahatsız etmezdi, bebeğine bakıcı için X Anne diyenler var. Ama sizi rahatsız ediyorsa şimdiden söyleyin. Siz işverensiniz, nasıl başlarsa öyle gider. Ama tabii gönlünü kırmadan yapmak lazım. Kaçırma konusundaysa herhalde araştırmışsınızdır, yeri yurdu bellidir.ipekkusgoz

Ben kayınvalidem annecim vs diye seslenince bile rahatsız oluyorum. Çocuk anne deyince atlıyor hemen kendi karşılık veriyor.Ya da oğluma o şekilde sesleniyor.Bir kaç kere uyarınca yapmıyor artık.Bu yüzden sizin de bundan rahatsız olmanızı anlayabiliyorum.Bence baştan uyarın ve bir süre gözlemleyin değiştiriyor mu tavrını. Gerçi şimdi yapmasa bile eğer gerçekten düşündüğünüz gibi bir çocuk özlemiyle bunu yapıyorsa siz yokken devam edecektir. Ama uyardığınız zamanki tavrından anlarsınız sizi anladığını ve gerçekten bu yüzden söylemini değiştireceğini.neretva'nın dediği gibi ben de duydum bir arkadaşımın çocuğuna 'komşu anne' tabirini kullandığını.


araf_01

kaçırma olayı eşimin şaka yollu söyemi..Zaten araştırdık düzgün bir aile..Bana kalsa bir problem oluşturmuyor yada ne gibi bir sorun olur bilmiyorum..Tabi ilerde konuşmaya başlayınca bakıcısına anne diye hitap etmesi rahatsız edermi beni bilemiyorum..Uyarı konusuna gelince de uyarı yapamam gibi geliyor çünkü içinde çocuk özlemi vardır çok kırılır bence üzmek istemem..Bunların dışında oğlumda duygu karmaşası olurmu yada birgün bakıcısından ayrıldığında (tayin v.s durumumuzda) ona bu denli bağlı olması sorun olurmu ki eğer böyle bir durum oluşacaksa bu şekilde uyarı yapabilirim oğlum için..


mariposita

Ben bir sakınca görmedim. kendi oğluma bu şekilde yaklaşılsa daha çok hoşuma giderdi. ne kadar benimsediğinin göstergesi bana göre.bir de ona da üzüldüm. zor bir durum allah yardımcısı olsun. bunu uygun bir dille söyelseniz bile çok üzüleceğini düşündüm.hani gerçek anlamda anne olmak nasip olmamış, lafta olsun bari söylesin diye düşündüm.

bilemiyorum çok mu duygusal yaklaştım ama benim tepkim bu şeklde olurdu. kaçırılma konusu da uç bir nokta bence.ipekkusgoz

Oğlunuzda bir duygu karmaşası olmaz diye düşünüyorum. Bebekler kimin bakan kimin anne olduğunu anlıyorlar çünkü.Ama siz sizde olacak duygu karmaşasına odaklanın bence.Kabul edebilirim,bir şey olmaz diyorsanız bırakın öyle devam etsin.


becanim

ilk kızımda da aynı bakıcımız vardı, ikincisinde de , ikisine de konuşurken Ayla anneniz diye bakıcı annemizden bahsederim, bundan da çok gocunmadım, hiç bi problemini de görmedim, büyük kızım hala ayla annem diye seslenir, ayrımı yapar, ama çok da sever, bakıcı annemizde kızları severken, aşkım, annem , bitanem gibi sıfatlar kullanır, çok takılmamıştım, ama bi arkadaş yazmış ya sizden alışkanlık olmuş diye , gerçekten bu tarz şeyler oluyor, benim yeğenim uzakta, ne zaman bir araya gelsek ona halam diye seslenirim, sonra eve dönünde kendi kızlarıma da halam diye sesleniyor bulurum kendimi bazen, bu da olabilir, eğer araştırdıysanız ve bebek bakımı konusunda içiniz rahatsa içinizi ferah tutun derim ,
kolaylıklar dilerimCevaplamak için Üye ol